Jak uprawiać pomidory na balkonie?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zanim zabierzemy się do uprawy pomidorów, warto poznać kilka zasad ich uprawy, zwłaszcza tych na balkonie. Niestety, na balkon nie nadają się wszystkie odmiany pomidorów. Decydując się na uprawę pomidorów na balkonie lepiej jest wybrać gatunki o mniejszych rozmiarach.
Uprawa pomidorów koktajlowych na balkonie
Pomidory koktajlowe, świetnie nadają się do tego typu uprawy. Mają też wiele odmian, dlatego też będziemy mogli urozmaicić naszą uprawę o różne odmiany.
Do najczęściej wybieranych odmian pomidorów koktajlowych należą: Balconi Red, Cerise Czereśniowy, Koralik, Perun, Mirabell, Cherola, Sweerbaby, Venus. Posczególne odmiany różnią się między sobą: kształtem, smakiem, kolorem, a także rozmiarem owoców.
Wybór doniczki do pomidorów i odpowiedniego stanowiska
REKLAMA
Pomidory koktajlowe najlepiej jest uprawiać w doniczce. Kupując doniczkę, należy zwrócić uwagę na to, aby była stabilna, ciężka i duża. Pomidory powinny mieć wystarczająco miejsca, aby mogły obrodzić w obfite i smaczne owoce. Poza tym, naczynie musi być stabilne. W przeciwnym razie grozi to uszkodzeniem rośliny. Kupując doniczkę warto kupić też specjalne oparcie na roślinę, tak aby roślina miała odpowiednią podporę np. w postaci palika.
Co więcej, przy wyborze doniczki istotny jest także jej kolor. Ciemne naczynia szybko się nagrzewają i doprowadzają do wysuszenia gleby. Z tego właśnie powodu warto wybierać te, o jaśniejszym kolorze.
Żeby pomidory były smaczne, należy zapewnić im stanowisko słoneczne.
Rodzaj gleby i podlewanie
Pomidory preferują ziemię żyzną i dobrze przepuszczalną. Możemy je też posadzić w ziemi przeznaczonej do uprawy warzyw. Ziemię tę możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub supermarkecie. Sadząc pomidory, warto też pamiętać o tym, aby zapewnić roślinie odpowiedni odpływ wody. W tym celu na dnie doniczki należy rozłożyć warstwę drenażu np. keramzyt. Dzięki temu zapewnimy roślinie odpływ wody z doniczki i nie narazimy korzeni pomidora na zbytnie zawilgocenie.
Pomidory dobrze jest podlewać o stałej porze dnia – rano lub wieczorem, co 2–3 dni. Jeżeli dni są gorące, należy robić to codziennie. Ważne jest, aby podczas podlewania nie moczyć liści. Może to bowiem doprowadzić do rozwoju wielu chorób.
Nawożenie pomidorów
Pomidory są warzywami, które potrzebują dużo składników odżywczych. Dlatego też, zanim jeszcze zasadzimy sadzonki, warto wymieszać ziemię z nawozem. Dzięki temu będzie on bogata w składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu pomidorów. Pomidory należy nawozić również w okresie kwitnienia i owocowania. Do tego celu możemy stosować nawóz w formie płynnej.
REKLAMA
REKLAMA