REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Owoce i warzywa w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, kiedy w warzywniku pojawiają się coraz to nowe warzywa. Wśród owoców najwięcej jest truskawek i czereśni. Jakie jeszcze owoce i warzywa można zbierać w czerwcu?

Pasternak – uprawa

Pasternak do XVIII wieku był w Polsce jedną z podstawowych jarzyn, nie znano bowiem jeszcze wtedy ani ziemniaków, ani marchwi, ani buraków. Do jedzenia używano aromatycznych i pożywnych korzeni. Uprawa pasternaku jest stosunkowo prosta. Zobacz co warto wiedzieć o tej roślinie?

Odmiany wiśni

Drzewa wiśniowe znane są już od czasów prehistorycznych, kiedy popularne były na Środkowym Wschodzie. W Europie rozpowszechnili je Rzymianie. Drzewa wiśniowe najliczniej rosną we Wschodniej Azji. W Japonii, zwanej krajem kwitnącej wiśni, hodowane są głównie gatunki ozdobne. Hodowlę drzewek wiśniowych w Polsce rozpoczęto prawdopodobnie około X wieku. Kilka odmian cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością.

Brzoskwinie w ogrodzie – uprawa

Brzoskwinia to ciekawy gatunek drzewa owocowego, które często jest uprawiane w ogródkach działkowych i przydomowych. Aby drzewko brzoskwiniowe wydało duże i smaczne owoce, należy je odpowiednio przycinać. Owoce brzoskwini mają wykwintny smak połączony z niesamowitym aromatem, któremu nie dorównuje żaden inny owoc. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie brzoskwini?

REKLAMA

Warzywa cebulowe do sadzenia wiosną

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, ale też najtrudniejsza dla wszystkich posiadaczy własnych ogródków. Wiosną sadzimy między innymi warzywa cebulowe takie jak: cebulę z dymki, czosnek, por, rokambuł i bardzo popularny szczypiorek. Przeczytaj nasze wskazówki, jak uprawiać warzywa cebulowe.

Cykoria w ogrodzie – uprawa

Cykoria sałatowa jest rośliną liściastą. Cykorię od sałaty odróżnia przede wszystkim to, że cykoria jest znacznie bogatsza w substancje odżywcze, szczególnie te cenne w okresie zimowym. Zobacz co warto wiedzieć o uprawie cykorii sałatowej?

Tarasy drewniane – inspiracje

Drewniany taras może prawdziwą ozdobą ogrodu. O ile będziemy właściwie dbać o drewniane deski tarasowe, będziemy mogli cieszyć się jego urokiem przez długi czas. Zobacz inspirującą galerię.

15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i z warzyw

Aby zachować maksymalną ilość witamin w przygotowywanych warzywach lub owocach, należy przyrządzać je w odpowiedni sposób. Zobacz 15 sposobów, dzięki którym będziesz mógł przygotowywać zdrowe posiłki.

REKLAMA

Herbatki ziołowe z własnego ogródka

Samodzielnie zrobione herbatki ziołowe staja się coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie można zaobserwować znaczna zainteresowanie uprawą roślin leczniczych w przydomowych ogrodach. Podpowiadamy z jakich roślin z własnego ogrodu można przygotować lecznicze napary i herbatki.

Najlepsze kwiaty na balkon

Kwiaty na balkonie, kiedy w okresie letnim kwitną pełnią swoich kolorów, są z całą pewnością miłym widokiem dla oka. Kiedy postanowimy wybrać kilka gatunków do posadzenia na własnym balkonie duży wybór kwiatów dostępnych na rynku, może okazać się dość kłopotliwy. Zobacz galerię kwiatów, które możesz posadzić na swoim balkonie.

Por – uprawa

Por jest rośliną dwuletnią, uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną, aby poza cebulą wykorzystać także jego liście. Por należy do warzyw uprawianych jako jarzyna lub przyprawa kuchenna. Jest łatwy w uprawie i odporny na niskie temperatury, dzięki czemu można go zbierać nawet zimą. Pot może stanowić wspaniałą przyprawę do mięsa i do sosów. Jest to też znakomity dodatek do mięs. Jak uprawiać por?

Kukurydza w ogrodzie – uprawa

Kukurydza jest rośliną bardzo prostą w uprawie. W Polsce kukurydza uprawiana jest głównie na kiszonkę, rzadziej na susz oraz na ziarno. Roślina ta jest bardzo popularna w kuchni meksykańskiej, która w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zobacz, co warto wiedzieć o uprawie kukurydzy?

Nawożenie pomidorów

Pomidory są jednymi z częściej uprawianych warzyw w przydomowych warzywnikach. Podczas ich uprawy, często pojawia się pytanie – jak je nawozić.

Papryka – uprawa

Papryka przywędrowała do nas z Ameryki Środkowej i z Ameryki Południowej, w Polsce uprawa papryki stała się bardzo popularna w ciągu ostatnich 15 lat. Papryka jest warzywem cenionym w ze względu na walory smakowe, a także dużą zawartość witaminy C, żelaza oraz wapnia. Co warto wiedzieć o uprawie papryki?

Maliny – uprawa

Uprawa malin w naszym klimacie nie nastręcza większych trudności. Malina dorasta do 2 m wysokości, a jego owoce słyną z wysokiej zawartości witaminy C oraz z właściwości leczniczych, które zawdzięczają zawartości kwasu elagowego.

Borówka amerykańska – uprawa

Borówka amerykańska uprawiana jest w Polsce od lat siedemdziesiątych XX wieku. Borówka amerykańska ma smaczne owoce i charakteryzuje się dużą wartością dietetyczną i małą kalorycznością. Sole mineralne, witaminy i pektyny, w jakie bogate są owoce borówki, wywierają korzystny wpływ przy leczeniu chorób serca i oczu. Co trzeba wiedzieć, zanim przystąpimy do uprawy borówki amerykańskiej?

Budowa pergoli – krok po kroku

Pergola jest rodzajem drewnianej konstrukcji, która może być zarówno wolnostojąca, jak i dobudowana do ściany domu. Można ją wykonać z drewnianych bądź betonowych słupów. Pergola może być praktyczną dekoracją naszego ogrodu.

Fasola szparagowa – uprawa

Uprawa fasoli szparagowej w ogrodzie jest coraz bardziej popularna. Fasola szparagowa jest rośliną roczną, samopylną, jej częścią jadalną są strąki o żółtym lub o zielonym zabarwieniu. Co warto wiedzieć zanim przystąpimy do uprawy fasoli szparagowej?

Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Mając do wyboru wysiewanie trawnika lub układanie go z rolki, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak na przykład ukształtowanie terenu. Kiedy warto zainwestować w darń rolowaną, a kiedy lepiej wysiać trawę? Przed podjęciem decyzji przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Meble w ogrodzie

Meble w ogrodzie to nieodłączny element każdego ogrodu. W słoneczny dzień, każdy z nas chętnie siada w wygodnym fotelu w swoim ogrodzie. Do jak meble wpłyną na nasz komfort zależy w dużej mierze od tego jakie meble kupimy. Zobacz galerię i wybierz meble dla siebie.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych na wiosnę

Wiosną zajmujemy się ogrodem, ale nie powinniśmy również zapominać o kwiatach doniczkowych. Ta pora roku to idealny moment na przesadzenie niektórych gatunków roślin, które uprawiamy w domu. Zanim zabierzemy się do przesadzania, zastanówmy się, ile doniczek będzie nam potrzebne, obliczmy ilość ziemi, a także pomyślmy czy będziemy korzystać z ukorzeniacza. Podpowiadamy jak przesadzić kwiaty doniczkowe na wiosnę.

Planowanie idealnego ogrodu

Idealny ogród to marzenie każdego z nas. Gdy budujemy własny dom możemy od razu zacząć myśleć o funkcjonalnym podzieleniu ogrodu. W zależności od tego, o jakim ogrodzie marzymy, zastanówmy się gdzie umieścić różne komponenty. Altany, oczka wodne, rabaty kwiatowe, ogródki warzywne, tarasy, miejsce do zabaw z dziećmi, kompostowniki czy alejki to podstawowe elementy, które prawdopodobnie znajdą się w naszym ogrodzie. Podpowiadamy jak zaplanować idealny ogród.

Rzeżucha – uprawa krok po kroku

Rzeżucha to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Co roku, zazwyczaj na początki kwietnia zawsze przypominamy sobie o tej roślinie i zabieramy się do jej uprawy. Podpowiadamy, jak w 10 krokach wyhodować rzeżuchę na święta.

Jak poradzić sobie z zarośniętym ogrodem

Ogród to miejsce wymagające nieustannej pielęgnacji. Jeśli pozostawimy go na kilka miesięcy, najprawdopodobniej po tym okresie zastaniemy zarośnięty plac, który w żaden sposób nie będzie przypominał naszego wypielęgnowanego ogródka. Często także zdarza się, że kupujemy dom wraz z ogrodem i nie jest to oferta deweloperska. Wówczas powinniśmy przemyśleć z jakich roślin zrezygnować a jakie pozostawić w stworzonym już wcześniej ogrodzie. Podpowiadamy jak poradzić sobie z zarośniętym ogrodem.

Oczko wodne na wiosnę

Wiosną powinniśmy pomyśleć o oczku wodnym w naszym ogrodzie. Wraz z nadejściem wiosny należy oczyścić jego brzegi, poprzycinać rośliny wodne i te, które rosną w pobliżu oczka, a także ponownie uruchomić filtry oczyszczające wodę. Takie zabiegi sprawią, że będziemy się cieszyć ładnie wyglądającym oczkiem wodnym od początku wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy jak zadbać o oczko wodne na wiosnę.

Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Wiosna to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o naszym ogrodzie. Ściągnięcie osłon z roślin zabezpieczonych na zimę, wysiew pierwszych warzyw, przycięcie Róż i oczyszczenie bylin to tylko niektóre prace, które należy wykonać. Warto pamiętać także o trawniku – usuwamy filc, nawozimy i przycinamy trawę. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik wiosną.

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie jest bardzo ważne. Powinniśmy pomyśleć o podzieleniu ogrodu na różne strefy już podczas jego projektowania. Możemy oddzielić rabaty kwiatowe od ogródka warzywnego żywopłotem z lawendy, a taras przysłonić częściowo pnączami. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Nie zapominajmy także o alejkach, które powinny być proste i dość szerokie aby były funkcjonalne. Podpowiadamy jak wyznaczyć ścieżki i granice w ogrodzie.

Planowanie ogrodu, który nie będzie wymagał dużo pracy

Ogród, który nie będzie wymagał długotrwałej pielęgnacji – to szczególnie dobre rozwiązanie dla zapracowanych osób. Możemy tak zaprojektować swój ogród, aby jego utrzymanie było stosunkowo tanie i nie zajmowało nam zbyt wiele czasu. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny posadzimy w ogrodzie, jakie rodzaje nawierzchni wybierzemy i jak duży trawnik zaplanujemy. Podpowiadamy jak zaplanować ogród, który nie będzie wymagał od nas zbyt dużo pracy.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie staje się szczególnie ważne wówczas, gdy nasz ogród nie jest zbyt duży. Wtedy chcielibyśmy zagospodarować każdą, najmniejszą przestrzeń aby wszystko się w nim zmieściło. Warto pomyśleć o tym co umieścimy z przodu domu, a co za nim, jakiej wielkości będą ścieżki i rabaty, ile miejsca możemy przeznaczyć na taras czy trawnik. Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w naszym ogrodzie.

Czyszczenie i pielęgnacja roślin

Czyszczenie i pielęgnacja roślin jest bardzo ważną kwestią. Od tego zależy nie tylko estetyczny wygląd rośliny, lecz także jej zdrowie i prawidłowy rozwój. Utrzymanie liści w czystości pomaga w odpowiednim przepływie substancji odżywczych.

Trawy ozdobne w donicach na balkonie i na tarasie

Trawy ozdobne dzięki swoim formom i lekkości są niezmiernie atrakcyjne i uniwersalne pod względem zastosowania. Można je sadzić w pojemnikach. Kępy ich długich wąskich liści wyglądają lekko, a zarazem dynamicznie i stanowią mocny kontrast, dlatego warto je sadzić w grupach z innymi roślinami.

