Rośliny w ogrodzie, które ochronią naszą prywatność
REKLAMA
REKLAMA
Żywopłot
Żywopłot to naturalna bariera, która może nas osłonić przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Warto jednak pamiętać, aby rośliny na żywopłot posadzić w odpowiedniej od siebie odległości. Powinny mieć wystarczającą ilość miejsca, aby dobrze rosły. Ważne jest także odpowiednie podcinanie żywopłotu. Wysoka bariera powoduje, że ogród wygląda smutno. Dodatkowo prawo ogranicza wysokość płotu do 1,8 metra. Warto więc dobrze zastanowić się, które rośliny żywopłotne wybrać – zdecydujmy się na takie o małym lub średnim tempie wzrostu.
REKLAMA
W początkowym etapie wzrostu roślin żywopłotnych puste przestrzenie między roślinami można wypełnić roślinami jednorocznymi, wieloletnimi lub trawami, które można potem bez najmniejszego kłopotu przesadzić gdzieś indziej.
Pamiętajmy również, że żywopłot zajmuje dość sporo miejsca. W przeciwieństwie do ogrodzenia, musimy na niego przeznaczyć około metra głębokości. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla małych ogródków.
Rośliny pnące
Pnące rośliny to doskonały pomysł na wykończenie przydomowego płotu. Możemy zdecydować się posadzić powojnik lub glicynię, aby zasłoniły nas przed sąsiadami, a jednocześnie upiększyły nasz ogród dużymi kwiatami.
Rośliny pnące, którymi przykryjemy ogrodzenie, są dobrym rozwiązaniem dla mniejszych ogródków. Nie zajmują wiele miejsca i tworzą urokliwe tło dla krzewów i rabatek.
Osłoń tylko część ogrodu
REKLAMA
Może być tak, że tylko część ogrodu wymaga osłonięcia, na przykład od ulicy lub od strony uciążliwego sąsiada. W takim przypadku warto osłonić tylko te miejsca, w których najczęściej przebywamy. Dobrym rozwiązaniem może się okazać także altana lub pergola, które możemy dodatkowo „przystroić” winogronem lub powojem.
W takiej sytuacji sprawdzą się także małe grupy wysokich roślin, np. brzozy, dzikiej jabłoni lub wiśni. Do zimozielonych krzewów szybko rosnących na wysokość od 2 do 3 metrów, które możemy wybrać, należą: kalina sztywnolistna, oliwnik Ebbinga oraz niektóre gatunki bambusa, np. Fargesia murieliae.
Zobacz także: Żywopłot – pielęgnacja jesienią
Zobacz także: Co powinno się wiedzieć o żywopłocie
Zobacz także: Pnącza w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA