REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planujemy oczko wodne w ogrodzie

Iwona Szadkowska

REKLAMA

Planując oczko wodne w ogrodzie należy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Ważne jest również, aby dobrze przemyśleć wielkość zbiornika wodnego i materiał, z którego ma zostać zrobiony. O czym warto pamiętać planując oczko wodne?

Miejsce na oczko wodne

Miejsce na oczko wodne powinno zostać dobrze przemyślane. Powinno jednocześnie dobrze wyglądać, ale również być praktyczne. Oczko wodne jako centralna ozdoba ogrodu może nie być najlepszym pomysłem. Po pierwsze, wyda się znacznie mniejsze i będzie utrudniało komunikację, grę w piłkę itp.

REKLAMA

REKLAMA

Dobrym miejscem na oczko wodne jest część relaksacyjna ogrodu. Samo oczko wodne dobrze prezentuje się w otoczeniu bujnych rabat lub ogródka skalnego. Jednocześnie pełni rolę harmonijnego elementu wystroju całego ogrodu. Staje się jego częścią, a nie „doklejonym” kawałkiem. Warto również dobrze przemyśleć umieszczenie oczka wodnego pod rozłożystymi drzewami liściastymi. W okresie jesiennym możemy mieć znacznie więcej pracy z jego czyszczeniem.

Słoneczne miejsce na oczko wodne wydaje się dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać, że jeżeli umieścimy zbiornik wodny w miejscu, gdzie słońce świeci przez cały dzień – możemy z kolei mieć problem z silniejszym rozwojem glonów. Wybierajmy więc miejsce lekko zacienione lub zacienione, jeżeli nie planujemy hodować w oczku wodnym ryb.

Małe czy duże oczko wodne?

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednie miejsce na oczko wodne, pora zastanowić się jakiej wielkości powinien to być zbiornik. Każde – małe i duże oczko – ma swoje wady i zalety. Od nas zależy, które wady jesteśmy w stanie zaakceptować.

Małe oczko wodne to z pewnością krótszy czas czyszczenia i pielęgnacji wody. Małe oczka wodne trzeba jednak czyścić znacznie częściej. W przeciwieństwie do dużych oczek wodnych, szybciej ulegają zanieczyszczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli mamy w planach założenie hodowli ryb – nawet tej najmniejszej – nasz wybór skłania się ku założeniu dużego oczka wodnego. Małe zbiorniki nie są w stanie zapewnić rybom odpowiednich warunków.

Głębokość oczka wodnego

Podczas budowy oczka wodnego warto pamiętać, że wymaga ono założenia kilku poziomów – tzw. stopni. Są one niezbędne do stworzenia kilku poziomów głębokości i stworzą odpowiednie warunki dla różnych gatunków roślin i zwierząt. Ryby potrzebują około 1 m głębokości, aby mogły przeżyć zimę.

Budowa oczka wodnego

REKLAMA

Oczko wodne możemy stworzyć na dwa sposoby: z gotowej formy lub uformować dół i wyłożyć go folią. Pierwsza opcja jest mniej pracochłonna, ale dzięki niej możemy stworzyć w ogrodzie jedynie małe oczko wodne. Druga wymaga większego zaangażowania, ale możemy zbudować zbiornik o dowolnej wielkości.

Bez względu na to, który sposób wybierzemy, warto zatroszczyć się o to, aby oczko wodne było jak najlepiej wkomponowane w otoczenie. Zarówno plastik, jak i folia nie powinny być widoczne. Należy obsadzić je dużą ilością roślin, aby wyglądało jak najbardziej naturalnie.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA