Jak zrobić lodowisko w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budowa lodowiska w ogrodzie daje nie tylko ogromną satysfakcję, gdy zakończy się sukcesem, ale jest również wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Zima z własnym lodowiskiem nabiera nowego wyrazu i umożliwia wspólne spędzenia czasu na świeżym, choć mroźnym, powietrzu. Co będzie nam potrzebne do wykonania lodowiska w ogrodzie? O czym należy pamiętać przy jego budowaniu? Kiedy możemy je wykonać?
Gdzie i kiedy zbudować lodowisko?
Lodowisko w ogrodzie potrzebuje przede wszystkim sprzyjającej temperatury. Jeżeli na zewnątrz przez kilka tygodni utrzymuje się temperatura poniżej zera, to znak, że możemy zabrać się za budowę. Kolejnym etapem jest wybranie odpowiedniego miejsca. Teren, który przeznaczymy na lodowisko powinien być równy. Jeżeli nie będziemy mieć w miarę poziomej powierzchni – bez górek i dołków – lodowisko nie spełni swojego zadania. Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o wykonaniu lodowiska, powinno być wyrównanie terenu. Do tego celu należy wygrabić miejsce przeznaczone na ślizgawkę, zasypać dziury i wyrównać górki – nawet niewielkie nierówności mogą wpłynąć na komfort z jazdy na łyżwach. Należy również usunąć wszystkie przedmioty, które mogą przedziurawić folię – podłoże naszego lodowiska.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Co będzie potrzebne do budowy lodowiska?
Do budowy lodowiska w ogrodzie będziemy potrzebować: sznurek, słupki, deski, śruby, gwoździe, nity, folia wodoodporna, młotek, śrubokręt, wiertarka.
Stelaż lodowiska
Kolejnym etapem jest wyznaczenie dokładnej wielkości lodowiska – możemy w tym celu użyć kołków i sznurków – oraz ustawienie desek, które mają tworzyć boki lodowiska. Deski powinny mieć około 20 cm wysokości. Po ułożeniu ich na krawędziach lodowiska, należy je ze sobą połączyć. Konstrukcja powinna być stabilna.
Folia wodoodporna i wlewanie wody
REKLAMA
Kiedy mamy już gotowy stelaż naszego lodowiska, zaczynamy rozkładać folię wodoodporną. Należy jednak pamiętać, aby folia była dobrej jakości – nie miała dziur, ani zagięć. Folia powinna być nieco większa od stelaża i dobrze przymocowana do drewnianej konstrukcji – na przykład nitami lub gwoździami.
Kiedy folia jest już rozłożona, można zacząć nalewać wodę. Pamiętajmy jednak, aby obserwować czy folia się nie przesuwa i nie marszczy. Jeżeli tak, należy ją wygładzić lub lepiej zamocować.
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
O czym należy pamiętać?
Jeżeli nasze lodowisko ma nam służyć do gry w hokeja, warto zbudować lub kupić bramkę i skonstruować wyższe dwa boki stelaża lodowiska – żeby krążek pozostał na lodzie.
Mając już lodowisko w ogrodzie warto pamiętać, że należy o nie dbać. Jazda na łyżwach może tworzyć nierówności i dziury, które będzie trzeba załatać. Co jakiś czas należy wygładzić powierzchnię, a po każdym użytkowaniu odśnieżyć lodowisko ze śniegu i kawałków lodu.
Zobacz także: Sposoby odśnieżania ogrodu
Zobacz także: Ptaki zimą w ogrodzie
Zobacz także: Projektowanie ogrodu zimą
REKLAMA
REKLAMA