REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

Iwona Szadkowska
Figowiec sprężysty.
Figowiec sprężysty.

REKLAMA

REKLAMA

Figowiec sprężysty to roślina o dużych, dekoracyjnych liściach. W środowisku naturalnym rośnie w krajach tropikalnych. W Polsce występuje jako roślina doniczkowa. Jak pielęgnować figowca sprężystego?

Figowiec sprężysty, bardziej znany jako fikus, najczęściej posiada ciemnozielone liście. Występują jednak jeszcze gatunki z żółtymi lub białymi obrzeżami. W naturalnym środowisku ma postać drzewa, które osiąga do 30 metrów wysokości. Doniczkowe egzemplarze, które możemy uprawiać we własnych domach, mogą osiągnąć około 4 metrów wysokości. Jak pielęgnować figowiec sprężysty, aby i w naszych domach osiągnął imponujące rozmiary?

REKLAMA

Zobacz też:  Kwiaty na stanowisko cieniste

Najlepsze stanowisko na figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty preferuje stanowiska w półcieniu lub w świetle rozporoszonym. Roślinę można ustawić również w miejscu bardziej zacienionym, ale wówczas będzie wolniej rosła.

Roślina ta nie przepada za zmianami warunków pogodowych. Dlatego odradza się wynoszenia jej na zewnątrz. Dotyczy to również okresu letniego.

Zobacz też:  Kwiaty na stanowisko jasne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podlewać figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty woli umiarkowaną ilość wody. Podlewamy go dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie sucha. Roślina lepiej toleruje brak wody, niż jej nadmiar. Dlatego wodę z podstawki należy regularnie usuwać. Jeżeli o tym zapomnimy i dostarczymy figowcowi sprężystemu zbyt dużą ilość wody – może być atakowany przez grzyby.

Jak nawozić figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty najlepiej nawozić w okresie wegetacji, co dwa tygodnie. Stosujemy do tego nawóz płynny do roślin o ozdobnych liściach.

Jak przesadzać figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty należy przesadzać wiosną jeżeli chodzi o gatunki młode. Starszą roślinę przesadzamy dopiero, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Jeżeli roślina jest zbyt duża, aby bez problemu przesadzić ją do większej doniczki, możemy jedynie wymienić podłoże na wierzchu doniczki. To powinno wystarczyć, aby dobrze rosła.

Jak rozmnażać figowiec sprężysty?

REKLAMA

Figowiec sprężysty rozmnażamy poprzez nacięcie części łodygi bez liści, owinięcie wilgotnym mchem i zawinięcie folią. Dopiero w momencie pojawienia się pierwszych korzeni, możemy uciąć łodygę i zasadzić ją w doniczce. Innym sposobem na rozmnożenie tej rośliny jest ucięcie sadzonki wierzchołkowej lub pędowej. Wystarczy wówczas ukorzenić10 cm roślinkę w odpowiednio przygotowanym podłożu lub w wodzie.

Warto pamiętać, że w momencie, gdy nasz figowiec sprężysty zaczyna osiągać imponujące rozmiary, należy przymocować go do palika. Wzmocni to jego główną łodygę i zapobiegnie złamaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA