REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Starzec popielny – „Mrozy”. Uprawa i pielęgnacja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Mrozy/ Cineraria Maritima. Fot. Fotolia
Mrozy/ Cineraria Maritima. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Starzec popielny, popularnie nazywany „Mrozem” jest rośliną bardzo dekoracyjną. Wyjątkowe, pierzaste liście, które swoim wyglądem przypominają rogi łosia, mogą podkreślić piękno wielu rabat. Jak wygląda pielęgnacja Starca popielnego? Czy wymaga specjalnych warunków, aby dobrze się rozwijał?

REKLAMA

Starzec popielny, roślina ozdobna, którą często nazywamy po prostu „Mrozy”. Może osiągać nawet 80 cm wysokości. Częściej jednak sięgamy po odmiany niższych gatunków – 30 cm. Warto również wiedzieć, że gatunków popularnych „Mrozów” jest około 1000. W Polsce najczęściej wybieranym gatunkiem jest starzec srebrzysty. Posiada wyjątkowe pierzaste liście w odcieniu srebrzysto-szarym.

Choć w regionach Morza Śródziemnego – skąd pochodzi – jest byliną wieloletnią, w naszym kraju, ze względu na chłodniejszą pogodę – jest rośliną jednoroczną.

Stanowisko

Wbrew swojej potocznej nazwie – Mrozy – Starzec popielny nie jest odporny na bardzo niskie temperatury. Dobrze jednak rośnie niemal na każdej glebie. Preferuje stanowiska słoneczne – wówczas liście nabierają jaśniejszego i srebrzystego koloru.

Pielęgnacja

Starzec popielny nie jest rośliną wymagającą. Każdy może podjąć się jego uprawy z zadawalającymi efektami. Wystarczy zapewnić roślinie optymalne warunki – przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowisko, aby swym niezwykłym wyglądem długo cieszył oko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Starzec popielny będzie ładnie się rozkrzewiał, jeżeli uszczkniemy jego końcówki i niejednych zachwyci zwartym kształtem.

Podlewanie

Starzec popielny to roślina z południa i nie przepada za wilgotnym podłożem oraz chłodem. Rośliny, które już się przyjęły są dość odporne na tymczasowy brak wody, ale nowym sadzonkom – szczególnie na piaszczystych glebach i w upalne dni – należy dostarczyć odpowiednią ilość wody, aby mogły się zakorzenić i wyrosnąć.

Rozmnażanie

Roślinę można rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie sadzonek pędowych, a drugim nasion. Sadzonki należy wówczas przetrzymać przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a od lutego ukorzeniać pędy. Nasiona należy wysiewać w marcu w szklarni, a następnie pikować pojedynczo do doniczek. Do gruntu sadzimy roślinę w połowie maja, zachowując odstęp 20 cm. Podczas umieszczania nasion w ziemi, nie przykrywamy ich ziemią – wystarczy docisnąć je do podłoża.

Choroby

Starzec popielny nie tylko nie wymaga specjalnego traktowania przy uprawie, ale również nie jest zazwyczaj atakowany przez szkodniki. Jeżeli już cokolwiek mu zagraża to najczęściej są to mszyce lub wciornastki. Oznaką choroby jest rdza pojawiająca się na liściach.

Zobacz także:  Kapusta ozdobna – jesienny ogród z pomysłem

Zobacz także:  Jakie rośliny egzotyczne możemy uprawiać w ogrodzie w polskim klimacie?

Zobacz także:  Rośliny pnące na szpalery i płoty

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA