Aksamitki (Tagetes)
REKLAMA
REKLAMA
Aksamitki to popularne kwiaty ogrodowe o intensywnym zapachu. Najczęściej spotykane kolory kwiatów to żółte i pomarańczowe a także brązoworude. Z pośród odmian Aksamitek, najbardziej popularne są trzy: wyniosła, rozpierzchła i wąskolistna.
REKLAMA
Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) - Aksamitka wyniosła ma okazałe kwiaty osiągające kilkanaście centymetrów średnicy.
Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) - Aksamitka rozpierzchła ma liczne koszyczki kwiatowe o średnicy kilku centymetrów.
Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) - Aksamitka wąskolistna ma dużo drobnych pojedynczych kwiatów, które dość silnie się rozrastają.
Zobacz także: Niecierpek – sadzenie i pielęgnacja
Gdzie posadzić Aksamitki w ogrodzie?
Aksamitki najlepiej czują się na stanowisku słonecznym. Roślina może też rosnąć w półcieniu, będzie mieć wtedy jednak mniej kwiatów.
Najlepsze miejsce dla Aksamitki w ogrodzie
Aksamitka to typowa roślina rabatowa. Świetnie sprawdzi się na obwódkach rabat kwiatowych. Aksamitki można również sadzić w donicach i skrzynkach, nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie.
Podłoże pod Aksamitki
Aksamitki dobrze rosną na każdej glebie również piaszczystej i suchej - jednak w tym przypadku roślin nie są tak okazałe. W gorące dni, Aksamitki należy regularnie i obficie polewać.
Zobacz także: Najlepsze rośliny na skalniak – byliny, rośliny cebulowe i krzewy
Jak nawozić Aksamitki?
Aksamitki w zasadzie nie wymagają nawożenia. Nawożenie roślin nawozem azotowym może w efekcie hamować kwitnienie roślin.
Jak rozmnażać Aksamitki?
Aksamitki najlepiej rozmnażać z nasion. Kiedy przekwitnięte kwiaty Aksamitek uschną - należy je zebrać. Nasiona należy posiać na początki kwietnia, kiedy temperatura będzie wynosić ok. 20 st. Celsjusza. Po ok. 4 tygodniach powinny pojawić się pierwsze zalążki roślin.
Zapach Aksamitek odstrasza mszyce. Z tego powodu warto sadzić w pobliżu upraw warzywnych np. przy pomidorach (Aksamitki odstraszą mszyce od pomidorów).
REKLAMA
REKLAMA