REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czysty i bezpieczny - jak przygotować basen do sezonu?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jak przygotować basen do okresu letniego, aby był bezpieczny w użytkowaniu? W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o oczyszczeniu basenu z nieczystości pozostałych po zimie. Powinniśmy sprawdzić filtr, a także pomyśleć o środkach, które zapobiegną rozwojowi glonów i spowolną proces mętnienia wody.

REKLAMA

By korzystanie z basenu było nie tylko przyjemne, ale i zdrowe, wraz z początkiem wiosny powinniśmy przede wszystkim zadbać o czystość naszego obiektu. Dotyczy to zarówno wody, jak i wszystkich technicznych elementów wyposażenia.

W tym miejscu warto sobie uświadomić, iż brak odpowiedniej pielęgnacji może szybko doprowadzić do zmętnienia wody. W basenach panują bowiem warunki szczególnie sprzyjające rozwojowi chorobotwórczych bakterii, glonów i grzybów.

- Wbrew pozorom, zagrożeniom tym można w łatwy sposób zapobiec. Wystarczy w porę zastosować właściwe środki higieniczne i dezynfekujące – podpowiada Marek Ignatowicz z firmy Garden.

Zobacz: Ciepła woda w basenie przez całe lato

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy krok: czyszczenie

REKLAMA

Przygotowując nasz basen do kolejnego sezonu kąpielowego zacząć powinniśmy od niecki basenowej i urządzeń filtrujących. By o nie zadbać, całkowicie opróżniamy akwen z wody. Później rozpoczynamy sprzątanie – najlepiej przy użyciu przede wszystkim preparatów zasadowych.

Zwróćmy przy tym uwagę na ich skład. Niejonowe substancje powierzchniowo-czynne, wodorotlenek sodu i alkohol sprawią bowiem, że czyszczenie będzie łatwe i szybkie, a usunięcie osadów brudu, sadzy czy tłuszczu z obrzeży nie przysporzy nam zbyt wielu kłopotów.

- Co istotne, warto wybierać zwłaszcza produkty o gęstej konsystencji, które umożliwią nam dokładne mycie ścian i wszelkich powierzchni pionowych – dodaje przedstawiciel Garden Białystok.

Jeszcze prostsze jest czyszczenie basenów wykonywanych wg włoskiej technologii Biodesignpools. Tu używamy po prostu zwykłej myjki ciśnieniowej, dzięki której dokładnie umyjemy zarówno nieckę, jak i linię brzegową.

Zobacz: Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Nie zapominamy o ochronie

Następnie każdy basen należy spryskać środkiem, który zapobiegnie rozwojowi glonów i spowolni proces mętnienia wody. Najbezpieczniejsze będą w tym wypadku preparaty o obojętnym pH, biologicznie degradowane i niezawierające w swoim składzie metali ciężkich.

Do ich nałożenia możemy użyć zarówno zwykłej, wilgotnej szmatki, gąbki, jak i spryskiwacza, który na co dzień służy nam do podlewania kwiatów.

- Tego typu preparaty aplikujemy przed napełnieniem niecki wodą oraz pozostawiamy do wyschnięcia na powierzchni ścian i dna niecki basenu. Po umyciu basenu Biodesignpools aplikujemy środek chroniący strukturę przed szkodliwym wpływem UV oraz zmianą koloru piasku kwarcowego. Nie oznacza to jednak, iż później możemy całkowicie zapomnieć o ochronie – w trakcie sezonu także należy stosować odpowiednie środki, które zmniejszą ryzyko pojawienia się glonów czy grzybów – mówi Marek Ignatowicz.

Zobacz: Jak zrobić własny staw?

Kontrola pH

Kolejny krok to uzupełnienie basenu świeżą wodą i wyregulowanie jej poziomu pH. Optymalna wartość odczynu powinna sięgać od 7,0 do 7,4 pH.

Powyżej tej granicy narażamy się bowiem na podrażnienia oczu i przesuszenie skóry. Jednocześnie słabiej działają wtedy środki dezynfekujące, spada skuteczność koagulacji oraz rośnie odkładanie się osadów wapnia.

- Wartości niższe skutkować zaś mogą korozją metali, niszczeniem zaprawy spoinowej do płytek ceramicznych, a także obniżeniem efektywności koagulacji – opisuje ekspert firmy Garden.

Mając to na uwadze pamiętajmy, by poziom ten kontrolować nie tylko na początku sezonu kąpielowego, ale i w jego trakcie (nie rzadziej, niż raz w tygodniu). W razie konieczności zmiany wartości pH skorzystać możemy z odpowiednich preparatów w formie skoncentrowanego płynu lub proszku.

Dezynfekcja wody

Ostatnim etapem przygotowywania basenu do sezonu jest oczyszczenie i zdezynfekowanie wody metodą chlorową. Korzystamy tu z minimum dwóch środków, które pozwolą nam zniszczyć wszelkie wirusy, bakterie i mikroorganizmy.

Po raz kolejny zwróćmy uwagę na ich skład i skupmy się przede wszystkim na tych, które nie zawierają wapnia, a ich pH pozostaje obojętne.

Ich użycie uzależnione jest od specyfiki danego preparatu. Część z nich należy wcześniej rozpuścić w osobnym naczyniu z wodą. Pozostałe aplikujemy poprzez włożenie ich do skimmerów albo przez pływający dozownik.

Dezynfekcję możemy przeprowadzać również przy użyciu związków soli w procesie elektrolizy utleniania oraz dozowania miedzi niszczącej błony komórkowe mikroorganizmów.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA