REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik: prace w ogrodzie po zimie

Przycinanie krzewów. Fot. materiały prasowe
Przycinanie krzewów. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna to czas wzmożonej pracy każdego ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, po zimie ogród musimy do skrupulatnie uporządkować. Podpowiadamy, jakich prac nie można przeoczyć oraz w jaki sposób dbać o rośliny i trawniki.

Czasu nie ma dużo, a prac jest całkiem sporo. Ogrodnik przed wiosną musi zająć się drzewkami i krzewami, powinien zadbać o trawniki, które zwykle źle znoszą okres zimowy oraz uporządkować rabaty. Uzbrojeni w narzędzia, ruszamy więc do boju o piękny ogród!...

REKLAMA

Drzewa i krzewy

Podcinanie gałązek drzewek i krzewów to pierwszy i podstawowy zabieg. Wykonuje się go dwa razy w roku: jesienią, by przygotować rośliny do zimy oraz wczesną wiosną, by je uformować oraz stymulować wzrost. Zabieg przycinania chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz pozwala usunąć uschnięte czy połamane gałęzie.

Zabieg ten należy wykonywać ostrożnie, przy użyciu dobrze naostrzonych nożyc czy sekatora tak, aby cięcie było równe i nie zmiażdżyło gałęzi. Gładka rana rośliny szybciej się zagoi jeśli posmarujemy miejsce cięcia specjalną maścią ogrodniczą. Maść taka zapobiega także rozwijaniu się różnego rodzaju chorób, chroni też gałązkę przed nadmiernym wysuszeniem czy niską temperaturą. Zanim jednak zabierzemy się do podcinania drzewek i krzewów, trzeba uważnie śledzić prognozę pogody. Dopiero gdy wczesnowiosenna pogoda jest już stabilna,  jest sucho i w miarę ciepło, możemy przystąpić do tego zabiegu. W innym przypadku, gdy po jego wykonaniu nastąpi zimna noc, nasze rośliny mogą ulec przemrożeniu w miejscu cięcia, a w efekcie przestać prawidłowo się rozwijać.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trawniki

Zimowe miesiące źle wpływają na nasze trawniki. Mróz uszkadza darń, powodując odrywanie się jej od gleby, zalegający śnieg z kolei sprzyja powstawaniu pleśni pośniegowej. Także odwiedziny kreta dadzą się naszemu trawnikowi we znaki, zarówno z powodu wielu tuneli pod powierzchnią ziemi, co może powodować zapadanie się gleby, jak i kopców, które z kolei wypychają na zewnątrz ziemię i niszczą równą postać trawnika.

Zaczynamy od usunięcia wszelkich pozostałości po zimie, czyli zeschniętych liści i gałązek, kamyków (które zawsze pojawiają się nie wiadomo skąd) oraz obumarłych resztek roślin, które często są siedliskiem różnych chorób. Zabiegu tego dokonujemy miotło-grabiami, najlepiej ruchem na krzyż, dzięki czemu dokładnie wymieciemy wszystko to, co trzeba usunąć. Kolejny ważnym zabiegiem jest wertykulacja trawnika, czyli napowietrzenie oraz usunięcie mchu czy filcu, który po zimie może pokrywać trawnik. Wertykulator dzięki stalowym nożom nacina ziemię, usuwa chwasty i obumarłą trawę, nakłuwa też glebę, tym samym napowietrzając ją. Aby zbieg był jak najbardziej dokładny, warto przed nim skosić trawę najniżej, jak się da. Pozwoli to ostrzom wertykulatora na dokładniejsze oczyszczenie trawnika. Sam zabieg warto wykonać w kratkę, to znaczy: najpierw zwertykulować trawnik w jednym kierunku, a później prostopadle. Po zabiegu trawnik może wyglądać co prawda na „zniszczony”, jest to jednak pozorne wrażenie. Wertykulacja pozostawia trawę silną i zdrową, która w niedługim czasie rozrośnie się i stworzy sprężysty, ładny i gęsty zielony dywan. 

Zobacz także: Trawnik - porady

Ostatnim zabiegiem, jaki powinniśmy przeprowadzić na naszym trawniku, jest nawożenie. Po wertykulacji zwłaszcza, może on wyglądać na dosyć zniszczony, jednak to tylko przejściowy stan. Wystarczy, że zaopatrzymy się w nawóz do trawników i rozrzucimy go na całej powierzchni. Po nawożeniu wystarczy tylko regularnie podlewać trawnik tak, aby stale był wilgotny. Jeszcze tylko w miejscach, gzie występuje ubytek trawy, powinniśmy ją dosiać i na wiosnę nasze oczy ucieszy piękny, zielony dywan.

Rabaty i gleba

Na początku powinniśmy starannie osłonić kiełkujące już rośliny tak, aby podczas porządkowania gleby ich nie uszkodzić. Musimy usunąć wszelkie pozostałości na przykład po korze ogrodowej, kamyki, gałązki i resztki obumarłych roślin. Następnie, nawozimy glebę. Możemy użyć zakupionej mieszanki, bądź kompostu. Ważne jest, żeby wymieszać nawóz z ziemią delikatnie, tak aby nie uszkodzić korzeni rosnących już na rabacie roślin. Jeśli zakładamy nową rabatę, należy pamiętać o tym, by glebę nie tylko zasilić nawozem, ale też dobrze wyściółkować i odchwaścić przekopaną ziemię. Możemy tego dokonać ręcznie (i tu warto nałożyć bawełniane rękawiczki), bądź chemicznie – jednak jest to zawsze dodatkowe obciążenie dla gleby. Jeśli nasza rabat jest sporych rozmiarów, możemy sobie pomóc i wykorzystać narzędzie zwane glebogryzarką. Służy ona do spulchniania gleby, przygotowania jej do wysiewu oraz przyorywania nawozu próchniczego czy torfu. Po oczyszczeniu i przygotowaniu rabaty możemy przystąpić do planowania, jakie rośliny chcemy tam zobaczyć na wiosnę.

Zobacz także: Rośliny w ogrodzie - porady

A z czym do ogrodu?

Do tych wszystkich prac używamy różnych narzędzi. Są to – zaczynając od najprostszych i podstawowych – szpadel do kopania i rozbijania grud ziemi, łopata (warto posiadać poręczną, małą łopatę do sadzenia roślin w rabatach, z zaostrzonym czubkiem), grabie metalowe do ziemi, miotło-grabie do zgarniania listków i gałązek z trawników oraz małe grabki do rabat. Zawsze przyda się taczka, konewki i akcesoria do podlewana rabat i trawników. Z ważnych narzędzi warto też wymienić aeratory i wertykulatory, dzięki którym zadbamy o trawniki i glebę, a także sekatory i nożyce ogrodowe, które posłużą nam do pielęgnacji drzewek i krzewów. Wszystkim tym i innym narzędziom należy się na przednówku przegląd oraz konserwacja: czyszczenie z rdzy, która może pojawić się po zimie i smarowanie. Może się też okazać, że potrzebnego narzędzia po prostu nam brakuje, a może zniszczyło się czy też zagubiło - w takiej sytuacji czeka nas wyprawa do sklepu. 

Niebawem wiosna

Gdy przygotowaliśmy do wiosny glebę i trawniki, zadbaliśmy o drzewka, krzewy i rabaty, a w naszym pomieszczeniu gospodarczym nie brakuje narzędzi – możemy spokojnie zacząć planować kolejne prace. Najprzyjemniejszym momentem będzie wybór roślin, a później pełne relaksu i spokoju godziny, które spędzimy na wiosennych pracach w rozkwitającym ogrodzie. Już niedługo!

Zobacz także:  Ogród, który wymaga mało pracy

Źródło: al.-ko.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA