REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Smagliczka skalna, smagliczka arduina (Aurinia saxatilis)

Iwona Szadkowska
Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Smagliczka skalna w naturalnych warunkach rośnie w Karpatach i w Pieninach. W ogrodzie dobrze będzie się czuła na skalniakach, jako dekoracja niskich murów lub rabatach. Jakie stanowisko preferuje smagliczka skalna i na jakich glebach dobrze rośnie?

Kwiaty smagliczki skalnej są drobne w żółtym kolorze. Roślina ciekawie się prezentuje na skalniakach i tam też korzystnie się rozwija. Smagliczka skalna tworzy gęste zimozielone kępy. Dobrze wygląda w grupie, ale również jako pojedynczy okaz.

REKLAMA

Smagliczka skalna bardzo obficie kwitnie w maju. Jeżeli zależy nam na niebywałej dekoracji o pachnących kwiatach i o niewielkim wzroście – około 20 - 40 cm – warto mieć ją w swoim ogrodzie. Jak jednak pielęgnować smagliczkę skalną?

Stanowisko dla smagliczki skalnej

Smagliczka skalna najlepiej się rozwija i kwitnie na stanowiskach słonecznych i przewiewnych.

Wymagania glebowe smagliczki skalnej

Smagliczka skalna nie ma szczególnych wymagań, co do gleby. Dobrze rośnie na ziemiach lekkich, przepuszczalnych i w miarę suchych. Jest jednak w stanie dostosować się do każdego podłoża i korzystnie się na nim rozrastać.

Jak podlewać smagliczkę skalną?

Smagliczka skalna wywodzi się z tych roślin, które dobrze rosną nawet w okresach suszy. Warto podlewać smagliczkę, jeżeli okres suszy się wydłuża. W innym przypadku deszcz wystarczająco nawodni roślinę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia smagliczki skalnej.

Jak nawozić smagliczkę skalną?

Smagliczkę skalną możemy nawieźć niewielką ilością lekkiego kompostu po cięciu odmładzającym rośliny. Dostarczymy jej tym samym składników odżywczych i ułatwimy szybki wzrost.

Jak rozmnażać smagliczkę skalną?

Smagliczkę skalną możemy wysadzić z nasion. Najlepszym okresem na to jest czerwiec lub lipiec. Możemy również rozmnożyć smagliczkę z sadzonek wierzchołkowych.

Jak zapewnić smagliczce skalnej dobry wzrost?

Smagliczka skalna nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Korzystnie jest jednak usuwać przekwitłe kwiaty. Możemy ten zabieg połączyć z przycięciem długich pędów.

Poza tym, smagliczka skalna nie jest zbyt wymagającą rośliną. Zapewniając jej odpowiednie warunki – najbardziej zbliżone do naturalnych – i nie przesadzając z podlewaniem – będzie zdobiła nasz ogród przez długie lata.

Zobacz także:  Malwa – uprawa i pielęgnacja

Zobacz także: Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność

Zobacz także: Rośliny pnące na szpalery i płoty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA