Kukurydza w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść kukurydzę?
Kukurydza jest bogatym źródłem błonnika, witaminy B, kwasu foliowego, witaminy C oraz kwasu pantotenowego.
REKLAMA
Stanowisko
Kukurydza jest rośliną ciepłolubną, dlatego najlepsze pod jej uprawę są stanowiska dobrze nasłonecznione. Kukurydza nie powinna być uprawiana po warzywach cebulowych.
Zobacz także: Rzadkie warzywa ogrodowe
Podłoże
Kukurydzę najlepiej uprawiać na glebach piaszczysto–gliniastych. Uprawa nie udaje się na ziemiach ciężkich, podmokłych oraz na piaskach.
Wysiew
Nasiona kukurydzy wysiewamy bezpośrednio do gruntu na przełomie maja i czerwca. Siejemy w rzędy oddalone od siebie o 60 cm, 2–3 nasiona umieszczamy w ziemi na głębokości około 5 cm co 10 cm. Kiedy siewki wzejdą część z nich usuwamy tak, aby te, które zostaną, znajdowały się co 30 cm. Przy wysiewie należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nasiona były dokładnie przykryte ziemią, co zapobiegnie wydziobaniu ich przez ptaki.
Zobacz także: Ekologiczna uprawa warzyw
Nawożenie
Kukurydzę należy uprawiać rok po zastosowaniu obornika. Przed wysiewem nasion należy wzbogacić podłoże nawozem azotowym (200g), fosforowym (150g) oraz potasowym (200 g).
Pielęgnacja
Plantację kukurydzy należy odchwaszczać, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju, kiedy wzrost jest powolny. Poza tym należy spulchniać glebę zachowując szczególną ostrożność w pobliżu korzeni.
Zobacz także: Pieczarki – uprawa
Zbiór
Zbiór kolb kukurydzy odbywa się na przełomie sierpnia i września. Każda roślina wytwarza około czterech kolb. Pozostałą część rośliny po zbiorze nasion można wykorzystać do produkcji nawozów naturalnych, na przykład kompostu.
Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?
Kukurydza gotowana w kolbach
Składniki:
kolby kukurydzy obrane z liści
oliwa, olej lub masło
sól
szczypta cukru
Sposób przygotowania:
Kukurydzę gotujemy w garnku pod przykryciem, w lekko słodkiej wodzie, przez około 15 minut. Dopiero po ugotowaniu smarujemy masłem i solimy.
REKLAMA
REKLAMA