REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najlepsze ryby do oczka wodnego

Wybierając najlepsze ryby do oczka wodnego warto wziąć pod uwagę wielkość zbiornika i nasze zaangażowanie w całą inwestycję. Kiedy możemy zacząć wybierać ryby do oczka wodnego? Jakie gatunki ryb sprawdzą się w oczku wodnym?

Planujemy oczko wodne w ogrodzie

Planując oczko wodne w ogrodzie należy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Ważne jest również, aby dobrze przemyśleć wielkość zbiornika wodnego i materiał, z którego ma zostać zrobiony. O czym warto pamiętać planując oczko wodne?

Jak hodować karpie koi w oczku wodnym?

Hodowla karpi koi jest nieco wymagająca, ale również bardzo wciągająca. Pięknie prezentujące się duże ryby w stawie, to ozdoba każdego ogrodu. Jaką temperaturę wody preferują karpie koi? Dlaczego odpowiednia filtracja zbiornika dla ryb jest taka ważna? Co jeszcze jest istotne zakładając hodowlę karpi koi?

Sadzenie roślin wodnych. Poradnik

Sadzenie roślin wodnych wymaga niewielkiego przygotowania. Warto wiedzieć w jakim okresie przystąpić do sadzenia, aby rośliny dobrze się rozwijały. Istotne jest także podłoże oraz umieszczenie sadzonek w pojemnikach. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się podstaw sadzenia roślin wodnych.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć porzeczki na zimę?

Zabezpieczenie porzeczek na zimę ochroni krzewy przez zmarznięciem i pozwoli na obfite owocowanie w kolejnych latach. O czym warto pamiętać uprawiając porzeczki? Dlaczego porzeczka jest korzystna dla naszego zdrowia? Jak możemy ochronić porzeczki przed mrozem?

Malwa – uprawa i pielęgnacja

Malwa to kwiat, który osiąga ok. 2–3 metrów wysokości. Jest imponującą i niezwykle dekoracyjną rośliną każdego ogrodu. Same kwiaty mają 4–5 cm średnicy i występują w kilku odmianach kolorystycznych. Jakie stanowisko i glebę preferuje malwa? Jakie działanie lecznicze ma malwa? Zobacz jak dbać o malwę.

Brukentalia ostrolistna (Bruckenthalia spiculifolia)

Brukentalia ostrolistna należy do rodziny wrzosowatych. Jest rośliną łatwą w uprawie, bez szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Jak należy pielęgnować Brukentalie ostrolistną? Kiedy kwitnie Brukentalia?

Smagliczka skalna, smagliczka arduina (Aurinia saxatilis)

Smagliczka skalna w naturalnych warunkach rośnie w Karpatach i w Pieninach. W ogrodzie dobrze będzie się czuła na skalniakach, jako dekoracja niskich murów lub rabatach. Jakie stanowisko preferuje smagliczka skalna i na jakich glebach dobrze rośnie?

REKLAMA

Irys w ogrodzie

Irysy to kwiaty o oryginalnym kształcie. Sprawdzają się jako ciekawa dekoracja stawów, oczek wodnych, w ogródkach skalnych, ale również na rabatach. Jakie warunki są sprzyjające dla irysów? Jak należy sadzić irysy?

Pergola ogrodowa – z łatwką, huśtawką, a może jako altana?

Pergola to konstrukcja ogrodowa, która może stać się ciekawą ozdobą ogrodu. Decydując się na budowę pergoli w ogrodzie możemy postawić np. pergolę połączoną z ławką, pergolę z huśtawką. Pergola z zadaszeniem może tez pełnić rolę altany ogrodowej. Z pomocą pergoli możemy też zadaszyć taras.

Projekt trawnika – o czym warto pamiętać?

Projektując trawnik warto zorganizować go tak, aby był łatwy w utrzymaniu i cieszył oko. Zadbany trawnik to niewątpliwie duża ozdoba każdego ogrodu.

Sposoby na zadbany ogród – dla zapracowanych

Sposoby na zadbany ogród to przede wszystkim dobór odpowiednich roślin. Pielęgnacja trawnika, drzew i rabat nie musi być czasochłonna – o ile wcześniej wszystko dobrze zaplanujemy. Jak zadbać o ogród, gdy możemy poświęcić mu niewiele czasu?

Szparagi – uprawa i pielęgnacja

Szparagi zawierają dużo składników mineralnych, związków organicznych i witamin. Uprawa zielonych szparagów jest znacznie łatwiejsza od szparagów białych i posiadają one więcej składników odżywczych. Jak uprawiać szparagi?

Cynia – burza kolorów w ogrodzie

Cynia jest niewątpliwie jednym z bardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Dobrze sprawdza się zarówno na kwietnikach, rabatach, ale także w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Jakie stanowisko preferuje cynia? Czym różnią się odmiany cynii? Jakie kompozycje kwiatowe możemy stworzyć z cynii?

Lilak pospolity – roślina do dużego i małego ogrodu

Lilak pospolity jest krzewem mało wymagającym i odpornym na szkodniki. Co więcej, stanowi nietuzinkową ozdobę każdego – zarówno dużego, jak i małego ogrodu. Na jakim stanowisku lilak rośnie najlepiej? Czy lilak dobrze znosi cięcie? Jakie odmiany lilaka są najpopularniejsze?

Nawadnianie automatyczne – poradnik

Nawadnianie automatyczne ułatwia podlewanie w dużych ogrodach, ale również pod nieobecność domowników. Podpowiadamy jak działa automatyczny system nawadniania i jak wybrać odpowiednie urządzenia.

Jak uprawiać hiacynty w doniczce?

Hiacynty charakteryzują się słodką wonią kwiatów i oryginalnym wyglądem. Z powodzeniem mogą być uprawiane nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również w doniczkach. Jak pielęgnować hiacynty w domu?

Jak przygotować balkon do wiosny?

Balkon w okresie wiosennym to namiastka prawdziwego ogrodu. Możemy na nim odpocząć w słoneczne popołudnie lub wypić poranną filiżankę kawy. Co więcej, balkon może być miejscem uprawy ziół, które dodatkowo odstraszą owady. Jak przygotować balkon do wiosny?

Donice na balkon – podstawowe zasady wyboru donicy na balkon

Donice na balkonie stanowią element dekoracyjny. Możemy umieści w nich wybrane rośliny, które zamienią nasz balkon w pełen zieleni i innych kolorów. Wybór donic dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Możemy wybierać spośród wielu kolorów, faktur i materiałów. Jaką donicę wybrać na mały, a jaką na duży balkon? Zobacz poradnik.

Jak samodzielnie wykonać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw to miejsce gdzie dzieci dobrze się bawią i jednocześnie mogą wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Najczęściej w tym celu korzystamy z ogólnodostępnych placów zabaw, które mają formę domków, i fortów ze zjeżdżalniami, drabinkami do wspinania i huśtawkami. Co jednak możemy wykonać samodzielnie, aby dziecko miało własny plac zabaw w ogrodzie?

Rośliny jednoroczne na rabaty

Rośliny jednoroczne na rabaty to możliwość stworzenia dowolnej palety barw. Kolorowe kwiaty zwracają uwagę i ożywiają ogród pełen zieleni. Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny jednoroczne? Jak stworzyć kolorową rabatę z roślin jednorocznych?

Najlepsze iglaki nad oczka wodne

Oczka wodne są coraz częstszą dekoracją w ogrodach. Sama woda to jednak nie wszystko. Chcąc stworzyć harmonijne przejście ze zbiornika wodnego z resztą ogrodu, możemy zasadzić wokół niego iglaki. Całkiem spora liczba drzew i krzewów iglastych dobrze się czuje w sąsiedztwie środowiska wodnego. Jakie iglaki nadają się do sadzenia wokół oczka wodnego?

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Pomidory na balkonie może uprawiać każdy. Nie musimy posiadać ogrodu, aby hodować pomidory. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednich rozmiarów doniczkę oraz wybierzemy odpowiedni gatunek pomidorów, który najlepiej sprawdzi się właśnie na balkonie.

Jak uprawiać jagody Goji?

Jagody Goji to owoce rośliny o nazwie kolcowój chiński. Nadają się do uprawy w naszym klimacie i mają wyjątkowe działanie zdrowotne. Jakie zalety płyną z uprawy jagód Goji? Jakich warunków potrzebuje kolcowój chiński, abyśmy mogli zbierać smaczne jagody?

Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?

Lawenda kojarzy nam się najczęściej z środkiem na mole. Oczywiście w tej formie jest bardzo skuteczna, ale możemy wykorzystać ją również jako ozdobę naszego ogrodu. Jeżeli docenimy niezwykłe zalety lawendy – przyjemny i uspakajający zapach oraz niezwykłą, elegancką formę – to pozostaje już tylko dowiedzieć się jak należy ją pielęgnować.

Jak uprawiać dynię Hokkaido?

Dynia Hokkaido to jedna z odmian, która wyróżnia się niewielkim rozmiarem, jadalną skórką i słodkawym smakiem. Jakiej gleby wymaga dynia i na jakim stanowisku będzie rosła najlepiej? Co można przyrządzić z dyni Hokkaido i jak ona właściwie smakuje?

Najlepsze rośliny do oczka wodnego

Najlepsze rośliny do oczka wodnego to z jednej strony te, które zwracają uwagę swoim wyglądem, ale również pełnią ważną rolę dla ekosystemu. Wprowadzenie równowagi i branie pod uwagę również właściwości roślin, sprawią, że będziemy dumni z naszego oczka wodnego. Jakie rośliny wybrać?

Najpopularniejsze ryby do stawu

Najpopularniejsze ryby do stawu należy wybierać biorąc pod uwagę konkretne warunki. Sięgając tylko po gatunki ryb, które nam się podobają, może się okazać, że nasz staw nie jest dla nich sprzyjający. Wybierając ryby do stawu należy kierować się wielkością zbiornika i warunkami, które w nim panują. Kiedy możemy wpuścić ryby do stawu? Jakie ryby wybrać ?

Jak zrobić własny staw?

Własny staw to możliwość posiadania bujnych i różnorodnych roślin oraz zwierząt. Nie jest powiedziane, że staw musi być duży. Nawet najmniejszy staw to bogactwo natury, którą możemy podglądać i podziwiać we własnym ogrodzie. Jak zrobić własny staw w ogrodzie?

Zantedeschia (Cantedeskia, Kallijka, Kalia) – uprawa i pielęgnacja

Zantedeschia to dość wymagająca roślina, ale jeżeli stworzymy dla niej odpowiednie warunki, będziemy mogli podziwiać piękno jej wyjątkowych kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie na moczarach. Jak pielęgnować Zantedeschia?

Iglaki karłowate w ogrodzie. Poradnik

Iglaki karłowate to rośliny, które w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, osiągają wysokość 1 – 2 metrów. Iglaki karłowate są odpowiednie do mniejszych ogrodów oraz na tarasy i balkony. Podpowiadamy, jakie iglaki karłowate będą odpowiednie do twojego ogrodu i jak je pielęgnować. Prezentujemy najpopularniejsze iglaki karłowate o pokrojach kulistych, kolumnowych, stożkowych i płożących.

Mały ogród warzywny. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Ogród warzywny możemy zorganizować nawet na małej przestrzeni. Właściwe zaplanowanie małego ogrodu warzywnego i odpowiednia pielęgnacja zapewni nam zdrowe plony oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać i sadzić warzywa na małej przestrzeni. Dowiedz się, o czym warto pamiętać przy organizacji małego ogrodu warzywnego.

Zasady przycinania drzew owocowych. Poradnik

Przycinanie drzew owocowych sprawia, że są zdrowe i lepiej rosną. Od tego, jak przytniemy drzewo, zależy czy będzie ono obficie owocowało. Sprawdź, jak prawidłowo podcinać drzewa owocowe.

Kompost. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Kompost to naturalny nawóz organiczny ulepszający glebę i podnoszący jej jakość. Kompost użyźni glebę w ogródku warzywnym i w ogrodzie pod rabatami. Nie musimy wydawać pieniędzy na jego zakup, ponieważ możemy przygotować go samodzielnie we własnym ogrodzie. Dowiedz się, jak i z jakich składników przygotować kompost.

Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Poradnik

Podlewanie roślin w ogrodzie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych roślin, o której nie należy zapominać. Odpowiednia ilość wody zapewnia roślinom lepszy wzrost i bujniejsze kwiatostany. Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin ogrodowych? Jak podlewać rośliny, aby zdrowo rosły?

Jak polepszyć stan gleby?

Polepszenie stanu gleby sprawia, że rośliny znacznie lepiej rosną. Na jakich glebach lepiej rosną rośliny – martwych czy żywych? Czy do polepszenia stanu gleby lepiej zastosować torf czy kompostownik? Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie poprawić stan gleby.

Najpopularniejsze rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe szybko się rozrastają i są najniższą warstwą roślinną ogrodu. Dzięki prawidłowej pielęgnacji i odpowiedniej glebie tworzą prawdziwą ozdobę każdego ogrodu. Jakie rośliny okrywowe możemy uprawiać w ogrodzie?

Jak przycinać róże?

Przycinanie róż nie jest trudne, jednak należy wiedzieć, jak zrobić to odpowiednio i bez szkody dla kwiatów. Odpowiednie podcięcie róż sprawia, że roślina ładnie się rozrasta i daje obfite kwitnienie. Jak prawidłowo przyciąć róże?

Rośliny okrywowe – jak wybrać odpowiednie do naszego ogrodu?

Rośliny okrywowe to niskie rośliny, które mogą zastąpić trawnik lub tworzyć z nim atrakcyjną całość. Decydując się na rośliny okrywowe, należy wiedzieć, jak je pielęgnować. Jak wybrać rośliny okrywowe, które najlepiej się sprawdzą w naszym ogrodzie?

Żywopłot formowany – najlepsze rośliny

Żywopłot formowany, czylu przycinany w ten sposób, że tworzy jednolicie zieloną ścianę, dobrze nadaje się na odgrodzenie przed sąsiadami, ale także przed nadmiernym hałasem i kurzem ulicznym. Jakie rośliny są najlepsze, aby stworzyć żywopłot formowany?

Drzewa w ogrodzie. Gdzie nie sadzić drzew?

Sadząc drzewa powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, lecz także praktycznością. Gdzie nie należy sadzić drzew? Na co zwrócić uwagę?

Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność

Prywatność w ogrodzie to problem zwłaszcza w dużych miastach lub na osiedlach, gdzie jeden dom jest budowany przy drugim. Jakie rośliny zapewnią nam większą prywatność?

Kolorowy ogród przez cały rok – jakie rośliny wybrać?

Kolorowy ogród cieszy oko i poprawia samopoczucie. W okresie wiosennym i letnim możemy podziwiać kolorowe kwiaty i soczystą zieleń liści. Chcielibyśmy jednak móc cieszyć się kolorowym ogrodem również w pozostałe pory roku. Czy jest to możliwe? Jakie rośliny wybrać, aby ogród przez cały rok wyglądał pięknie?

Projekt ogrodu – stałe rośliny w ogrodzie

Projekt ogrodu należy przemyśleć bardzo starannie. Warto zacząć od projektu rozmieszczenia roślin stałych, które będą stanowiły fundament naszego ogrodu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając rośliny stałe do ogrodu i jakie najlepiej wybrać.

Rośliny doniczkowe, które potrzebują niewielkiej ilości światła

Rośliny doniczkowe dzielimy na światłolubne – takie, którym należy zapewniać dużą ilość światła słonecznego i cieniolubne – takie, które świetnie sobie radzą w pomieszczeniach zacienionych, słabo oświetlonych nawet w ciągu dnia. Rośliny cieniolubne możemy uprawiać w głębi pomieszczeń, a nie tylko na parapetach, nadają się również do uprawy na przykład w łazienkach.

Rośliny doniczkowe, które są korzystne dla zdrowia

W przyrodzie istnieją zarówno trujące rośliny doniczkowe, jak i rośliny doniczkowe korzystne dla naszego zdrowia. Niektóre z nich usuwają szkodliwe substancje z powietrza, inne nadają się do wspomagania leczenia popularnych chorób, a wszystkie rośliny zielone produkują tlen niezbędny do życia człowieka i zwierząt. Podpowiadamy, które rośliny doniczkowe są korzystne dla naszego zdrowia.

Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla domowników. Rośliny doniczkowe stanowią piękną dekorację każdego mieszkania. Często nie wyobrażamy sobie życia bez roślin w domu. Mimo to warto pamiętać, że niektóre z roślin doniczkowych mogą być trujące dla zwierząt i dla ludzi. Niejednokrotnie są to popularne kwiaty, których nawet nie podejrzewalibyśmy o właściwości trujące.

Anigozantos (Anigozanthos)

Anigozantos to roślina, która wygląda bardzo egzotycznie. Dodatkowo występuje w wielu kolorach. Możemy cieszyć się jej pięknem w zaciszu domowym, pielęgnując jako roślinę doniczkową lub dbać o nią we własnej szklarni. Jakiej pielęgnacji potrzebuje Anigozantos?

Dizygoteka wytworna (Schefflera)

Dizygoteka wytworna to roślina dla osób wprawionych w uprawie roślin. Nie należy bowiem do roślin łatwych, gdyż potrzebuje konkretnych warunków, aby dobrze rosła. Jak należy pielęgnować dizygotekę wytworną?

Dzwonek haylodgensis (Campanula takesimana)

Dzwonek haylodgensis to roślina jasno niebieskich kwiatkach, której wysokość nie przekracza 15 cm. Może być ozdobą skalniaków, ale również cieszyć oko w domowym zaciszu. Jak pielęgnować dzwonek haylodgensis?

REKLAMA