REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

dzieci, łąka, wiosna, lato, zabawa, radość, emocje/ fot. Fotolia
dzieci, łąka, wiosna, lato, zabawa, radość, emocje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co wybrać? Trawnik rekreacyjny czy ozdobny. W zależności od tego, na który trawnik się zdecydujemy, będziemy musieli posiać inny rodzaj trawy, a także inaczej będzie wyglądać pielęgnacja trawnika.

Fot. Fotolia

REKLAMA

Funkcja trawnika a rodzaj trawy

Decyzja jaką funkcję będzie pełnił przydomowy trawnik, powinna zapaść już przy wyborze odmian traw. Niezależnie na jaki typ się zdecydujemy, pamiętajmy, aby wybierać tylko te zestawy, które posiadają Świadectwo Kwalifikacji, przyznawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Trawy posiadają także krótki okres zdolności do kiełkowania. Zakupiona mieszanka powinna być szybko wysiana. Przechowywanie nasion, zwłaszcza w wilgotnym miejscu, ogranicza ich możliwości wzrostu. Samo założenie trawnika przebiega w każdym przypadku bardzo podobnie. Wymaga przekopania ziemi, wzmocnienia jej składnikami odżywczymi, wysiania nasion (po około dwóch tygodniach) i regularnym podlewaniu. Pielęgnacja nowej darni różni się w zależności od jej przeznaczenia…

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik ozdobny

Murawa reprezentacyjna wymaga pieczołowitej opieki, ale w zamian oferuje piękne efekty. Dlatego nie należy rezygnować z jej uprawy. Musi być zdrowa, pozbawiona chorób i chwastów, zielona, gęsta i bez śladów uszkodzeń. Najpopularniejszymi gatunkami traw ozdobnych są kostrzewa czerwona kępowa i mietlica pospolita. Odmiany te świetnie się prezentują, jednak są mniej odporne na uszkodzenia. W celu jego regeneracji po zimie należy przeprowadzać zabiegi aeracji i wertykulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Fotolia

REKLAMA

– „Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbło trawy osiągnie 8–10 cm. W czasie trwania okresu wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Warto pamiętać, aby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność. W sezonie darń ozdobną należy kosić od 25 do 40 razy. Trudno dostępne fragmenty trawnika, tereny wokół przeszkód czy okolice żywopłotów należy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy” – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki. Dzięki temu ogród zyska na atrakcyjności. Krawędziowanie powinno odbywać się trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzątanie trawnika z liści i innych odpadków.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Trawnik rekreacyjny

Murawy tego typu są często spotykane w parkach czy osiedlach mieszkaniowych. Są idealnym miejscem na odpoczynek czy grę piłkę. Trawnik ten kosimy 10 do 20 razy w sezonie. Wysokość darni powinna mieścić się miedzy 5 a 8 cm. W zależności od naszych potrzeb w trawnikach tego typu dopuszczalne są dwie metody koszenia. Jeśli nie chcemy, aby skoszona murawa roznosiła się po domu, najlepiej zdecydować się na sprzęt z funkcją zbierania. Jeżeli zaś trawnik będzie służył jako teren do uprawiania sportu, warto zdecydować się na koszenie z mulczowaniem, czyli mieleniem. Rozdrobnione wtórnie źdźbła trawy trafiają z powrotem na trawnik jako nawóz, zapewniając jej odpowiednie składniki odżywcze. Opadłe liście należy bezwzględnie zebrać. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dmuchawę z funkcją zasysania i rozdrabniania odpadków. Zmielone liście można wykorzystać jako składnik kompostu.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Trawnik na wiele lat

Trawniki wieloletnie mają znaczenie drugorzędne i nie pochłaniają dużo czasu, a przede wszystkim nakładów finansowych. Najczęściej aranżuje się je przy drogach dojazdowych. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości 1,5 metra, wzdłuż drogi asfaltowej czy ścieżki żwirowej. Dzięki temu darń nie będzie wrastała w powierzchnię drogi. Najczęściej trawnik długoletni poddaje się zabiegowi koszenia 5-6 razy w ciągu sezonu, zaś pas wzdłuż drogi można skosić do 10 razy. Częstotliwość ta może ulegać wahaniom w zależności od warunków klimatycznych. Optymalna długość trawy w tym przypadku wynosi nawet 30 cm – w części odsuniętej od drogi. Ze względu na mało znaczący charakter murawy nie zachodzi konieczność zbierania jej. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Interwencje pielęgnacyjne przeprowadza się na nim tylko w sytuacji, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby.

Zobacz także:  Jak wysiać trawę?

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Wiedza o odpowiedniej pielęgnacji trawy pozwala domownikom cieszyć się wszystkimi jego zaletami, a co więcej zapobiega powstawaniu chorób. Dzięki wyborze właściwego rodzaju murawy nie zostaniemy nieprzyjemnie zaskoczeni. Jedyną niespodzianką będą częste, mile spędzone chwile na świeżym powietrzu.

Źródło: Husqvarna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA