REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Irys w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Irys. Fot. Fotolia
Irys. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Irysy to kwiaty o oryginalnym kształcie. Sprawdzają się jako ciekawa dekoracja stawów, oczek wodnych, w ogródkach skalnych, ale również na rabatach. Jakie warunki są sprzyjające dla irysów? Jak należy sadzić irysy?

REKLAMA

Na rynku mamy około 200 gatunków irysów z rodziny kosaćców cebulowych oraz kłączowych. W Polsce większość irysów to gatunki kłączowe, które w naszym klimacie czują się znacznie lepiej, niż odmiany cebulowe.

Niebywałą zaletą irysów jest ich długi – około 6 tygodniowy – okres kwitnienia.

Stanowisko dla irysów

Irysy preferują stanowiska ze światłem rozproszonym i słonecznym. Jeżeli zapewnimy im dużą ilość światła w ciągu całego dnia, będą ładnie się rozwijać i kwitnąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagania glebowe

Irysy dobrze się czują na glebach żyznych i przepuszczalne. Niektóre gatunki tych kwiatów preferują wilgotne tereny – na przykład, Laevigatae. Nadają się na sadzenie przy oczkach wodnych i stawach. Natomiast odmiana irysa o nazwie Iris ensata, dobrze rośnie w okresie letnim na podmokłych terenach, ale w okresie zimowym należy go przenieść do suchej części ogrodu.

Odpowiednie miejsce w ogrodzie na irysy

Irysy dobrze się czują na pochyłym terenie – skarpach, stokach, brzegach stawów i oczek wodnych. Jeżeli jednak w naszym ogrodzie nie możemy znaleźć podobnego miejsca, możemy przeznaczyć na uprawę irysów wyższą rabatę. Odpowiedniej wysokości rabata powinna mieć około 40 – 50 cm. Dobrze jednak kupić irysy, które preferują bardziej suche podłoże – na przykład kosaćce z rodziny Sybiricae lub Spuriae.

Ważne jest, aby podwyższona rabata była dość szeroka – około 3 m – i posiadała odpowiednie odprowadzanie wody – drenaż.

Sadzenie irysów

Dobrym terminem na sadzenie irysów jest przełom lipca i sierpnia. Podczas tej czynności należy jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni tej rośliny. Kłącza irysów należy sadzić na równo z powierzchnią ziemi, a korzenie rozłożyć w niewielkim zagłębieniu i przykryć kilku centymetrową warstwą gleby. Odległość między poszczególnymi sadzonkami powinna wynosić od 25 cm do 50 cm – w zależności od wielkości irysów. Małe gatunki sadzimy bliżej – większe dalej od siebie.

Pielęgnacja irysów

Pielęgnacja irysów ogranicza się w zasadzie do usuwania przekwitłych kwiatów oraz łodyg. Istotnym zabiegiem jest także regularne odchwaszczanie i nawożenie irysów wczesną wiosną. Należy również pamiętać, że zdrowe liście usuwamy dopiero po ich całkowitym zwiędnięciu – zimą lub wiosną.

Zobacz także:  Malwa – uprawa i pielęgnacja

Zobacz także: Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność

Zobacz także: Rośliny pnące na szpalery i płoty

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA