REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cykoria w ogrodzie – uprawa

Cykoria.
Cykoria.

REKLAMA

REKLAMA

Cykoria sałatowa jest rośliną liściastą. Cykorię od sałaty odróżnia przede wszystkim to, że cykoria jest znacznie bogatsza w substancje odżywcze, szczególnie te cenne w okresie zimowym. Zobacz co warto wiedzieć o uprawie cykorii sałatowej?

Cykoria wytwarza rozetę liści i korzeń spichrzowy. Korzeń dorasta do 30 cm długości, jest stożkowaty i ostro zakończony. Częścią użytkową cykorii jest duży pąk liściowy zwany główką, który uzyskuje się poprzez pędzenie jednorocznych korzeni.

REKLAMA

Dlaczego warto jeść cykorię?

Cykoria jest niskokaloryczna i zawiera wiele cennych składników. Dostarcza naszemu organizmowi witaminę C, kwas foliowy (istotny zwłaszcza w diecie kobiet ciężarnych i planujących zajście w ciążę). Cykoria poprawia przemianę materii, a także stymuluje pracę wątroby i pęcherzyków żółciowych dzięki zawartości terpenoidów. Spożywanie cykorii korzystnie wpływa na funkcjonowanie nerek, dlatego stosuje się ją w infekcji dróg moczowych, ponadto działa moczopędnie, tonizująco, przeciwzapalnie. Cykoria znakomicie oczyszcza organizm z substancji toksycznych, dlatego zalecana jest dla osób cierpiących na schorzenia skórne, artretyzm, reumatyzm i skazę moczanową.

Zobacz także: 15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i warzyw

Stanowisko

Cykoria jest wrażliwa na brak światła, dlatego pod jej uprawę wskazane jest stanowisko dobrze nasłonecznione.

Podłoże

Nasiona wysiewamy pod koniec maja lub na początku czerwca punktowo, co 8–10 cm na głębokość około 1,5 cm. Rzędy powinny być oddalone od siebie o 30–40 cm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Cykorię należy uprawiać w drugim lub w trzecim roku po zastosowaniu obornika. Ponadto wskazane jest nawożenie nawozami wieloskładnikowymi.

Podlewanie

Cykoria sałatowa szczególnie duże zapotrzebowanie na wodę ma w okresie wzrostu. Rośliny należy podlewać regularnie zwłaszcza w okresie suszy, a na pewno odwdzięczą się okazałym plonem.

Zobacz także: Warzywa w ogrodzie


Pielęgnacja

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie cykorii to odchwaszczanie i spulchnianie międzyrzędzi.

Zobacz także: Rzadkie warzywa ogrodowe

Cykoria zapiekana z parmezanem

Składniki:
4 cykorie
garść startego parmezanu
łyżka bułki tartej
pół łyżki masła
sok z połowy cytryny
sól
świeżo zmielony pieprz

Sposób przygotowania:
Cykorię obieramy z wierzchnich liści i kroimy wzdłuż na połówki, wycinając głąb, który jest gorzki. Spryskujemy uzyskane połówki sokiem z cytryny, aby nie zmieniły koloru i gotujemy cykorie na parze przez 2–3 minuty. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem i układamy w nim cykorie, doprawiamy solą, pieprzem, posypujemy parmezanem i tartą bułką. Zapiekamy przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 2000C, do momentu aż ser się rozpuści, a bułka zbrązowieje.

Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA