REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drzewa w ogrodzie. Gdzie nie sadzić drzew?

Iwona Szadkowska
Drzewo. Fot. Fotolia
Drzewo. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sadząc drzewa powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, lecz także praktycznością. Gdzie nie należy sadzić drzew? Na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Przed posadzeniem drzewa należy wybrać gatunek, który najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie. Wybierając roślinę, kierujmy się nie tylko jej wyglądem, ale także wysokością, którą osiągnie. Ważne jest również to, aby drzewo było zdrowe i miało kolorowe liście. Sięgajmy po drzewa, które mają zrównoważone proporcje – równomiernie zwężający się pień od dołu do wierzchołka.

Kiedy mamy już odpowiednie drzewko, warto wiedzieć, gdzie nie powinniśmy go posadzić.

Nie sadź drzew blisko budynków i linii wysokiego napięcia

Drzewo, które osiąga kilka metrów wysokości, na taką samą odległość ma rozwiniętą sieć korzeni. Z początku mała roślina wygląda bardzo niewinnie. Jednak, gdy osiągnie pokaźne rozmiary, może naruszyć fundamenty budynku. Ponadto, im roślina starsza, tym ma dłuższe gałęzie, a przy silniejszych porywach wiatru, mogą one uszkodzić nasz dom.

Przed korzeniami trzeba chronić także system kanalizacyjny. Dlatego większe drzewa warto sadzić z dala od budynków mieszkalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokie drzewa mogą również stwarzać zagrożenie dla linii wysokiego napięcia. Warto zatem przemyśleć ich sadzenie w tych okolicach. Gałęzie, które rosną zbyt blisko linii wysokiego napięcia będzie trzeba co jakiś czas przycinać.


Unikaj sadzenia drzew przy chodniku

Sadzenie drzew przy chodniku nie jest dobrym pomysłem, ponieważ rozrastające się korzenie mogą go zniszczyć.  Korzystnie jest zachować około metra odległości między drzewem a chodnikiem.

Nie sadź zbyt dużych drzew w ogrodzie

Duże drzewa zajmują dużo miejsca i rzucają dużo cienia. Rozrastające się gałęzie mogą także przeszkadzać naszym sąsiadom, jeśli będą zachodzić na ich działki. Jeśli więc masz małą działkę, sadzenie na niej bardzo dużych drzew, może okazać się złym pomysłem.

Zwróć uwagę na liście i owoce drzewa

Drzewa liściaste wymagają sporego nakładu pracy - zwłaszcza jesienią, kiedy gubią liście. Jeśli dodatkowo są to drzewa owocowe, na uprzątnięcie z trawnika owoców i liści, będziemy musieli poświęcić jeszcze więcej czasu. Dlatego warto przemyśleć sadzenie takich drzew w bliskiej okolicy np. tarasu, na którym spożywamy posiłki.

Zobacz także: Jak przygotować miejsce do sadzenia drzew i krzewów?

Zobacz także: Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność

Zobacz także: Jak przygotować miejsce do sadzenia bylin?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

REKLAMA

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA