REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czysty i bezpieczny - jak przygotować basen do sezonu?

REKLAMA

Jak przygotować basen do okresu letniego, aby był bezpieczny w użytkowaniu? W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o oczyszczeniu basenu z nieczystości pozostałych po zimie. Powinniśmy sprawdzić filtr, a także pomyśleć o środkach, które zapobiegną rozwojowi glonów i spowolną proces mętnienia wody.

REKLAMA

By korzystanie z basenu było nie tylko przyjemne, ale i zdrowe, wraz z początkiem wiosny powinniśmy przede wszystkim zadbać o czystość naszego obiektu. Dotyczy to zarówno wody, jak i wszystkich technicznych elementów wyposażenia.

W tym miejscu warto sobie uświadomić, iż brak odpowiedniej pielęgnacji może szybko doprowadzić do zmętnienia wody. W basenach panują bowiem warunki szczególnie sprzyjające rozwojowi chorobotwórczych bakterii, glonów i grzybów.

- Wbrew pozorom, zagrożeniom tym można w łatwy sposób zapobiec. Wystarczy w porę zastosować właściwe środki higieniczne i dezynfekujące – podpowiada Marek Ignatowicz z firmy Garden.

Zobacz: Ciepła woda w basenie przez całe lato

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy krok: czyszczenie

REKLAMA

Przygotowując nasz basen do kolejnego sezonu kąpielowego zacząć powinniśmy od niecki basenowej i urządzeń filtrujących. By o nie zadbać, całkowicie opróżniamy akwen z wody. Później rozpoczynamy sprzątanie – najlepiej przy użyciu przede wszystkim preparatów zasadowych.

Zwróćmy przy tym uwagę na ich skład. Niejonowe substancje powierzchniowo-czynne, wodorotlenek sodu i alkohol sprawią bowiem, że czyszczenie będzie łatwe i szybkie, a usunięcie osadów brudu, sadzy czy tłuszczu z obrzeży nie przysporzy nam zbyt wielu kłopotów.

- Co istotne, warto wybierać zwłaszcza produkty o gęstej konsystencji, które umożliwią nam dokładne mycie ścian i wszelkich powierzchni pionowych – dodaje przedstawiciel Garden Białystok.

Jeszcze prostsze jest czyszczenie basenów wykonywanych wg włoskiej technologii Biodesignpools. Tu używamy po prostu zwykłej myjki ciśnieniowej, dzięki której dokładnie umyjemy zarówno nieckę, jak i linię brzegową.

Zobacz: Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Nie zapominamy o ochronie

Następnie każdy basen należy spryskać środkiem, który zapobiegnie rozwojowi glonów i spowolni proces mętnienia wody. Najbezpieczniejsze będą w tym wypadku preparaty o obojętnym pH, biologicznie degradowane i niezawierające w swoim składzie metali ciężkich.

Do ich nałożenia możemy użyć zarówno zwykłej, wilgotnej szmatki, gąbki, jak i spryskiwacza, który na co dzień służy nam do podlewania kwiatów.

- Tego typu preparaty aplikujemy przed napełnieniem niecki wodą oraz pozostawiamy do wyschnięcia na powierzchni ścian i dna niecki basenu. Po umyciu basenu Biodesignpools aplikujemy środek chroniący strukturę przed szkodliwym wpływem UV oraz zmianą koloru piasku kwarcowego. Nie oznacza to jednak, iż później możemy całkowicie zapomnieć o ochronie – w trakcie sezonu także należy stosować odpowiednie środki, które zmniejszą ryzyko pojawienia się glonów czy grzybów – mówi Marek Ignatowicz.

Zobacz: Jak zrobić własny staw?

Kontrola pH

Kolejny krok to uzupełnienie basenu świeżą wodą i wyregulowanie jej poziomu pH. Optymalna wartość odczynu powinna sięgać od 7,0 do 7,4 pH.

Powyżej tej granicy narażamy się bowiem na podrażnienia oczu i przesuszenie skóry. Jednocześnie słabiej działają wtedy środki dezynfekujące, spada skuteczność koagulacji oraz rośnie odkładanie się osadów wapnia.

- Wartości niższe skutkować zaś mogą korozją metali, niszczeniem zaprawy spoinowej do płytek ceramicznych, a także obniżeniem efektywności koagulacji – opisuje ekspert firmy Garden.

Mając to na uwadze pamiętajmy, by poziom ten kontrolować nie tylko na początku sezonu kąpielowego, ale i w jego trakcie (nie rzadziej, niż raz w tygodniu). W razie konieczności zmiany wartości pH skorzystać możemy z odpowiednich preparatów w formie skoncentrowanego płynu lub proszku.

Dezynfekcja wody

Ostatnim etapem przygotowywania basenu do sezonu jest oczyszczenie i zdezynfekowanie wody metodą chlorową. Korzystamy tu z minimum dwóch środków, które pozwolą nam zniszczyć wszelkie wirusy, bakterie i mikroorganizmy.

Po raz kolejny zwróćmy uwagę na ich skład i skupmy się przede wszystkim na tych, które nie zawierają wapnia, a ich pH pozostaje obojętne.

Ich użycie uzależnione jest od specyfiki danego preparatu. Część z nich należy wcześniej rozpuścić w osobnym naczyniu z wodą. Pozostałe aplikujemy poprzez włożenie ich do skimmerów albo przez pływający dozownik.

Dezynfekcję możemy przeprowadzać również przy użyciu związków soli w procesie elektrolizy utleniania oraz dozowania miedzi niszczącej błony komórkowe mikroorganizmów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA