REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośliny jednoroczne na rabaty

Iwona Szadkowska
Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny jednoroczne na rabaty to możliwość stworzenia dowolnej palety barw. Kolorowe kwiaty zwracają uwagę i ożywiają ogród pełen zieleni. Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny jednoroczne? Jak stworzyć kolorową rabatę z roślin jednorocznych?

Roślinami jednorocznymi możemy cieszyć się jedynie przez jeden rok. Wysiewają się, kwitną, tworzą nasiona i zamierają. Wyróżniają się spośród innych, niekiedy wieloletnich roślin, jaskrawą kolorystyką i różnorodnością. Warto pamiętać, że niektóre rośliny jednoroczne wysiewają się same. Gdy posadzimy je raz, w kolejnych latach nowe okazy mogą się pojawić w bardzo przypadkowych miejscach. Do takich roślin należą między innymi: nasturcje, nagietki, maki.

REKLAMA

Tworząc rabaty warto również wziąć pod uwagę upodobania danych roślin i zapewnić im odpowiednie warunki. Nie wszystkie rośliny jednoroczne dobrze znoszą chłodniejsze noce. Niektóre należy wpierw wysiać w ciepłym miejscu, przepikować, a dopiero później posadzić w miejscu stałym.

Rośliny jednoroczne wrażliwe na zimno

Do roślin jednorocznych wrażliwych na zimno zaliczamy: aksamitki, maciejkę, lobelie, niecierpki, a także niebieskiego żeniszka. Tym rośliną należy zapewnić cieplejsze warunki przy wysiewaniu z nasion i umieścić w rozsadniku.

Rośliny jednoroczne odporne na chłód

Do roślin jednorocznych odpornych na chłód zaliczamy między innymi: lwią paszczę, nagietki, niektóre gatunki chryzantem, goździki, bratki, maki i lobularię nadmorską.

Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny jednoroczne?

REKLAMA

Komponując rabatę z roślin jednorocznych należy wziąć pod uwagę ich wzrost, porę kwitnienia i termin sadzenia w stałym miejscu – w gruncie. Dzięki temu, że rośliny jednoroczne kwitną w różnym czasie, możemy je wymieniać i zastąpić innymi – odmieniając całkowicie wygląd rabaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin jednorocznych jako zagęszczenie i ożywienie wieloletnich kompozycji. Sadzenie barwnych kwiatów między młodymi krzewami nada im wyrazistości, podkreśli zieleń liści i wprowadzi do ogrodu powiew wiosny. W pełnym zieleni ogrodzie pojawi się niezbędny kolor, który wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.

Kolorowe rabaty z roślin jednorocznych

Odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego należy dobrze zaplanować. Obsadzenie tylnej części kompozycji jaskrawymi odmianami, optycznie zmniejszy przestrzeń. Lwie paszcze w żółtym odcieniu bardzo efektownie komponują się wraz z bylinami i krzewami, ale również tuż obok innych roślin jednorocznych. Nemesia strumosa wyróżniająca się kwiatami czerwonymi, różowymi, pomarańczowymi, a także białymi będzie ciekawie wyglądała na przodzie kompozycji. Biały odcień na rabatach dodatkowo podkreśla kolor. Słoneczniki będą się dobrze prezentowały na samym końcu rabaty, umieszczone tuż za wielokolorową cynią.

Umieszczając kwiaty na rabacie pamiętajmy o maksymalnej wysokości, którą osiągają. Sadźmy je piętrami – od najniższych do najwyższych. Dzięki temu uzyskamy wielowarstwowy obraz pełen barw i niezrównanych zapachów.

Zobacz też:  Malwa – uprawa i pielęgnacja

Zobacz też: Najpopularniejsze rośliny okrywowe

Zobacz też: Kolorowy ogród przez cały rok – jakie rośliny wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA