Miniaturowe żywopłoty

REKLAMA
REKLAMA
W ogrodzie nie zawsze potrzebne są nam jedynie wysokie żywopłoty, które pełnią funkcje zasłony przed otoczeniem lub hałasem. Niskie żywopłoty osiągające około 30 cm wysokości świetnie sprawdzają się jako niska obwódka rabaty, trawnika lub ścieżki. Jakie rośliny ogrodowe mogą spełnić taką rolę?
Niskie, wolno rosnące i dekoracyjne odmiany krzewów, które możemy zastosować na miniaturowe żywopłoty znajdziemy m. in. wśród berberysów, bukszpanów, trzmielin, żywotników oraz kalin i lawend.
REKLAMA
Zobacz także: Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach
Krzewy na niskie obwódki
• Berberys Thunberga `Bagatelle` – odmiana o kulistym pokroju i drobnych, bordowo - czerwonych liściach, dorasta do około 30 cm wysokości.
• Berberys Thunberga `Atropurpurea Nana` – odmiana o płaskokulistym pokroju dorastająca do około 60 cm wysokości, liście są purpurowo - brązowe.
• Berberys Thunberga `Kobold` – odmiana o kulistym pokroju i zielonych, lśniących liściach. Dorasta do wysokości około 50 cm.
• Bukszpan wieczniezielony `Suffruticosa` – zimozielony, wolno rosnący krzew o owalnych, jasnozielonych skórzastych i błyszczących liściach. Jego wysokość nie przekracza 1 m. Doskonale znosi cięcie.
• Trzmielina Fortune`a `Emerald Gold` – niska, zimozielona krzewinka o zielono - żółtych liściach. Ma wyprostowany pokrój i osiąga około 40 cm wysokości i znacznie większą szerokość. Wymaga cięcia. Lubi stanowiska półcieniste. Inna odmiana – `Emerald Gaiety` – ma liście zielone otoczone białą obwódką.
• Lawenda wąskolistna 'Hidcote' – zimozielona, krzewinka o srebrzystych liściach i intensywnie niebiesko-fioletowych, pachnących kwiatach, zebranych w kłosy na długich szypułkach, które należy ściąć po kwitnieniu. Odporna na suszę, ale niezupełnie wytrzymała na mróz.
• Kalina koralowa `Nanum` – karłowa, kulista odmiana kaliny dorastająca do około 50 cm. Liście jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowo - czerwony.
Nie tylko liściaste
Na obwódkę ścieżek ogrodowych stosowane są również karłowe, kuliste odmiany żywotnika zachodniego („tuja”):
• 'Danica' – kulista odmiana o zielonych, gęsto ułożonych pędach, osiąga około 40 cm wysokości i szerokości.
• 'Hoseri' – krzew o owalnym pokroju i jasnozielonych pędach. Dorasta do około 50 cm wysokości i ma niewielkie wymagania glebowe.
Zobacz także: Czy wiesz jak sadzić tuje?
Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest formowanie żywopłotów. Dzięki strzyżeniu rośliny utrzymywane są na odpowiedniej wysokości oraz zachowują zwarty i gęsty pokrój.
REKLAMA
REKLAMA