REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Donice na balkon – podstawowe zasady wyboru donicy na balkon

Iwona Szadkowska
Doniczki na barierkę. Fot. www.markus-sklep.celtur.com
Doniczki na barierkę. Fot. www.markus-sklep.celtur.com
www.markus-sklep.celtur.com

REKLAMA

REKLAMA

Donice na balkonie stanowią element dekoracyjny. Możemy umieści w nich wybrane rośliny, które zamienią nasz balkon w pełen zieleni i innych kolorów. Wybór donic dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Możemy wybierać spośród wielu kolorów, faktur i materiałów. Jaką donicę wybrać na mały, a jaką na duży balkon? Zobacz poradnik.

Wybierając donice na balkon najczęściej kierujemy się ich wyglądem. Często pod wpływem impulsu kupujemy pierwszą lepsza donicę, a dopiero w domu okazuje się czy sprawdzi się ona na balkonie, czy nie. Jak ztem wybrać donicę na balkon?

REKLAMA

Podstawowe zasady wyboru donicy na balkon

Przy wyborze donicy na balkon warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, wytrzymałość na czynniki zewnętrzne i wielkość.

Nie każda doniczka nadaje się na balkon. Na rynku mamy wiele doniczek, które nadają się tylko do wnętrz. Wystawione na działanie czynników zewnętrznych takich jak: deszcz, mróz, wiatr – często pękają i szybko się niszczą . Niektóre doniczki zaczynają pękać pod wpływem dużego mrozu, inne zmieniają kolor po opadach deszczu lub przewracają się na silnym wietrze.

Czym powinna wyróżniać się donica na balkon?

REKLAMA

Doniczki na balkon powinny być przede wszystkim wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe. Duże donice muszą być stabilne i ciężkie, aby się nie przewracały. Doniczki do powieszenia, powinny być wyposażone w mocne i solidne uchwyty, które zapewnią bezpieczne mocowanie.

Warto również podkreślić, że doniczki na balkon powinny tworzyć z pozostałymi elementami balkonu takimi jak: meble i podłoga – jedną wspólną całość. Wówczas zaprowadzimy ład i harmonię do wnętrza, w którym przebywamy. I sami będziemy czuli się spokojniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Donice na duży balkon

Na dużym balkonie możemy pozwolić sobie na większe donice. Drewniane skrzynki mogą podkreślić naturalny charakter balkonu. Sprawdzają się na posadzenie pnących roślin, ozdobnych kompozycji kwiatów, a nawet jako miejsce sadzenia warzyw. Warto pamiętać, że w przypadku doniczek i skrzynek z drewna, należy je zabezpieczyć przed wilgocią – wyjątkiem są donice z drewna egzotycznego. Na dnie donicy należy również ułożyć podziurkowaną folię, a dopiero na nią wsypać ziemię.

Duże donice ceramiczne możemy ustawić w rzędzie. One również mogą stanowić dobre naczynie pod rośliny pnące, które stworzą naturalną zasłonę. Doniczki ceramiczne są dobrym rozwiązaniem, nie tylko na balkon, gdyż dzięki porowatemu materiałowi przepuszczają powietrze, aż do samych korzeni. Jeżeli donice i umieszczone w nich rośliny, mają spędzić cały rok na balkonie, należy zakupić modele mrozoodporne.

Na dużych tarasach świetnie będą się również prezentowały donice wysokie. Ustawione obok siebie o pokaźnych rozmiarach będą modną ozdobą.

Donice na mały balkon

REKLAMA

Szukając donic na mały balkon, powinniśmy wybierać przede wszystkim ze skrzynek i pojemników, które można zawiesić na balustradzie. Najczęściej jednak skrzynki, które zawieszamy na barierkach są skierowane na zewnątrz. Rosnące na nich kwiaty prezentują się ładnie, gdy patrzymy na blok, a nie siedzimy wygodnie na naszym balkonie.

Dla tych, którzy chcą podziwiać swoje kwiaty, dobrym rozwiązaniem mogą być metalowe pojedyncze doniczki. Można je zawiesić do wewnątrz. Nie zajmą dużo miejsca, ładnie się prezentują a poza tym poza kwiatami można w nich posadzić także i zioła. Zaletą metalowych doniczek jest ich odporność na wilgoć i lekka konstrukcja. Na balkonie sprawdzą się te wykonane z ocynkowanej blachy lub aluminium.

Metalowe doniczki na barierkę. Fot. Tchibo

Innym pomysłem są plastikowe pojemniki mocowane na górnej części balustrady. One również nie zabierają miejsca z balkonu, jedynie przedłużają barierkę. Zaletą plastikowych doniczek jest ich lekkość, tani koszt i łatwość w czyszczeniu. Niestety, ze względu na lekką konstrukcję, przed posadzeniem w nich większych roślin, należy dodatkowo całość obciążyć kamieniami.

Plastikowe doniczki na barierkę. Fot. www.markus-sklep.celtur.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

REKLAMA

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

REKLAMA