REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak polepszyć stan gleby?

Iwona Szadkowska
Ogród, prace w ogrodzie, taczka  Fot. Fotolia
Ogród, prace w ogrodzie, taczka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polepszenie stanu gleby sprawia, że rośliny znacznie lepiej rosną. Na jakich glebach lepiej rosną rośliny – martwych czy żywych? Czy do polepszenia stanu gleby lepiej zastosować torf czy kompostownik? Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie poprawić stan gleby.

REKLAMA

Polepszanie gleby należy rozpocząć od sprawdzenia z jakim podłożem mamy do czynienia. Od tego zależy jakie działania będziemy musieli podjąć, aby użyźnić glebę.

Rodzaje gleby

Proste przekopanie kawałka ziemi da nam informację czy żyje w niej duża ilość organizmów glebowych. Wystarczy, że jest w niej dużo dżdżownic, aby to stwierdzić. Warto również sprawdzić PH i zawartość składników mineralnych gleby. Możemy to zrobić wykorzystując specjalne testy lub wysyłając próbkę do analizy.

Czym jest żywa gleba?

Żywa gleba to taka, która posiada w swoim składzie duże ilości organizmów glebowych. Wpływają one na żyzność gleby, a tym samym na wzrost roślin, które w niej sadzimy. Żeby organizmy dobrze funkcjonowały i było ich jak najwięcej, należy stworzyć im odpowiednie warunki – dostarczyć wodę, powietrze i materiały organiczne, którymi się żywią. Materiały organiczne zostają przez nie przetworzone w składniki mineralne, z których rośliny czerpią pokarm.

Czym jest martwa gleba?

Martwa gleba to ziemia, w której żyje mało organizmów glebowych. Należą do nich również podłoża gliniaste i piaszczyste. Jednak i taki rodzaj ziemi można ulepszyć: stosując nawozy organiczne, mineralne oraz dostarczając odpowiedniej ilości powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polepszanie stanu gleby w ogródku warzywnym

REKLAMA

Polepszanie stanu gleby pod ogródek warzywny należy rozpocząć od dokładnego podlewania ziemi. Czynność tę należy powtarzać przez kilka dni. Następnie należy użyć glebogryzarki, która spulchni ziemię. Jeżeli gleba jest zbita i trudno ją rozdrobnić, powinniśmy jeszcze raz spulchnić ziemię glebogryzarką.

Kolejnym krokiem jest rozrzucenie na powierzchnię gleby środków ulepszających, np. wapna i kompostu. Żeby wymieszać ze sobą bogate w środki odżywcze ulepszacze i słabego gatunku ziemię, znów korzystamy z glebogryzarki. Dzięki niej wszystko się dokładnie połączy. Dopiero po tej czynności wyrównujemy powierzchnię grabiami i znów dokładnie podlewamy.

Sadzenie roślin w tak przygotowanym ogródku warzywnym możemy rozpocząć nie wcześniej, niż po 2 tygodniach.

Polepszenie stanu gleby – rabaty

Polepszenie stanu gleby, w której rosną rośliny ozdobne, należy rozpocząć od spulchnienia powierzchni widłami. Następnie wykorzystujemy środek ulepszający i wyrównujemy ziemię przy użyciu grabi i podlewamy.

Naturalne ulepszacze do gleby

Najlepszymi ulepszaczami do gleby są środki naturalne. Jednym z nich jest kompost, który możemy przygotować sami na działce. Wystarczą suche liście, trawa z koszenia i inne składniki, które ulegają rozkładowi. Dzięki temu uzyskamy bogatą w składniki substancję organiczną, która poprawi jakość ziemi.

Możemy również skorzystać z torfu, który ma działanie rozluźniające przy stosowaniu na ziemiach ciężkich oraz zatrzymuje wodę na glebach lekkich.

Obornik kompostowany to inny środek naturalny, który poprawia przepuszczalność ziemi i również zatrzymuje wodę w lekkim podłożu. Obornik zawiera duże ilości azotu.

Wapno to dobre rozwiązanie, aby podnieść PH i poprawić całą strukturę ziemi. Ma postać białego, sypkiego proszku.

Zobacz także:  Jak sprawdzić przepuszczalność gleby?

Zobacz także:  Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA