Jak odszukać i usunąć gniazdo szerszeni?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Szerszeń
Szerszeń to owad z rodziny osowatych. Zakłada gniazda w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Żywi się owadami, owocami, ale również sokami niektórych drzew. Szerszenie mogą narobić wielu szkód. Zjadają bowiem pszczoły, żywią się dojrzałymi owocami, ale potrafią również uszkodzić młode drzewka.
Ukąszenie szerszenia
Użądlenie szerszenia jest dość bolesne. Powoduje zaczerwienienie i obrzęk. Jedno użądlenie może być groźne dla życia – jeżeli jesteśmy uczuleni na jad tego owada. W innym przypadku, gdy nie wystąpi reakcja alergiczna – użądlenie jest po prostu bolesne.
Jad szerszenia może być groźny zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.
Jak odszukać gniazdo szerszeni?
Szerszenie mogą przylatywać na naszą działkę tylko w poszukiwaniu pożywienia. Należy zatem pamiętać, aby nie pozostawiać resztek jedzenia na zewnątrz, zbierać dojrzałe owoce z drzew i sprzątać te, które opadły.
Gniazdo szerszeni stosunkowo łatwo rozpoznać. Przypomina papierową bryłę o nieokreślonym kształcie. Szerszenie mogą wybudować gniazdo na gałęzi drzewa, ale również zamieszkać w dziupli lub pod ziemią. Na budowę gniazda mogą także wybrać poddasze naszego domu, szopę lub szczelinę w murze. Wokół gniazda najczęściej latają owady, więc lepiej zachować bezpieczną odległość.
W celu odnalezienia gniazda można obserwować pojedynczego osobnika, który nas do niego doprowadzi.
Jak usunąć gniazdo szerszeni?
REKLAMA
Jeżeli szerszenie upodobały sobie nasze poddasze, inny budynek gospodarczy lub znajdują się stosunkowo blisko naszego domu, do usunięcia gniazda są zobowiązani strażacy. Możemy jednak zostać poproszeni o zakup środka owadobójczego. Warto pamiętać, że na szerszenie, jak i inne owady osowate, nie należy stosować wody, kwasu solnego czy innych specyfików. Mogą one jedynie rozwścieczyć owady, a nie je przepędzić.
Przed przystąpieniem do akcji niszczenia gniazda, należy nałożyć na siebie kilka warstw ubrania i zaopatrzyć się w grube rękawice. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym użądleniem.
Oprysk środkiem owadobójczym powinien trwać kilka sekund, po czym powinniśmy się schować. W pierwszej fazie zginą owady poza gniazdem, a dopiero później te, które pozostały w gnieździe. Czynność tę będzie trzeba powtórzyć. Dopiero po osłabieniu owadów można przystąpić do usuwania całego gniazda. Należy pamiętać, aby nic się z niego nie wydostało.
Jeżeli nie czujemy się na siłach i obawiamy się zmasowanego ataku owadów – warto zadzwonić po straż pożarną lub firmę, która specjalizuje się w usuwaniu owadzich gniazd. Z pomocy należy również skorzystać, gdy gniazdo jest dużych rozmiarów lub znajduje się w trudno dostępnych miejscach. Wówczas nie należy ryzykować zdrowiem własnym i bliskich.
Koszt usunięcia gniazda przez profesjonalną firmę to około 100–350 zł.
REKLAMA
REKLAMA