Starzec popielny – „Mrozy”. Uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Starzec popielny, roślina ozdobna, którą często nazywamy po prostu „Mrozy”. Może osiągać nawet 80 cm wysokości. Częściej jednak sięgamy po odmiany niższych gatunków – 30 cm. Warto również wiedzieć, że gatunków popularnych „Mrozów” jest około 1000. W Polsce najczęściej wybieranym gatunkiem jest starzec srebrzysty. Posiada wyjątkowe pierzaste liście w odcieniu srebrzysto-szarym.
Choć w regionach Morza Śródziemnego – skąd pochodzi – jest byliną wieloletnią, w naszym kraju, ze względu na chłodniejszą pogodę – jest rośliną jednoroczną.
Stanowisko
Wbrew swojej potocznej nazwie – Mrozy – Starzec popielny nie jest odporny na bardzo niskie temperatury. Dobrze jednak rośnie niemal na każdej glebie. Preferuje stanowiska słoneczne – wówczas liście nabierają jaśniejszego i srebrzystego koloru.
Pielęgnacja
Starzec popielny nie jest rośliną wymagającą. Każdy może podjąć się jego uprawy z zadawalającymi efektami. Wystarczy zapewnić roślinie optymalne warunki – przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowisko, aby swym niezwykłym wyglądem długo cieszył oko.
Starzec popielny będzie ładnie się rozkrzewiał, jeżeli uszczkniemy jego końcówki i niejednych zachwyci zwartym kształtem.
Podlewanie
Starzec popielny to roślina z południa i nie przepada za wilgotnym podłożem oraz chłodem. Rośliny, które już się przyjęły są dość odporne na tymczasowy brak wody, ale nowym sadzonkom – szczególnie na piaszczystych glebach i w upalne dni – należy dostarczyć odpowiednią ilość wody, aby mogły się zakorzenić i wyrosnąć.
Rozmnażanie
Roślinę można rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie sadzonek pędowych, a drugim nasion. Sadzonki należy wówczas przetrzymać przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a od lutego ukorzeniać pędy. Nasiona należy wysiewać w marcu w szklarni, a następnie pikować pojedynczo do doniczek. Do gruntu sadzimy roślinę w połowie maja, zachowując odstęp 20 cm. Podczas umieszczania nasion w ziemi, nie przykrywamy ich ziemią – wystarczy docisnąć je do podłoża.
Choroby
Starzec popielny nie tylko nie wymaga specjalnego traktowania przy uprawie, ale również nie jest zazwyczaj atakowany przez szkodniki. Jeżeli już cokolwiek mu zagraża to najczęściej są to mszyce lub wciornastki. Oznaką choroby jest rdza pojawiająca się na liściach.
Zobacz także: Kapusta ozdobna – jesienny ogród z pomysłem
Zobacz także: Jakie rośliny egzotyczne możemy uprawiać w ogrodzie w polskim klimacie?
Zobacz także: Rośliny pnące na szpalery i płoty
REKLAMA
REKLAMA