Sadzenie roślin wodnych. Poradnik
REKLAMA
Na co zwrócić uwagę kupując rośliny wodne?
Kupując rośliny wodne warto zwrócić uwagę czy mają rozwinięte pąki kwiatowe i liście. Lepiej zdecydować się na te, które nie zdążyły jeszcze się rozwinąć. Umożliwi to bezpieczniejszy transport i ułatwi sadzenie. Niektóre rośliny, jeżeli uszkodzimy je podczas przenoszenia do nowego zbiornika wodnego – mogą zakwitnąć dopiero w przyszłym sezonie.
REKLAMA
W jakim okresie sadzić rośliny wodne?
Odpowiednim okresem na sadzenie roślin wodnych w oczkach lub stawach jest wiosna i jesień. Rośliny wieloletnie dobrze się przyjmują i rozwijają, gdy posadzimy je wczesną wiosną. Jeżeli chodzi o rośliny tropikalne – warto zaczekać z ich sadzeniem do końca maja. Cieplejsza temperatura bardziej im sprzyja i pozwala się zakorzenić.
Podłoże dla roślin wodnych
Rośliny wodne dobrze rosną na mieszance gliny i piasku. Pamiętajmy również, że niektóre rośliny – jak na przykład kaczeńce – preferują podłoże z dodatkiem torfu. Lepiej jest jednak skorzystać z gleby bez dodatku nawozu. Nawóz sprzyja szybkiemu rozwijaniu się glonów. Jeżeli więc naszym zamiarem jest przejrzyste oczko wodne, a nie zielone bagno, zrezygnujmy z nawozów – szczególnie tych mineralnych. Zamiennikiem mogą być w tym przypadku specjalne nawozy do roślin wodnych. Rozpuszczają się one w wodzie i są pożywieniem dla roślin, nie dla glonów.
Podpory dla wysokich roślin
Rośliny wodne takie jak pałki wodne lub tataraki, wymagają podparcia lub pojemników, w których ułożymy dodatkowo kilka kamieni. Dzięki temu rośliny się nie przewrócą na dużym wietrze i nie połamią.
Pojemniki dla roślin wodnych
Chcąc ułatwić sobie pielęgnację roślin wodnych, możemy je sadzić w pojemnikach. Jest to także dobry sposób, aby móc w każdej chwili zmienić miejsce roślin, jeżeli w poprzednim źle rosły. Warto jednak pamiętać, aby pojemniki miały otwory w dnie lub wybrać te ażurowe. Pozwoli to na przepływ świeżej, natlenionej wody i zapobiegnie gniciu roślin.
Zobacz także: Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja
Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego
Zobacz także: Jak zrobić własny staw?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.