REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak polepszyć stan gleby?

Iwona Szadkowska
Ogród, prace w ogrodzie, taczka  Fot. Fotolia
Ogród, prace w ogrodzie, taczka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polepszenie stanu gleby sprawia, że rośliny znacznie lepiej rosną. Na jakich glebach lepiej rosną rośliny – martwych czy żywych? Czy do polepszenia stanu gleby lepiej zastosować torf czy kompostownik? Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie poprawić stan gleby.

REKLAMA

Polepszanie gleby należy rozpocząć od sprawdzenia z jakim podłożem mamy do czynienia. Od tego zależy jakie działania będziemy musieli podjąć, aby użyźnić glebę.

Rodzaje gleby

Proste przekopanie kawałka ziemi da nam informację czy żyje w niej duża ilość organizmów glebowych. Wystarczy, że jest w niej dużo dżdżownic, aby to stwierdzić. Warto również sprawdzić PH i zawartość składników mineralnych gleby. Możemy to zrobić wykorzystując specjalne testy lub wysyłając próbkę do analizy.

Czym jest żywa gleba?

Żywa gleba to taka, która posiada w swoim składzie duże ilości organizmów glebowych. Wpływają one na żyzność gleby, a tym samym na wzrost roślin, które w niej sadzimy. Żeby organizmy dobrze funkcjonowały i było ich jak najwięcej, należy stworzyć im odpowiednie warunki – dostarczyć wodę, powietrze i materiały organiczne, którymi się żywią. Materiały organiczne zostają przez nie przetworzone w składniki mineralne, z których rośliny czerpią pokarm.

Czym jest martwa gleba?

Martwa gleba to ziemia, w której żyje mało organizmów glebowych. Należą do nich również podłoża gliniaste i piaszczyste. Jednak i taki rodzaj ziemi można ulepszyć: stosując nawozy organiczne, mineralne oraz dostarczając odpowiedniej ilości powietrza.

Polepszanie stanu gleby w ogródku warzywnym

REKLAMA

Polepszanie stanu gleby pod ogródek warzywny należy rozpocząć od dokładnego podlewania ziemi. Czynność tę należy powtarzać przez kilka dni. Następnie należy użyć glebogryzarki, która spulchni ziemię. Jeżeli gleba jest zbita i trudno ją rozdrobnić, powinniśmy jeszcze raz spulchnić ziemię glebogryzarką.

Kolejnym krokiem jest rozrzucenie na powierzchnię gleby środków ulepszających, np. wapna i kompostu. Żeby wymieszać ze sobą bogate w środki odżywcze ulepszacze i słabego gatunku ziemię, znów korzystamy z glebogryzarki. Dzięki niej wszystko się dokładnie połączy. Dopiero po tej czynności wyrównujemy powierzchnię grabiami i znów dokładnie podlewamy.

Sadzenie roślin w tak przygotowanym ogródku warzywnym możemy rozpocząć nie wcześniej, niż po 2 tygodniach.

Polepszenie stanu gleby – rabaty

Polepszenie stanu gleby, w której rosną rośliny ozdobne, należy rozpocząć od spulchnienia powierzchni widłami. Następnie wykorzystujemy środek ulepszający i wyrównujemy ziemię przy użyciu grabi i podlewamy.

Naturalne ulepszacze do gleby

Najlepszymi ulepszaczami do gleby są środki naturalne. Jednym z nich jest kompost, który możemy przygotować sami na działce. Wystarczą suche liście, trawa z koszenia i inne składniki, które ulegają rozkładowi. Dzięki temu uzyskamy bogatą w składniki substancję organiczną, która poprawi jakość ziemi.

Możemy również skorzystać z torfu, który ma działanie rozluźniające przy stosowaniu na ziemiach ciężkich oraz zatrzymuje wodę na glebach lekkich.

Obornik kompostowany to inny środek naturalny, który poprawia przepuszczalność ziemi i również zatrzymuje wodę w lekkim podłożu. Obornik zawiera duże ilości azotu.

Wapno to dobre rozwiązanie, aby podnieść PH i poprawić całą strukturę ziemi. Ma postać białego, sypkiego proszku.

Zobacz także:  Jak sprawdzić przepuszczalność gleby?

Zobacz także:  Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    REKLAMA

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    REKLAMA

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

    Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

    REKLAMA