REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak polepszyć stan gleby?

Iwona Szadkowska
Ogród, prace w ogrodzie, taczka  Fot. Fotolia
Ogród, prace w ogrodzie, taczka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polepszenie stanu gleby sprawia, że rośliny znacznie lepiej rosną. Na jakich glebach lepiej rosną rośliny – martwych czy żywych? Czy do polepszenia stanu gleby lepiej zastosować torf czy kompostownik? Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie poprawić stan gleby.

REKLAMA

Polepszanie gleby należy rozpocząć od sprawdzenia z jakim podłożem mamy do czynienia. Od tego zależy jakie działania będziemy musieli podjąć, aby użyźnić glebę.

Rodzaje gleby

Proste przekopanie kawałka ziemi da nam informację czy żyje w niej duża ilość organizmów glebowych. Wystarczy, że jest w niej dużo dżdżownic, aby to stwierdzić. Warto również sprawdzić PH i zawartość składników mineralnych gleby. Możemy to zrobić wykorzystując specjalne testy lub wysyłając próbkę do analizy.

Czym jest żywa gleba?

Żywa gleba to taka, która posiada w swoim składzie duże ilości organizmów glebowych. Wpływają one na żyzność gleby, a tym samym na wzrost roślin, które w niej sadzimy. Żeby organizmy dobrze funkcjonowały i było ich jak najwięcej, należy stworzyć im odpowiednie warunki – dostarczyć wodę, powietrze i materiały organiczne, którymi się żywią. Materiały organiczne zostają przez nie przetworzone w składniki mineralne, z których rośliny czerpią pokarm.

Czym jest martwa gleba?

Martwa gleba to ziemia, w której żyje mało organizmów glebowych. Należą do nich również podłoża gliniaste i piaszczyste. Jednak i taki rodzaj ziemi można ulepszyć: stosując nawozy organiczne, mineralne oraz dostarczając odpowiedniej ilości powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polepszanie stanu gleby w ogródku warzywnym

REKLAMA

Polepszanie stanu gleby pod ogródek warzywny należy rozpocząć od dokładnego podlewania ziemi. Czynność tę należy powtarzać przez kilka dni. Następnie należy użyć glebogryzarki, która spulchni ziemię. Jeżeli gleba jest zbita i trudno ją rozdrobnić, powinniśmy jeszcze raz spulchnić ziemię glebogryzarką.

Kolejnym krokiem jest rozrzucenie na powierzchnię gleby środków ulepszających, np. wapna i kompostu. Żeby wymieszać ze sobą bogate w środki odżywcze ulepszacze i słabego gatunku ziemię, znów korzystamy z glebogryzarki. Dzięki niej wszystko się dokładnie połączy. Dopiero po tej czynności wyrównujemy powierzchnię grabiami i znów dokładnie podlewamy.

Sadzenie roślin w tak przygotowanym ogródku warzywnym możemy rozpocząć nie wcześniej, niż po 2 tygodniach.

Polepszenie stanu gleby – rabaty

Polepszenie stanu gleby, w której rosną rośliny ozdobne, należy rozpocząć od spulchnienia powierzchni widłami. Następnie wykorzystujemy środek ulepszający i wyrównujemy ziemię przy użyciu grabi i podlewamy.

Naturalne ulepszacze do gleby

Najlepszymi ulepszaczami do gleby są środki naturalne. Jednym z nich jest kompost, który możemy przygotować sami na działce. Wystarczą suche liście, trawa z koszenia i inne składniki, które ulegają rozkładowi. Dzięki temu uzyskamy bogatą w składniki substancję organiczną, która poprawi jakość ziemi.

Możemy również skorzystać z torfu, który ma działanie rozluźniające przy stosowaniu na ziemiach ciężkich oraz zatrzymuje wodę na glebach lekkich.

Obornik kompostowany to inny środek naturalny, który poprawia przepuszczalność ziemi i również zatrzymuje wodę w lekkim podłożu. Obornik zawiera duże ilości azotu.

Wapno to dobre rozwiązanie, aby podnieść PH i poprawić całą strukturę ziemi. Ma postać białego, sypkiego proszku.

Zobacz także:  Jak sprawdzić przepuszczalność gleby?

Zobacz także:  Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA