Smagliczka skalna, smagliczka arduina (Aurinia saxatilis)
REKLAMA
REKLAMA
Kwiaty smagliczki skalnej są drobne w żółtym kolorze. Roślina ciekawie się prezentuje na skalniakach i tam też korzystnie się rozwija. Smagliczka skalna tworzy gęste zimozielone kępy. Dobrze wygląda w grupie, ale również jako pojedynczy okaz.
REKLAMA
Smagliczka skalna bardzo obficie kwitnie w maju. Jeżeli zależy nam na niebywałej dekoracji o pachnących kwiatach i o niewielkim wzroście – około 20 - 40 cm – warto mieć ją w swoim ogrodzie. Jak jednak pielęgnować smagliczkę skalną?
Stanowisko dla smagliczki skalnej
Smagliczka skalna najlepiej się rozwija i kwitnie na stanowiskach słonecznych i przewiewnych.
Wymagania glebowe smagliczki skalnej
Smagliczka skalna nie ma szczególnych wymagań, co do gleby. Dobrze rośnie na ziemiach lekkich, przepuszczalnych i w miarę suchych. Jest jednak w stanie dostosować się do każdego podłoża i korzystnie się na nim rozrastać.
Jak podlewać smagliczkę skalną?
Smagliczka skalna wywodzi się z tych roślin, które dobrze rosną nawet w okresach suszy. Warto podlewać smagliczkę, jeżeli okres suszy się wydłuża. W innym przypadku deszcz wystarczająco nawodni roślinę.
Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia smagliczki skalnej.
Jak nawozić smagliczkę skalną?
Smagliczkę skalną możemy nawieźć niewielką ilością lekkiego kompostu po cięciu odmładzającym rośliny. Dostarczymy jej tym samym składników odżywczych i ułatwimy szybki wzrost.
Jak rozmnażać smagliczkę skalną?
Smagliczkę skalną możemy wysadzić z nasion. Najlepszym okresem na to jest czerwiec lub lipiec. Możemy również rozmnożyć smagliczkę z sadzonek wierzchołkowych.
Jak zapewnić smagliczce skalnej dobry wzrost?
Smagliczka skalna nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Korzystnie jest jednak usuwać przekwitłe kwiaty. Możemy ten zabieg połączyć z przycięciem długich pędów.
Poza tym, smagliczka skalna nie jest zbyt wymagającą rośliną. Zapewniając jej odpowiednie warunki – najbardziej zbliżone do naturalnych – i nie przesadzając z podlewaniem – będzie zdobiła nasz ogród przez długie lata.
Zobacz także: Malwa – uprawa i pielęgnacja
Zobacz także: Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność
Zobacz także: Rośliny pnące na szpalery i płoty
REKLAMA
REKLAMA