REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze rośliny do oczka wodnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze rośliny do oczka wodnego to z jednej strony te, które zwracają uwagę swoim wyglądem, ale również pełnią ważną rolę dla ekosystemu. Wprowadzenie równowagi i branie pod uwagę również właściwości roślin, sprawią, że będziemy dumni z naszego oczka wodnego. Jakie rośliny wybrać?

REKLAMA

Najlepsze rośliny do oczka wodnego łączą w sobie ważną rolę dla ekosystemu – utrzymanie wody w czystości – jak również zwracają uwagę swoją formą, kolorem, zapachem. Ważne jest również wybieranie takich roślin, które dobrze czują się w danym środowisku i przy określonym oświetleniu.

Najlepszy czas na sadzenie

Rośliny do oczek wodnych najlepiej jest sadzić w okresie wiosennym lub jesiennym. Ważne jest, aby stanowiły one około 1/3 całego zbiornika wodnego. Jeżeli mamy niewielkie oczko wodne, rośliny powinny stanowić około 2/3 powierzchni  całego zbiornika. Jeżeli sięgamy po rośliny, które mogą się bardzo rozwinąć i zagłuszyć swym wzrostem inne gatunki, warto umieścić je w koszach. Do roślin takich należy, na przykład, trzcina, jeżogłówka, jaskier wodny i inne.

Zobacz też: Najpopularniejsze ryby do stawu

Zobacz też: Basen w ogrodzie – koszty i formalności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zrobić własny staw?

Wybór roślin do oczka wodnego

Rośliny powinny znajdować się w każdej strefie oczka wodnego. Niektóre z gatunków roślin mogą nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. Przykładem może być moczarka kanadyjska. Jest ona jednak doskonałą ochroną dla ryb i innych wodnych zwierząt. Wybierając rośliny do oczka wodnego warto zapoznać się z ich funkcjonalnością dla ekosystemu, wyglądem oraz jaką rolę będą pełniły dla zamieszkujących zbiornik zwierząt.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji roślin do oczka wodnego

REKLAMA

Lilie wodne dostępne są w wielu kolorach. Liście stanowią ciekawą dekorację powierzchni wody. Kwiaty pojawiają się z małymi przerwami w okresie od czerwca do września. Niewątpliwie są one prawdziwą ozdobą każdego zbiornika wodnego. Co więcej, niektóre odmiany potrafią zmieniać barwę kwiatów w okresie kwitnienia – od jasnoróżowych do bardziej czerwonych lub od białych po żółte, kończąc na różowych.  

Osoka aloesowata to roślina osiągająca około 50 cm wysokości i swoim wyglądem przypomina trochę aloes. Posiada wąskie, kolczaste liście. Roślina w okresie zimowym przebywa na dnie oczka wodnego, aby wypłynąć na powierzchnię w okresie letnim. Dlatego należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca.

Przęstka pospolita to roślina, która dobrze się czuje na głębokości około 30 cm. Lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Jest mrozoodporna.

Rdestnica połyskująca jest jedną z popularniejszych roślin podwodnych. Główną funkcją tej rośliny jest schronienie dla ryb i innych wodnych zwierząt. Swoim wyglądem Rdestnica połyskująca przypomina morskie wodorosty, dlatego może być ciekawą odmianą na tle innych, bardziej pospolitych gatunków. Liście Rdestnica połyskującej mogą osiągnąć około 10 cm i mają kolor ciemnozielony, a kształt lekko pofalowany.

Kosaciec żółty to dość popularna roślina, którą sadzi się na brzegu stawu. Jest mrozoodporny i dobrze rośnie zarówno na stanowiskach zacienionych, jak i słonecznych. Warto jednak zaznaczyć, że Kosaciec żółty jest rośliną trującą.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA