Rośliny okrywowe – jak wybrać odpowiednie do naszego ogrodu?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rośliny okrywowe mogą zastąpić tradycyjny trawnik lub tworzyć z nim oryginalną kompozycję. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny okrywowe są odporne na czynniki mechaniczne (źle znoszą deptanie). Dlatego zanim zdecydujemy się na posadzenie roślin okrywowych we własnym ogrodzie, musimy zastanowić się, czy będą one praktyczne.
Zalety roślin okrywowych
Rośliny okrywowe mogą stworzyć oryginalną kompozycję wzorów i kolorów. Mogą być uzupełnieniem podłoża wokół krzewów i pnączy. Dzięki temu stworzymy ciekawą przestrzeń oraz wypełnimy puste miejsca między roślinami. Różnorodność kolorystyczna roślin okrywowych daje ogromne możliwości.
Sadzenie roślin okrywowych
Rośliny okrywowe mogą rosnąć w bardzo szybkim tempie, a do tego rosną dość gęsto. Dlatego istotną kwestią jest sadzenie ich w odpowiedniej odległości od siebie. Co więcej, zanim rośliny się złączą, między nimi mogą pojawiać się chwasty. Jeżeli odległości będą zbyt duże, równie dużo czasu zajmie roślinom zapełnienie pustej przestrzeni. Jeżeli posadzimy je zbyt blisko – zagłuszą się i będą tworzyły zbite kępy, zamiast płaskiego i regularnego podłoża.
Pielęgnacja roślin okrywowych
Pielęgnacja roślin okrywowych jest istotna szczególnie przy młodych roślinach. Należy dobrze je podlewać, aby się ukorzeniły i zdrowo rosły. W trakcie wzrostu roślin bardzo często pojawiają się chwasty. Aby temu zapobiec dobrze jest sadzić rośliny wokół tkaniny zagłuszającej lub zastosować ściółkę organiczną.
Wiosenna pielęgnacja roślin okrywowych polega na delikatnym podcięciu i podsypania ich nawozem. Dzięki tym zabiegom rośliny ładnie się rozrosną.
Tworzenie kompozycji z roślin okrywowych
Inspiracji do stworzenia własnej kompozycji z roślin okrywowych możemy szukać na łąkach, polach lub zboczach. Różnorodność barw, rodzajów i kształtów liści jest ogromna. Możemy dopasować je do roślin, które już dominują w ogrodzie lub stworzyć coś odmiennego, co wyróżni się na tle innych.
O rodzajach roślin okrywowych możecie przeczytać w poniższym artykule.
Zobacz także: Najpopularniejsze rośliny okrywowe
Zobacz także: Niskie rośliny okrywowe
REKLAMA
REKLAMA