Cynia – burza kolorów w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Cynia
Okres sadzenia
Cynie można wysadzać już od marca. Nasionom należy zapewnić optymalną temperaturę w granicach 20 – 25 stopni Celsjusza. Do gruntu młode sadzonki przenosimy w okresie od połowy maja do początku czerwca.
Stanowisko dla cynii
Cynia preferuje stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. W takich warunkach najlepiej rośnie. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do przymrozków.
Cynia jest rośliną, która bardzo dobrze kwitnie w okresie gorącego i dość suchego lata. Znacznie gorzej znosi długie opady deszczu. Cynie wąskolistne – o kwiatach prostych – znacznie lepiej radzą sobie z nadmierną wilgocią, niż gatunki o kwiatach pełnych.
Zobacz też: Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?
Gleba pod uprawę cynii
Cynia kwitnie dość długo i dlatego wymaga gleby z dużą ilością składników odżywczych. Zapewniając jej ziemię próchniczą, możemy się spodziewać dużej ilości kwiatów. Na ziemiach kwaśnych – efekt będzie mniej zadawalający.
Cynia
Odmiany cynii
Poszczególne odmiany cynii różnią się od siebie nie tylko kolorem. Niektóre odmiany mają zupełnie inną budowę kwiatów oraz wysokość. Cynie daliowe osiągają wysokość około 90 cm, cynie chryzantemowe będą nieco niższe. Cynie karłowate osiągają wysokość około 45 cm. Jeżeli chodzi o budowę samych kwiatów to może być ona prosta (np. „Profusion Coral Pink”, „Profusion White”) lub pełna (np. „Swizzle Scarlet & Yellow”). Cynię o kwiatach pełnych bardzo łatwo pomylić z dalią. To, co jednak zwraca szczególną uwagę to kolor. Cynie mogą mieć odcienie pastelowe lub bardzo mocne i żywiołowe – są także dwukolorowe.
Cynie, które posiadają proste kwiaty, bardzo często zwabiają do ogrodu motyle.
Zobacz też: Niecierpek – sadzenie i pielęgnacja
Kompozycje z cynii
Istnieje nieskończenie wiele aranżacji z wykorzystaniem cynii. Dobrze wyglądają w kompozycjach wielokolorowych, a także w połączeniu z innymi roślinami – bylinami i roślinami jednorocznymi. Cynia dobrze się prezentuje w towarzystwie nagietka, szałwii, dalii i innych. Chcąc stworzyć niecodzienny i wyjątkowy widok, możemy zestawić ze sobą rośliny o bardzo kontrastowych barwach. Limonkowa cynia w towarzystwie fioletowych kwiatów doskonale spełni swoje zadanie.
Kolorowe kompozycje możemy tworzyć również w doniczkach na balkonie lub tarasie. Dzięki temu wzbogacimy przestrzeń o dodatkową, niezwykłą paletę barw.
Zobacz też: Jak przygotować miejsce do sadzenia bylin?
REKLAMA
REKLAMA