Malwa – uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko dla malwy
Malwa preferuje stanowiska słoneczne lub w półcieniu. Ze względu na pokaźne rozmiary malwy ( około 2 – 3 metry wysokości), warto sadzić tę roślinę w okolicy płotów, murków lub ściany budynku. Zapewni to roślinie ochronę przed wiatrem i ewentualnym połamaniem.
REKLAMA
Wymagania glebowe malwy
Malwa dobrze rośnie na ziemiach żyznych, przepuszczalnych o umiarkowanej lekkości.
Podlewanie malwy
Malwa jest rośliną, która nie toleruje zbyt wilgotnego podłoża. Podczas pory deszczowej może być bardziej podatna na atak szkodników. Nie jest jednak odporna na susze. Dlatego w upalne lato należy dostarczać malwie regularnie odpowiednią porcję wody.
Rozmnażanie malwy
REKLAMA
Malwa jest rośliną wieloletnią. W naszym klimacie lepiej się sprawdza jako roślina dwuletnia. Po przekwitnięciu możemy ściąć łodygi malwy tuż przy ziemi. Za rok znów zakwitnie, jednak jej kwiaty nie będą już takie okazałe. W kolejnych latach, z tej samej rośliny, będzie coraz mniej kwiatów. Rozmnażanie z nasion da nam znacznie lepiej rozwiniętą i ukwieconą roślinę.
Nasiona należy wysiać w inspekcje w okresie od maja do czerwca. Kiedy pojawią się pierwsze liście możemy przenieść malwę na miejsce stałe do gruntu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odległości między poszczególnymi egzemplarzami – około 30 – 60 cm.
Pora kwitnienia
Malwa zaczyna kwitnąć na początku lata – od czerwca, a piękne i duże kwiaty możemy podziwiać aż do października. Dbając o usuwanie przekwitłych kwiatów i dostarczanie roślinie odpowiedniej ilości wody.
Malwa w ogrodzie
Malwa sprawdza się zarówno w dużych ogrodach, gdzie możemy posiać ją w większej grupie, jak i w małych ogródkach, gdzie tworzą ciekawą osłonę płotów lub murów.
Szukając odpowiedniego miejsca dla malwy, należy wciąć pod uwagę jej pokaźne rozmiary. Nie należy sadzić ich tak, aby rzucały cień na inne rośliny w rabacie. W towarzystwie róż nie wyeksponujemy piękna malwy, a raczej podkreślimy znaczny wzrost. Malwa dobrze wygląda w otoczeniu floksów.
Malwa – na zdrowie
Malwa nie tylko ładnie prezentuje się w naszych ogrodach, ale jest również rośliną leczniczą. Zawarte w malwie związki śluzowe, działają pomocniczo w zapaleniach jamy ustnej i gardła. Kwiaty malwy czarnej mają działanie rozkurczające i przeciwkaszlowe.
Zobacz też: Brukentalia ostrolistna (Bruckenthalia spiculifolia)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.