REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
dzieci, łąka, wiosna, lato, zabawa, radość, emocje/ fot. Fotolia
dzieci, łąka, wiosna, lato, zabawa, radość, emocje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co wybrać? Trawnik rekreacyjny czy ozdobny. W zależności od tego, na który trawnik się zdecydujemy, będziemy musieli posiać inny rodzaj trawy, a także inaczej będzie wyglądać pielęgnacja trawnika.

Fot. Fotolia

REKLAMA

Funkcja trawnika a rodzaj trawy

Decyzja jaką funkcję będzie pełnił przydomowy trawnik, powinna zapaść już przy wyborze odmian traw. Niezależnie na jaki typ się zdecydujemy, pamiętajmy, aby wybierać tylko te zestawy, które posiadają Świadectwo Kwalifikacji, przyznawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Trawy posiadają także krótki okres zdolności do kiełkowania. Zakupiona mieszanka powinna być szybko wysiana. Przechowywanie nasion, zwłaszcza w wilgotnym miejscu, ogranicza ich możliwości wzrostu. Samo założenie trawnika przebiega w każdym przypadku bardzo podobnie. Wymaga przekopania ziemi, wzmocnienia jej składnikami odżywczymi, wysiania nasion (po około dwóch tygodniach) i regularnym podlewaniu. Pielęgnacja nowej darni różni się w zależności od jej przeznaczenia…

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik ozdobny

Murawa reprezentacyjna wymaga pieczołowitej opieki, ale w zamian oferuje piękne efekty. Dlatego nie należy rezygnować z jej uprawy. Musi być zdrowa, pozbawiona chorób i chwastów, zielona, gęsta i bez śladów uszkodzeń. Najpopularniejszymi gatunkami traw ozdobnych są kostrzewa czerwona kępowa i mietlica pospolita. Odmiany te świetnie się prezentują, jednak są mniej odporne na uszkodzenia. W celu jego regeneracji po zimie należy przeprowadzać zabiegi aeracji i wertykulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Fotolia

REKLAMA

– „Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbło trawy osiągnie 8–10 cm. W czasie trwania okresu wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Warto pamiętać, aby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność. W sezonie darń ozdobną należy kosić od 25 do 40 razy. Trudno dostępne fragmenty trawnika, tereny wokół przeszkód czy okolice żywopłotów należy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy” – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki. Dzięki temu ogród zyska na atrakcyjności. Krawędziowanie powinno odbywać się trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzątanie trawnika z liści i innych odpadków.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Trawnik rekreacyjny

Murawy tego typu są często spotykane w parkach czy osiedlach mieszkaniowych. Są idealnym miejscem na odpoczynek czy grę piłkę. Trawnik ten kosimy 10 do 20 razy w sezonie. Wysokość darni powinna mieścić się miedzy 5 a 8 cm. W zależności od naszych potrzeb w trawnikach tego typu dopuszczalne są dwie metody koszenia. Jeśli nie chcemy, aby skoszona murawa roznosiła się po domu, najlepiej zdecydować się na sprzęt z funkcją zbierania. Jeżeli zaś trawnik będzie służył jako teren do uprawiania sportu, warto zdecydować się na koszenie z mulczowaniem, czyli mieleniem. Rozdrobnione wtórnie źdźbła trawy trafiają z powrotem na trawnik jako nawóz, zapewniając jej odpowiednie składniki odżywcze. Opadłe liście należy bezwzględnie zebrać. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dmuchawę z funkcją zasysania i rozdrabniania odpadków. Zmielone liście można wykorzystać jako składnik kompostu.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Trawnik na wiele lat

Trawniki wieloletnie mają znaczenie drugorzędne i nie pochłaniają dużo czasu, a przede wszystkim nakładów finansowych. Najczęściej aranżuje się je przy drogach dojazdowych. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości 1,5 metra, wzdłuż drogi asfaltowej czy ścieżki żwirowej. Dzięki temu darń nie będzie wrastała w powierzchnię drogi. Najczęściej trawnik długoletni poddaje się zabiegowi koszenia 5-6 razy w ciągu sezonu, zaś pas wzdłuż drogi można skosić do 10 razy. Częstotliwość ta może ulegać wahaniom w zależności od warunków klimatycznych. Optymalna długość trawy w tym przypadku wynosi nawet 30 cm – w części odsuniętej od drogi. Ze względu na mało znaczący charakter murawy nie zachodzi konieczność zbierania jej. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Interwencje pielęgnacyjne przeprowadza się na nim tylko w sytuacji, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby.

Zobacz także:  Jak wysiać trawę?

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Wiedza o odpowiedniej pielęgnacji trawy pozwala domownikom cieszyć się wszystkimi jego zaletami, a co więcej zapobiega powstawaniu chorób. Dzięki wyborze właściwego rodzaju murawy nie zostaniemy nieprzyjemnie zaskoczeni. Jedyną niespodzianką będą częste, mile spędzone chwile na świeżym powietrzu.

Źródło: Husqvarna

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA