REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Filtry do basenów są różne. Filtry piaskowe to ciekawe rozwiązanie – ich wypełnienie stanowi piasek kwarcowy, hydroantracyt lub szkło. Na co zwrócić uwagę kupując filtr do basenu. Zobacz poradnik.

REKLAMA

Niezależnie od tego, jak wiele pracy i wysiłku włożymy, sami nigdy nie będziemy w stanie całkowicie oczyścić wody znajdującej się w basenie. Fragmenty naskórka, włosy, pozostałości po olejkach czy balsamach, pyłki oraz drobne owady – elementów, których musimy się pozbyć, jest na ogół wiele.

Jedynym wyjściem pozwalającym zachować wysoki komfort korzystania z akwenu jest więc zastosowanie systemu filtracyjnego. Te dobiera się w zależności zarówno od rodzaju basenu, jak i naszych indywidualnych preferencji.

Filtry piaskowe do basenu

- Do tradycyjnych basenów kąpielowych zaleca się przede wszystkim filtry piaskowe. Ich wypełnienie stanowi na ogół piasek kwarcowy, hydroantracyt lub szkło w odpowiednich frakcjach – mówi Marek Ignatowicz z firmy Garden.

REKLAMA

Ogólnie rzecz ujmując, filtrowanie polega na pobraniu (za pomocą pompy ssąco-tłoczącej) wody z basenu i wprowadzeniu jej do filtra. Tam wszelkie zanieczyszczenia pozostają zatrzymane na ziarnkach piasku, po czym w pełni oczyszczona ciecz jest wtłaczana z powrotem do akwenu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co oczywiste, zanieczyszcenia zgromadzone wewnątrz filtra należy systematycznie usuwać. Odbywa się to jednak poprzez trwające zaledwie kilka minut płukanie. Należy przy tym pamiętać o wymianie wkładu piaskowego (minimum co dwa lata), który po pewnym czasie może stać się siedliskiem bakterii czy grzybów.

- Poza tym długo niewymieniany wkład traci swoje właściwości filtracyjne, przez co woda w basenie szybko staje się mętna i dużo trudniej zadbać o jej czystość – dodaje przedstawiciel Garden.

System filtrowania wody oparty na szkle z recyclingu

Jak da się w ostatnim czasie zauważyć, piasek coraz częściej zastępowany jest wkładem na bazie szkła. Tego typu technologię stosuje się chociażby we włoskich basenach Biodesignepools, których specjalny system filtrowania wody oparty jest na Diamond Kleen - granulacie pozyskiwanym z recyklingu szkła.

- Specjalne cechy fizyczne tego wkładu pozwalają znacznie efektywniej przechwytywać wszelkie zanieczyszczenia i zatrzymywać je w filtrze – opisuje Marek Ignatowicz.

REKLAMA

O tym, że warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu dobitnie przekonują liczby. Testy laboratoryjne wykazały bowiem, że w 1cm3 piasku wewnątrz filtra tworzy się nawet do 2,5 mln bakterii. Dla porównania w tych samych warunkach w 1 cm3 granulatu szklanego Diamond Kleen powstaje raptem… niespełna 10 bakterii.

Co więcej, technologia ta generuje też szereg oszczędności. Szybsze płukanie pozwala obniżyć zużycie wody, zredukować aż o połowę ilość chemii potrzebnej do jej uzdatniania, nawet trzykrotnie wydłużyć żywotność filtrów czy, poprzez niższe obciążenie pomp, zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Filtry piaskowe – do małych i średnich basenów

Powyższe rozwiązania dedykowane są przede wszystkim do średnich i większych basenów. Jeśli jednak dysponujemy nieco mniejszym basenem np. przeznaczonym głównie dla dzieci, swoją uwagę powinniśmy skierować w stronę filtrów kartuszowych.

- Ich podstawową zaletą jest sposób cyrkulacji wody, z którego wyeliminowano płukanie wsteczne. Wszelkie zanieczyszczenia mogą być więc usuwane na bieżąco, bez konieczności oczekiwania na automatyczne pozbycie się ich przez urządzenie – wyjaśnia ekspert firmy Garden.

Dodatkowo, filtry te zajmują mało miejsca, co w żaden sposób nie wpływa na ich skuteczność działania. Z uwagi na niewielki rozmiar musimy się jednak liczyć z krótką żywotnością produktu – wkłady należy czyścić lub wymieniać na nowe znacznie częściej, niż w przypadku filtrów piaskowych.

Filtry wiszące do basenu

W tym miejscu warto także wspomnieć o filtrach wiszących. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką kompaktowością, co oznacza, iż w jednej obudowie znajduje się zarówno wkład filtrujący, jak i pompa. Z uwagi na fakt, że wyroby te pozostają zanurzone pod wodą, cyrkulacja cieczy odbywa się w obwodzie zamkniętym gdzie dysza powrotna zlokalizowana jest blisko elementu ssącego.

Zakup filtra basenowego – na co zwracać uwagę?

Przystępując do zakupu filtra basenowego szczególną uwagę należy także zwrócić na wydajność zastosowanych pomp. Od nich bowiem w dużej mierze zależy szybkość i skuteczność oczyszczania wody. Powinniśmy zastosować pompy o takiej wydajności aby w ciągu czterech  godzin przefiltrowała całą objętość basenu w przypadku obiektów prywatnych.

- O ile tylko jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić, powinniśmy wybierać przede wszystkim wyroby zbudowane z brązu gdyż ich praca jest bardzo cicha. Dobrze, by były one wyposażone w łapacz włókien, stanowiący swego rodzaju prefiltr wychwytujący największe zanieczyszczenia oraz chroniący wirniki pompy przed ewentualnym uszkodzeniem – podpowiada na koniec Marek Ignatowicz.

Jeśli jednak zaopatrujemy się w pompę wykonaną z polipropylenu, decydujmy się na tworzywa o jak największej gęstości. W ten sposób zapewnimy sobie odporność na działania kwasów, zasad, soli oraz wszelkich rozpuszczalników organicznych. Konstrukcje tego typu pozostają też niewrażliwe na działanie temperatury do 60 stopni Celsjusza.

Ostatnim, lecz równie istotnym elementem, jest materiał, z którego wykonane są łopatki wirnika pompy. Optymalnym wyjściem jest zastosowanie części z tworzyw sztucznych np. z norylu – dzięki temu praca całego urządzenia będzie wydajna i cicha, a przez to w pełni komfortowa dla osób korzystających z basenu.

Zobacz także: Basen w ogrodzie – koszty i formalności

Źródło: Garden

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA