REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomidory w ogrodzie – kolorowe odmiany, sadzenie, pielęgnacja

Green OK
Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.
Pomidory. Fot. Green Ok
Pomidory. Fot. Green Ok
Green OK

REKLAMA

REKLAMA

Pomidory to smaczne warzywa, które możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie. Wybierać możemy spośród wielu odmian, warto jednak zwrócić uwagę na kolorowe odmiany pomidorów takie jak: brązowy Black Russian, Evergreen, Ola Polka, Tigerella czy Samuraj. Zobacz poradnik, jak sadzić i pielęgnować pomidory.

Kolorowe odmiany pomidorów

W przydomowych ogrodach warto wypróbować ciekawe, kolorowe odmiany. Na uwagę zasługują m.in. brązowy Black Russian albo zielony w fazie dojrzałości gatunek Evergreen. Sałatki urozmaici odmiana koktajlowa Ola Polka, o żółtej barwie albo Tigerella, która ma owoce paskowane, czerwono-zielone. Do najpopularniejszych odmian gruntowych do bezpośredniego spożycia należy Bawole serce. Pomidory są bardzo duże, ich waga dochodzi do 0,5 kg. Jeśli chodzi o gatunki odporne na choroby, to warto polecić Samuraja. Owoce są średniej wielkości, czerwone, dobrze nadają się na przetwory.

REKLAMA

Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny

Sadzenie pomidorów

Pomidory sadzi się bezpośrednio do gruntu albo też w szklarni lub specjalnych tunelach foliowych. Te ostatnie sprawiają, że rośliny nie są narażone na nagłe zmiany temperatury. Przygotowane wcześniej lub kupione rozsady możemy umieścić w ogrodzie pod koniec maja, kiedy nie grożą im już przymrozki. Należy wbić w ziemię półtorametrowe tyczki, w odległości 60–70 cm od siebie, po jednej dla każdej rośliny. Pojemniki z roślinami umieszczamy na kilka minut
w wodzie. Pomidory sadzimy głębiej niż rosły w pojemnikach. 10–15 dni po posadzeniu przywiązujemy pomidory do tyczek poniżej kwiatostanu. Trzeba pamiętać, żeby przesuwać sznurek lub tasiemkę wraz ze wzrostem. Kiedy roślinki będą miał około 8 cm wysokości, należy usunąć wszystkie liście mniej więcej do 2,5 cm wysokości łodygi. Zazwyczaj te pierwsze liście otrzymują mniejszą ilość słońca, przez co różne patogeny z gleby mogą się do nich przedostać. W takiej sytuacji łatwo o rozwój grzybicy.

Cięcie pomidorów

Na początku okresu wegetacji warto przycinać pomidory, wtedy roślina skieruje swoje siły na produkcję owoców, a nie nadmierny rozrost. Pęd główny przycinamy powyżej drugiego kwiatostanu. Nowe rozgałęzienia pojawiają się w miejscu, w którym liście wyrastają z pędu głównego. Następnie zachowujemy ten z pędów bocznych, który jest najwyżej. Potem, kiedy wytworzy się drugi kwiatostan, także go przycinamy. W lipcu i sierpniu usuwamy tzw. wilki, czyli młode pędy, które wyrastają z kątów liści. Przycinanie jest niepotrzebne odmianom samokończącym (dorastającym tylko do określonej wysokości) i odmianom o drobnych owocach.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pielęgnacja pomidorów

Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi około 20°C w ciągu dnia i 17°C nocą. Jeśli temperatura spadnie poniżej 10°C, rośliny mogą przestać rosnąć. Gleba przeznaczona na uprawę pomidorów nie powinna być ani zbyt ciężka i podmokła, ani zbyt lekka. Pomidor pobiera z gleby znaczną ilość składników pokarmowych, dlatego powinniśmy odpowiednio go nawozić. Warto wybrać nawóz przeznaczony do tego typu upraw. Zawierają one naturalne substancje, które odżywiają rośliny. W nawozie szczególnie istotny jest potas – jego niedobór skutkuje brakiem intensywnej barwy i pękaniem owoców. Pomidory nawozi się pierwszy raz po wschodach roślin lub posadzeniu rozsady, kolejny raz po 14–16 dniach, a następnie trzeci i czwarty raz co 14–16 dni.

Podlewanie pomidorów

Potrzeby wodne pomidorów zależą od fazy rozwoju rośliny –  przez pierwsze 2–3 tygodnie niższa wilgotność sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Jednak, kiedy pojawiają się owoce, zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Jeśli wody będzie za mało, to owoce mogą w ogóle się nie pojawić albo będą małe i niesmaczne. Trzeba pamiętać, aby podlewać rośliny przy korzeniu, unikając moczenia liści. Pomidory wymagają dużej troski. Codziennie warto przyjrzeć się roślinom, czy nie zaczynają chorować. Liście z przebarwieniami należy natychmiast usunąć. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się ich przeznaczać na kompost.

Zobacz także: Najzdrowsze warzywa – dlaczego warto je jeść?

Owoce

Owoce pomidorów dojrzewają po około 45–60 dniach od czasu zakwitnięcia kwiatów. Szypułki dobrze wybarwionych owoców z łatwością odłamują się w miejscu zgrubienia. Owoce można  zbierać w różnych fazach rozwoju – w zależności na jaki cel je przeznaczyliśmy. Z  tych zerwanych prosto z krzaka warto przygotować pomidorowy chłodnik – na pewno będzie pysznie orzeźwiał w gorące dni!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA