REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mały ogród warzywny. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Iwona Szadkowska
Warzywa. Fot. Fotolia
Warzywa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogród warzywny możemy zorganizować nawet na małej przestrzeni. Właściwe zaplanowanie małego ogrodu warzywnego i odpowiednia pielęgnacja zapewni nam zdrowe plony oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać i sadzić warzywa na małej przestrzeni. Dowiedz się, o czym warto pamiętać przy organizacji małego ogrodu warzywnego.

Gdzie zorganizować ogród warzywny?

Słoneczne miejsca, np. południowe ściany domu, są dobrym miejscem na uprawę pomidorów. Wszystkie warzywa, które lubią ciepło, będą się dobrze rozwijać w miejscach nasłonecznionych. Warzywa można również sadzić w skrzynkach lub dużych donicach. Warto wówczas sięgać po odmiany warzyw, które są stworzone do takiej uprawy.

REKLAMA

Zobacz także: Pomidory w ogrodzie – kolorowe odmiany, sadzenie, pielęgnacja

Warzywa i kwiaty w ogrodzie warzywnym

Dysponując małym ogrodem często musimy zdecydować się albo na warzywa, albo na kwiaty. Jeżeli mamy mało miejsca możemy wybrać te warzywa, które z powodzeniem będą pełniły funkcję ozdobną w ogrodzie. Gdy ogród jest większy możemy sadzić zarówno kwiaty, jak i warzywa. Kwiaty, takie jak nagietki lub aksamitki, posadzone wśród warzyw, nie tylko ładnie wyglądają, lecz także poprawiają strukturę gleby. Dzięki temu warzywa lepiej rosną. W małym ogródku możemy zasadzić warzywa z odmian pnących – fasola, pomidory, groszek, ale również ogórki. Dzięki temu na niższych partiach mamy miejsce dla innych warzyw.

Zobacz także: Odmiany marchwi – Paryska, Bolero, Major i inne


Przygotowanie podłoża pod ogród warzywny

Podłoże pod warzywa należy odpowiednio spulchnić i wymieszać z dużą ilością kompostu. Ważne jest również podsypanie gleby organiczno-mineralnym nawozem. Na wyrównaną powierzchnię zaczynamy obsadzać warzywa. Jeśli chcemy stworzyć ogród warzywny, który będzie ładnie i efektownie wyglądał, możemy ułożyć sadzonki w geometrycznych wzorach. Kształt np. rombów możemy wyznaczyć za pomocą palików i sznurka. Tak wyznaczone części możemy przeznaczyć na inny rodzaj warzyw o różnej kolorystyce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Najzdrowsze warzywa – dlaczego warto je jeść?

Pielęgnacja małego ogrodu warzywnego

W małym ogrodzie warzywnym nie możemy zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Staranne usuwanie chwastów, sprawdzanie liści warzyw, podlewanie i spulchnianie ziemi to podstawowe czynności pielęgnacyjne. Należy też pamiętać, że warzywa są podatne na choroby. Jeżeli sprawdzanie roślin pod kątem szkodników i chorób nie będzie regularne, infekcje rozprzestrzenią się bardzo szybko.

Zobacz także: Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA