REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przegląd narzędzi ogrodniczych, to jedna z ważniejszych czynności przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie na wiosnę. Kosiarka jest jednym z tych urządzeń, które najczęściej wykorzystujemy w ogrodzie. Z tego właśnie powodu powinniśmy zadbać o nią w pierwszej kolejności.

REKLAMA

Przedsezonowa konserwacja kosiarki pozwoli korzystać nam ze sprawnego i bezpiecznego sprzętu przez wiele lat. Prace wykonywane dobrze działającymi urządzeniami zaowocują lepszym wyglądem i stanem naszego trawnika. „Kosiarka to urządzenie mechaniczne, dlatego przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy pamiętać o zastosowaniu środków bezpieczeństwa. Odłączenie przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej zabezpieczy nas przed ewentualnym, nieoczekiwanym uruchomieniem kosiarki. Stosowanie rękawic ochronnych, długich spodni wykonanych z mocnej tkaniny czy butów z zakrytymi czubkami, najlepiej antypoślizgowych, dodatkowo zwiększy komfort i bezpieczeństwo naszej pracy” - powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Zobacz także: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania konserwacji kosiarki ściśle stosować się do instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Podstawowe prace konserwacyjne są raczej proste i poradzi sobie z nimi każdy amator ogrodnictwa, jednak niektóre czynności jak ostrzenie noża to zadanie, z którym powinny zmierzyć się tylko osoby z doświadczeniem. Jeśli takiego nie posiadamy, to bezpieczniej będzie jeśli powierzymy tę pracę profesjonalnemu serwisowi, dzięki temu możemy być pewni, że czynność ta będzie wykonana skutecznie i fachowo.

1. Czyszczenia kosiarki

Konserwacje kosiarki powinniśmy zacząć od dokładnego oczyszczenia całej maszyny. Używamy w tym celu sprężonego powietrza, wilgotnej szmatki lub szczotki. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia jak resztki trawy i gleby z obudowy kosiarki, noża oraz dolnej części urządzenia. Aby zaoszczędzić na czasie i utrzymać nasza kosiarkę w dobrej kondycji, powinniśmy czyścić ją po każdym koszeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Kontrola filtru powietrza

Kolejnym zabiegiem konserwacyjnym jest kontrola filtra powietrza. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje spalanie nadmiernej ilości paliwa przez silnik oraz trudności z jego uruchamianiem. Filtr należy kilkakrotnie wystukać o twardą, równą powierzchnię. Jeśli po tej czynności jest on nadal zanieczyszczony oznacza to, że pora go wymienić na nowy.


3. Kontrola świecy zapłonowej

Coroczna wymiana, a przynajmniej konserwacja świecy zapłonowej sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu silnika. Pamiętajmy o tym, aby zawsze wykręcać ją kiedy silnik jest zimny. Przede wszystkim unikniemy dzięki temu groźnych poparzeń, ale też łatwiej nam będzie wykonać tę pracę. Elektrody świecy powinniśmy oczyścić drucianą szczotką. Następnie sprawdzamy odległość elektrod, która powinna wynosić 0, 5mm.

Zobacz także:  Pilarka na wysięgniku. Planujesz zakup? Przeczytaj!

4. Wymiana oleju w kosiarce

Olej należy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. Do tej czynności przystępujemy po wypaleniu resztek paliwa. Czekamy aż zewnętrzne części silnika ostygną  lecz wylewany olej powinien być jeszcze ciepły. W takim stanie łatwiej go wylać, zawiera też wtedy większą ilość zanieczyszczeń. Zużyty olej wylewamy lub odsysamy przy pomocy specjalnej pompki. Następnie wlewamy nowy olej. Jego ilość i rodzaj zależeć będzie od modelu kosiarki jaką posiadamy. Informacje o tym znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

5. Kontrola ostrza

Jest to najbardziej skomplikowana i niebezpieczna czynność  konserwacyjna przy kosiarce. Podejmować się jej powinni tylko doświadczeni użytkownicy, z odpowiednim oprzyrządowaniem. Nóż należy naostrzyć i wyważyć. Czynności te zawsze wykonujemy w rękawicach ochronnych i przy zdjętej końcówce przewodu wysokiego napięcia ze świecy. Nóż należy zablokować za pomocą belki, a następnie odkręcić. Sprawdzamy czy nie uległ  zniszczeniom i pęknięciom, jeśli są one zauważalne należy go wymienić.  Jeśli urządzenie tnące jest tępe, ostrzymy je za pomocą szlifierki. Pamiętajmy przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i czynność tą wykonujmy zawsze w okularach ochronnych.  Następnie sprawdzamy wyważenie noża. Umieszczamy go na wyważarce, równolegle do podłoża w płaszczyźnie pionowej. Jeśli któryś z końców przechyla się ku dołowi należy delikatnie go zeszlifować.  Staraj się wykonywać tę czynność dokładnie, ponieważ nieodpowiednio wyważony nóż może prowadzić do poważnych uszkodzeń kosiarki.

Zobacz także:  Wąż ogrodowy – który wybrać?

Jeśli będziemy pamiętać o bieżącej, jak i o okresowej konserwacji kosiarki, na efekty  naszej pracy nie trzeba będzie długo czekać. Sprawne urządzenie tnące zapewnia bezpieczeństwo zarówno użytkownikowi jak i jego roślinom. Regularne prace konserwacyjne gwarantują wydłużenie żywotności silnika. Ponadto zmniejszają zużycie paliwa nawet o 30%. Kosiarka staje się urządzeniem przyjaznym środowisku dzięki redukcji szkodliwych spalin o 50%.

Źródło: Husqvarna

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA