REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kosiarki do trawy – rodzaje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kosiarka. Fot. Fotolia
Kosiarka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku możemy spotkać różne modele kosiarek do trawy. Poszczególne kosiarki nadają się do różnych powierzchni trawnika np. kosiarka spalinowa świetnie sprawdza się przy koszeniu powierzchni powyżej 1000 m2. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej kosiarki do trawy.

Wybierając kosiarkę powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kosiarka powinna być odpowiednio dobrana do naszego trawnika i powierzchni jaką będzie miała za zadanie wykosić. Wybór kosiarki powinien być zdeterminowany rozmiarem naszej działki, równością terenu oraz tym, ile czasu możemy poświęcić na dbanie o trawnik. Podczas wyboru odpowiedniej kosiarki warto również porównać ceny samych kosiarek, sprawdzić budowę ich ostrzy, napędów oraz wyposażenia.

REKLAMA

Podkaszarka

Podkaszarka jest urządzeniem działającym na zasadzie kosiarki. Może być elektryczna lub spalinowa. Jest lekka i łatwa w utrzymaniu. Podkaszarki sprawdzają się przy podkaszaniu rabat i trawy rosnącej w miejscach trudno dostępnych dla kosiarki. Utrzymanie podkaszarki jest łatwe. Zużytą żyłkę nylonową, która jest elementem ścinającym można szybko wymienić. Jednak przy korzystaniu z tego urządzenia musimy włożyć więcej wysiłku w koszenie.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Kosiarki – podział ze względu na ostrze

Kosiarki dzielimy ze względu na ostrze na bębnowe i rotacyjne. Kosiarki bębnowe sprawdzają się na niskich, równych trawnikach i małych często koszonych działkach. Ostrza kosiarek bębnowych umiejscowione są na bębnie kosiarki. Charakteryzują się tym, że mogą przycinać trawę nawet do 2,5 cm. Wady kosiarki bębnowej to: zapychanie się i wkręcanie się trawy przy koszeniu wysokich trawników. Dodatkowo, ten typ kosiarki nie sprawdza się przy nierównych terenach. Kosiarka rotacyjna jest wyposażona w płaskie noże, które obracają się pionowo. Dzięki temu doskonale radzi sobie z gęstą i z wysoką trawą znajdującą się na nierównych terenach.

Kosiarki – podział ze względu na napęd

Na rynku mamy do wyboru kilka typów napędu. Wyróżniamy kosiarki ręczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Każda z nich sprawdza się na innym rozmiarze działki, Kosiarki ręczne zalecane są do małych ogródków do 50 m2, natomiast kosiarki spalinowe do trawników o powierzchni powyżej 1000 m2. Kosiarki z napędem ręcznym są tanie, ciche i nie potrzebują zasilania. Praca takiej kosiarki polega na ruchu ostrzy połączonych z kołami, co pozawala na koszenie jedynie w czasie styczności kół z trawnikiem. Ten model kosiarki nie sprawdza się na nierównych terenach, przy koszeniu wysokiej trawy oraz na dużych działkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kosiarki z napędem elektrycznym

Zaletami kosiarek z napędem elektrycznym jest ich niewielki rozmiar, co ułatwia używanie i przechowywanie, a także niska cena (najtańsze modele dostępne są już od 100 zł). Mają jednak mniejszą moc i szerokość koszenia (ok. 40 cm) niż kosiarki spalinowe. Dlatego, najlepiej sprawdzają się w czasie koszenia powierzchni do 500 m2. Wadami kosiarki elektrycznej są: kabel, który może utrudnić manewrowanie urządzeniem oraz spadek napięcia, które jest zależne od długości kabla. Im dłuższy kabel, tym napięcie mniejsze. Najlepsza długość to ok. 25 m. Dlatego kosiarka zasilana elektrycznie najlepiej sprawdza się na niewielkich powierzchniach.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik


Kosiarki akumulatorowe

Kosiarki akumulatorowe nie potrzebują kabla zasilającego. Dzięki temu , możemy spokojnie zająć się koszeniem trawnika i nie martwić się, że najedziemy na kabel. Ten model kosiarki zasilany jest akumulatorem. Wadami kosiarek akumulatorowych są: ich cena (są droższe niż kosiarki elektryczne) oraz czas ładowania akumulatora, który może wynosić nawet do 16 h. Dodatkowo na okres zimy należy rozładować akumulator i zabezpieczyć go. Kosiarki akumulatorowe i elektryczne mają niemal taką samą szerokość koszenia. Warto dopasować typ kosiarki do naszych potrzeb.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe najlepiej sprawdzają się na działkach o powierzchni ponad 500 m2. Ten rodzaj kosiarki nie ma trudności z wykoszeniem mokrej i wysokiej trawy. A jej dodatkową zaletą jest to, że nie potrzebuje prądu elektrycznego, który na dużych działkach może być trudno dostępny. Za pomocą kosiarki spalinowej o mocy ok. 4 KM mamy możliwość wykoszenia pasa trawy o szerokości większej niż 50 cm. Jeżeli jesteśmy właścicielem dużej działki (ponad 1000 m2) warto zastanowić się nad kupnem kosiarki z napędem na koła, nie wymaga od nas większego wysiłku fizycznego.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Kosz do kosiarek

REKLAMA

Praktycznym elementem kosiarki jest kosz. Ułatwia zbiór skoszonej trawy i usprawnia naszą pracę. Jego wielkość możemy odpowiednio dobrać do mocy i do wielkości kosiarki. W przypadku kosiarek elektrycznych kosze mogą mieć pojemność od 20l do 30l, natomiast w kosiarkach spalinowych często spotyka się kosze nawet 85l. Żeby uniknąć ręcznego zbierania skoszonej trawy warto się zastanowić nad kupnem modelu z wbudowanym koszem.

Podczas wyboru odpowiedniej kosiarki powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość działki oraz ilość czasu, którą możemy poświęcić na prace w ogrodzie, w tym na samo koszenie. Mniejsze kosiarki o niewielkiej mocy idealnie nadadzą się do małych działek, natomiast kosiarki o większej mocy i dużej wydajności sprawdzą się podczas prac przy większych ogrodach, w których pielęgnację trzeba włożyć więcej wysiłku.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA