Irys w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na rynku mamy około 200 gatunków irysów z rodziny kosaćców cebulowych oraz kłączowych. W Polsce większość irysów to gatunki kłączowe, które w naszym klimacie czują się znacznie lepiej, niż odmiany cebulowe.
Niebywałą zaletą irysów jest ich długi – około 6 tygodniowy – okres kwitnienia.
Stanowisko dla irysów
Irysy preferują stanowiska ze światłem rozproszonym i słonecznym. Jeżeli zapewnimy im dużą ilość światła w ciągu całego dnia, będą ładnie się rozwijać i kwitnąć.
Wymagania glebowe
Irysy dobrze się czują na glebach żyznych i przepuszczalne. Niektóre gatunki tych kwiatów preferują wilgotne tereny – na przykład, Laevigatae. Nadają się na sadzenie przy oczkach wodnych i stawach. Natomiast odmiana irysa o nazwie Iris ensata, dobrze rośnie w okresie letnim na podmokłych terenach, ale w okresie zimowym należy go przenieść do suchej części ogrodu.
Odpowiednie miejsce w ogrodzie na irysy
Irysy dobrze się czują na pochyłym terenie – skarpach, stokach, brzegach stawów i oczek wodnych. Jeżeli jednak w naszym ogrodzie nie możemy znaleźć podobnego miejsca, możemy przeznaczyć na uprawę irysów wyższą rabatę. Odpowiedniej wysokości rabata powinna mieć około 40 – 50 cm. Dobrze jednak kupić irysy, które preferują bardziej suche podłoże – na przykład kosaćce z rodziny Sybiricae lub Spuriae.
Ważne jest, aby podwyższona rabata była dość szeroka – około 3 m – i posiadała odpowiednie odprowadzanie wody – drenaż.
Sadzenie irysów
Dobrym terminem na sadzenie irysów jest przełom lipca i sierpnia. Podczas tej czynności należy jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni tej rośliny. Kłącza irysów należy sadzić na równo z powierzchnią ziemi, a korzenie rozłożyć w niewielkim zagłębieniu i przykryć kilku centymetrową warstwą gleby. Odległość między poszczególnymi sadzonkami powinna wynosić od 25 cm do 50 cm – w zależności od wielkości irysów. Małe gatunki sadzimy bliżej – większe dalej od siebie.
Pielęgnacja irysów
Pielęgnacja irysów ogranicza się w zasadzie do usuwania przekwitłych kwiatów oraz łodyg. Istotnym zabiegiem jest także regularne odchwaszczanie i nawożenie irysów wczesną wiosną. Należy również pamiętać, że zdrowe liście usuwamy dopiero po ich całkowitym zwiędnięciu – zimą lub wiosną.
Zobacz także: Malwa – uprawa i pielęgnacja
Zobacz także: Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność
Zobacz także: Rośliny pnące na szpalery i płoty
REKLAMA
REKLAMA