REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

REKLAMA

Przegląd narzędzi ogrodniczych, to jedna z ważniejszych czynności przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie na wiosnę. Kosiarka jest jednym z tych urządzeń, które najczęściej wykorzystujemy w ogrodzie. Z tego właśnie powodu powinniśmy zadbać o nią w pierwszej kolejności.

REKLAMA

Przedsezonowa konserwacja kosiarki pozwoli korzystać nam ze sprawnego i bezpiecznego sprzętu przez wiele lat. Prace wykonywane dobrze działającymi urządzeniami zaowocują lepszym wyglądem i stanem naszego trawnika. „Kosiarka to urządzenie mechaniczne, dlatego przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy pamiętać o zastosowaniu środków bezpieczeństwa. Odłączenie przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej zabezpieczy nas przed ewentualnym, nieoczekiwanym uruchomieniem kosiarki. Stosowanie rękawic ochronnych, długich spodni wykonanych z mocnej tkaniny czy butów z zakrytymi czubkami, najlepiej antypoślizgowych, dodatkowo zwiększy komfort i bezpieczeństwo naszej pracy” - powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Zobacz także: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania konserwacji kosiarki ściśle stosować się do instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Podstawowe prace konserwacyjne są raczej proste i poradzi sobie z nimi każdy amator ogrodnictwa, jednak niektóre czynności jak ostrzenie noża to zadanie, z którym powinny zmierzyć się tylko osoby z doświadczeniem. Jeśli takiego nie posiadamy, to bezpieczniej będzie jeśli powierzymy tę pracę profesjonalnemu serwisowi, dzięki temu możemy być pewni, że czynność ta będzie wykonana skutecznie i fachowo.

1. Czyszczenia kosiarki

Konserwacje kosiarki powinniśmy zacząć od dokładnego oczyszczenia całej maszyny. Używamy w tym celu sprężonego powietrza, wilgotnej szmatki lub szczotki. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia jak resztki trawy i gleby z obudowy kosiarki, noża oraz dolnej części urządzenia. Aby zaoszczędzić na czasie i utrzymać nasza kosiarkę w dobrej kondycji, powinniśmy czyścić ją po każdym koszeniu.

2. Kontrola filtru powietrza

Kolejnym zabiegiem konserwacyjnym jest kontrola filtra powietrza. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje spalanie nadmiernej ilości paliwa przez silnik oraz trudności z jego uruchamianiem. Filtr należy kilkakrotnie wystukać o twardą, równą powierzchnię. Jeśli po tej czynności jest on nadal zanieczyszczony oznacza to, że pora go wymienić na nowy.


3. Kontrola świecy zapłonowej

Coroczna wymiana, a przynajmniej konserwacja świecy zapłonowej sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu silnika. Pamiętajmy o tym, aby zawsze wykręcać ją kiedy silnik jest zimny. Przede wszystkim unikniemy dzięki temu groźnych poparzeń, ale też łatwiej nam będzie wykonać tę pracę. Elektrody świecy powinniśmy oczyścić drucianą szczotką. Następnie sprawdzamy odległość elektrod, która powinna wynosić 0, 5mm.

Zobacz także:  Pilarka na wysięgniku. Planujesz zakup? Przeczytaj!

4. Wymiana oleju w kosiarce

Olej należy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. Do tej czynności przystępujemy po wypaleniu resztek paliwa. Czekamy aż zewnętrzne części silnika ostygną  lecz wylewany olej powinien być jeszcze ciepły. W takim stanie łatwiej go wylać, zawiera też wtedy większą ilość zanieczyszczeń. Zużyty olej wylewamy lub odsysamy przy pomocy specjalnej pompki. Następnie wlewamy nowy olej. Jego ilość i rodzaj zależeć będzie od modelu kosiarki jaką posiadamy. Informacje o tym znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

5. Kontrola ostrza

Jest to najbardziej skomplikowana i niebezpieczna czynność  konserwacyjna przy kosiarce. Podejmować się jej powinni tylko doświadczeni użytkownicy, z odpowiednim oprzyrządowaniem. Nóż należy naostrzyć i wyważyć. Czynności te zawsze wykonujemy w rękawicach ochronnych i przy zdjętej końcówce przewodu wysokiego napięcia ze świecy. Nóż należy zablokować za pomocą belki, a następnie odkręcić. Sprawdzamy czy nie uległ  zniszczeniom i pęknięciom, jeśli są one zauważalne należy go wymienić.  Jeśli urządzenie tnące jest tępe, ostrzymy je za pomocą szlifierki. Pamiętajmy przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i czynność tą wykonujmy zawsze w okularach ochronnych.  Następnie sprawdzamy wyważenie noża. Umieszczamy go na wyważarce, równolegle do podłoża w płaszczyźnie pionowej. Jeśli któryś z końców przechyla się ku dołowi należy delikatnie go zeszlifować.  Staraj się wykonywać tę czynność dokładnie, ponieważ nieodpowiednio wyważony nóż może prowadzić do poważnych uszkodzeń kosiarki.

Zobacz także:  Wąż ogrodowy – który wybrać?

Jeśli będziemy pamiętać o bieżącej, jak i o okresowej konserwacji kosiarki, na efekty  naszej pracy nie trzeba będzie długo czekać. Sprawne urządzenie tnące zapewnia bezpieczeństwo zarówno użytkownikowi jak i jego roślinom. Regularne prace konserwacyjne gwarantują wydłużenie żywotności silnika. Ponadto zmniejszają zużycie paliwa nawet o 30%. Kosiarka staje się urządzeniem przyjaznym środowisku dzięki redukcji szkodliwych spalin o 50%.

Źródło: Husqvarna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA