REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planujemy oczko wodne w ogrodzie

Iwona Szadkowska

REKLAMA

Planując oczko wodne w ogrodzie należy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Ważne jest również, aby dobrze przemyśleć wielkość zbiornika wodnego i materiał, z którego ma zostać zrobiony. O czym warto pamiętać planując oczko wodne?

Miejsce na oczko wodne

Miejsce na oczko wodne powinno zostać dobrze przemyślane. Powinno jednocześnie dobrze wyglądać, ale również być praktyczne. Oczko wodne jako centralna ozdoba ogrodu może nie być najlepszym pomysłem. Po pierwsze, wyda się znacznie mniejsze i będzie utrudniało komunikację, grę w piłkę itp.

REKLAMA

REKLAMA

Dobrym miejscem na oczko wodne jest część relaksacyjna ogrodu. Samo oczko wodne dobrze prezentuje się w otoczeniu bujnych rabat lub ogródka skalnego. Jednocześnie pełni rolę harmonijnego elementu wystroju całego ogrodu. Staje się jego częścią, a nie „doklejonym” kawałkiem. Warto również dobrze przemyśleć umieszczenie oczka wodnego pod rozłożystymi drzewami liściastymi. W okresie jesiennym możemy mieć znacznie więcej pracy z jego czyszczeniem.

Słoneczne miejsce na oczko wodne wydaje się dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać, że jeżeli umieścimy zbiornik wodny w miejscu, gdzie słońce świeci przez cały dzień – możemy z kolei mieć problem z silniejszym rozwojem glonów. Wybierajmy więc miejsce lekko zacienione lub zacienione, jeżeli nie planujemy hodować w oczku wodnym ryb.

Małe czy duże oczko wodne?

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednie miejsce na oczko wodne, pora zastanowić się jakiej wielkości powinien to być zbiornik. Każde – małe i duże oczko – ma swoje wady i zalety. Od nas zależy, które wady jesteśmy w stanie zaakceptować.

Małe oczko wodne to z pewnością krótszy czas czyszczenia i pielęgnacji wody. Małe oczka wodne trzeba jednak czyścić znacznie częściej. W przeciwieństwie do dużych oczek wodnych, szybciej ulegają zanieczyszczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli mamy w planach założenie hodowli ryb – nawet tej najmniejszej – nasz wybór skłania się ku założeniu dużego oczka wodnego. Małe zbiorniki nie są w stanie zapewnić rybom odpowiednich warunków.

Głębokość oczka wodnego

Podczas budowy oczka wodnego warto pamiętać, że wymaga ono założenia kilku poziomów – tzw. stopni. Są one niezbędne do stworzenia kilku poziomów głębokości i stworzą odpowiednie warunki dla różnych gatunków roślin i zwierząt. Ryby potrzebują około 1 m głębokości, aby mogły przeżyć zimę.

Budowa oczka wodnego

REKLAMA

Oczko wodne możemy stworzyć na dwa sposoby: z gotowej formy lub uformować dół i wyłożyć go folią. Pierwsza opcja jest mniej pracochłonna, ale dzięki niej możemy stworzyć w ogrodzie jedynie małe oczko wodne. Druga wymaga większego zaangażowania, ale możemy zbudować zbiornik o dowolnej wielkości.

Bez względu na to, który sposób wybierzemy, warto zatroszczyć się o to, aby oczko wodne było jak najlepiej wkomponowane w otoczenie. Zarówno plastik, jak i folia nie powinny być widoczne. Należy obsadzić je dużą ilością roślin, aby wyglądało jak najbardziej naturalnie.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA