Pietruszka czy pasternak – jak je odróżnić?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Liście
Najłatwiej jest odróżnić pasternak od pietruszki, jeśli kupujemy rośliny z nacią. Liście pietruszki są ciemnozielone, gładkie i pozbawione włosków. Pasternak ma liście jaśniejsze i pokryte od spodu włoskami.
Ilość nasion
Oba warzywa w pierwszym roku tworzą jedynie bogatą rozetę liści i korzeń spichrzowy. W obu przypadkach korzeń jest częścią jadalną. Korzenie obu roślin mogą przezimować bez specjalnej ochrony na polu pod śniegiem. Dopiero w następnym roku rośliny wydają pędy kwiatowe, kwitną, a potem owocują. W owocach znajdują się miniaturowe nasiona i tutaj ujawnia się kolejna różnica pomiędzy pasternakiem i pietruszką – pietruszka ma nasiona znacznie mniejsze, lecz jest ich dużo, bo około 900 w jednym gramie. Zaś w przypadku pasternaku w jednym gramie jest około 300 nasion.
Zobacz także: Uprawa warzyw a wielkość działki
Korzenie
Jeśli nie mamy możliwości obejrzenia naci warzyw, które kupujemy, powinniśmy dobrze przyjrzeć się korzeniom. Korzenie pietruszki są znacznie mniejsze niż korzenie pasternaku, dlatego bezpieczniej jest kupować mniejsze okazy, gdyż te wyrośnięte sprzedawane jako korzenie pietruszki, mogą okazać się pasternakiem. Kolejną różnicą w wyglądzie korzeni tych roślin jest fakt, iż pasternak w miejscu naci powinien mieć delikatne wgłębienie z ciemną obwódką. Pietruszka takiego wgłębienia nie posiada, dlatego dokonując zakupu warto przyjrzeć się miejscu, z którego wyrastała nać, gdyż wiele może nam ono wyjaśnić.
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
Różnice w smaku
Jeśli mimo starań nie udało nam się odróżnić pasternaku od pietruszki, powinniśmy poczuć różnice w smaku. Smak pasternaku jest znacznie mniej wyszukany, słodkawy, zbliżony do marchewki. Pasternak zawiera dużo olejków lotnych i ma specyficzny, przyjemny zapach. Można go spożywać samodzielnie, ale też w formie surówek i sałatek, a także jako zamiennik ziemniaków. Pietruszka jest znacznie bardziej aromatyczna, dlatego nie nadaje się do spożywania jako samodzielna potrawa, ale jest idealna do przyprawiania sałatek i zup sporządzonych z innych warzyw.
Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Koneserzy rozpoznać potrafią oba warzywa w stanie surowym po zapachu.
Zobacz także: Pomidory w ogrodzie – kolorowe odmiany, sadzenie, pielęgnacja
Zobacz także: Odmiany marchwi – Paryska, Bolero, Major i inne
Zobacz także: Pasternak – uprawa
Zobacz także: Kukurydza w ogrodzie – uprawa
Zobacz także: Ogórki w ogrodzie – uprawa
Zobacz także: Kapusta – uprawa
Zobacz także: Rzodkiewka – uprawa
Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa
Zobacz także: Czosnek – uprawa
Zobacz także: Boczniak – uprawa
Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa
Zobacz także: Fasola szparagowa – uprawa
Zobacz także: Inne warzywa - Porady
Na zdjęciu: pasternak. Fot. Fotolia
REKLAMA
REKLAMA