Jak dbać o kwiaty zimą?

W okresie zimowym nasze rośliny są narażone na niesprzyjające warunki. Niedobór światła słonecznego i suchość powietrza wywołana ogrzewaniem mogą być bardzo niekorzystne dla roślin doniczkowych. Pamiętając o tych trudnościach, powinniśmy otoczyć nasze rośliny szczególną opieką.

Uprawa granatu w domowych warunkach

Owoc granatu już w starożytności uważany był za symbol długiego, zdrowego życia. Zawiera dużo niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Jeżeli chcemy uprawiać granat w domowych warunkach, najlepiej jest sięgnąć po odmianę Punica granatum ‘Nana’.

Choroby roślin doniczkowych – przyczyny, objawy, zapobieganie

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniu częściej są narażone na przez choroby i na szkodniki. Dzieje się tak dlatego, że stwarzamy roślinom warunki różniące się od naturalnych. Przedstawiamy przyczyny chorób, ich objawy i sposoby zapobiegania.

Uprawa warzyw a wielkość działki

Uprawa warzyw zależy od wielkości działki, aczkolwiek nawet na małej działce możemy uprawiać warzywa. Warzywa są bogate w składniki odżywcze, więc warto wygospodarować dla nich miejsce, nawet na słonecznym balkonie. O czym warto pamiętać przy zakładaniu własnego warzywniaka? Na czym polega uprawa współrzędna?

Mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Mrówki w ogrodzie mogą być dość dużym problemem. Najwygodniejszym sposobem na ich pozbycie się jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych przeciwko mrówkom. Niestety nie jest to zdrowe rozwiązanie zarówno dla ludzi korzystających z ogrodu jak i rosnących w nim roślin. Jak więc w takim razie pozbyć się mrówek w sposób nie zagrażający nikomu? Zobacz poradę.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to moment, kiedy powinniśmy pomyśleć o uporządkowaniu naszego ogrodu i przygotowaniu go na lato. Teraz należy wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, oczyścić ogród ze śmieci, które zgromadziły się tam w trakcie zimy, a także poddać konserwacji meble ogrodowe, tarasy czy powierzchnie ścieżek. Podpowiadamy jak szybko i sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki w naszym ogrodzie.

Róże – pielęgnacja wiosną

Wiosenna pielęgnacja Róż opiera się przede wszystkim na przycięciu krzewów. Róże, w zależności od odmiany, przycinamy na różnej wysokości. Istotne jest również zasilanie roślin nawozami organicznymi. Oprócz nawozów organicznych do pielęgnacji Róż możemy wykorzystać także nawozy mineralne przeznaczone specjalnie do tego typu krzewów. Podpowiadamy jak odpowiednio pielęgnować Róże na wiosnę.

Rozmnażanie bylin wiosną

Rozmnażanie bylin powinniśmy przeprowadzić wraz z nadejściem wiosny. Ta pora roku to najlepszy moment na rozmnożenie bylin poprzez podział i tym samym na odmłodzenie naszych kwiatów. Zabieg ten jest szczególnie istotny wtedy, gdy zauważymy, że rośliny coraz wolniej rosną i słabiej kwitną. Podpowiadamy jak rozmnożyć byliny na wiosnę.

Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny

Warzywa łatwe w uprawie to rośliny, od których dobrze jest zacząć przygodę z własnym ogródkiem. Na początek warto przeznaczyć na ogródek mniejszy obszar, aby z czasem go powiększyć. Które warzywa są łatwe w uprawie? Na co zwrócić uwagę przy uprawie warzyw we własnym ogródku?

Rzadkie warzywa ogrodowe

Do warzyw rzadko uprawianych w ogrodach na pewno możemy zaliczyć: brokuł, jarmuż, szparagi i kukurydze. Warzywa te bogate w wiele składników odżywczych są proste w uprawie wręcz nakłaniają, aby zwrócić na nie większą uwagę. Zobacz jak je uprawiać w ogrodzie.

Ekologiczna uprawa warzyw

Ekologiczna uprawa warzyw to korzystanie z naturalnych nawozów, dbanie o glebę i wykorzystywanie naturalnych sposobów w walce ze szkodnikami. Ekologia ma tę zaletę, że nie nasączamy warzyw sztucznymi, szkodliwymi substancjami. Jak prowadzić ekologiczną uprawę warzyw we własnym ogrodzie?

Ogród – pielęgnacja w marcu

Marzec to miesiąc kojarzony przede wszystkim z nadejściem wiosny – przyroda wówczas budzi się do życia. Ze względu na to powinniśmy pomyśleć o swoich ogrodach. Odkrywamy grządki, przekopujemy je, sadzimy nowe rośliny, przycinamy krzewy i drzewa. Nie zapominajmy także o ogródkach warzywnych. Podpowiadamy jak pielęgnować ogród w marcu.

Sekator – zakup krok po kroku

Sekator to niewątpliwie jedno z podstawowych narzędzi potrzebnych nam do pracy w ogrodzie. Możemy wybierać spośród sekatorów nożycowych, kowadełkowych, jednoręcznych, dwuręcznych lub tyczkowych – wszystko zależy od naszych potrzeb. Zwróćmy także uwagę na to, z jakiego materiału wykonano ostrza i czym pokryte są rączki. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy sekator do naszego ogrodu.

Rośliny kwitnące wiosną

Rośliny kwitnące wiosną to m.in.: Śnieżyczki przebiśniegi, Przylaszczki pospolite, Śnieżyce wiosenne, Ranniki zimowe – rośliny te zakwitają już w lutym. W marcu możemy cieszyć się kwiatami Śnieżników, Kosaćców i Pierwiosnków. Podpowiadamy jakie kwiaty kwitną w czasie przedwiośnia i na początku wiosny.

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – kwiat wiosenny

Śniedek baldaszkowaty to roślina, która zakwita pod koniec kwietnia i cieszy nas swoimi efektownymi kwiatami aż do końca maja. Jego gwiaździste, białe, zebrane w wiechy kwiaty otwierają się i zamykają w ciągu dnia. Śniedki bardzo ładnie wyglądają na obrzeżach rabat ze względu na to, że należą do dość niskich roślin. Pamiętajmy – Śniedki nie są mrozoodporne. Podpowiadamy jak hodować Śniedki we własnym ogrodzie.

Sasanki – wiosenne kwiaty

Sasanki (Pulsatilla) to jedne z pierwszych roślin, które zakwitają wraz z nadejściem wiosny. Ich duże, dzwonkowate, jasnofioletowe kwiaty zdobią nasz ogród na przełomie marca i kwietnia. Do najpopularniejszych odmian Sasanki zaliczamy Sasankę otwartą, Sasankę łąkową, a także Sasankę zwyczajną. Podpowiadamy jak uprawiać te wiosenne kwiaty w swoim ogrodzie.

Hiacynty w ogrodzie

Hiacynty to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Nadają się one do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Hiacynty w zależności od odmiany mają różnokolorowe kwiaty – białe, niebieskie, fioletowe, pomarańczowe, żółte, różowe, czerwone lub łososiowe. Podpowiadamy jak uprawiać Hiacynty w swoim ogrodzie.

Galtonia Candicans – roślina na wiosnę

Galtonia, popularnie nazywana letnim Hiacyntem, nie należy do roślin często hodowanych w naszym kraju. Warto jednak poznać jej zalety. Jedną z nich są niewątpliwie drobne, białe kwiaty , które porastają długie – osiągające nawet 1 m wysokości – pędy. Galtonię warto uprawiać w swoim ogrodzie także ze względu na jej słodkawy, bardzo przyjemny zapach. Podpowiadamy jak pielęgnować Galtonię.

Skorzonera – uprawa

Skorzonera to w naszym kraju wciąż bardzo rzadkie warzywo. Skorzonera jest źródłem wielu, bardzo cennych składników mineralnych oraz witamin. Roślina ta dobrze znosi niskie temperatury i może zimować w gruncie. Jak uprawiać skorzonerę we własnym ogródku?

REKLAMA