REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kosiarki do trawy – rodzaje

Kosiarka. Fot. Fotolia
Kosiarka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku możemy spotkać różne modele kosiarek do trawy. Poszczególne kosiarki nadają się do różnych powierzchni trawnika np. kosiarka spalinowa świetnie sprawdza się przy koszeniu powierzchni powyżej 1000 m2. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej kosiarki do trawy.

Wybierając kosiarkę powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kosiarka powinna być odpowiednio dobrana do naszego trawnika i powierzchni jaką będzie miała za zadanie wykosić. Wybór kosiarki powinien być zdeterminowany rozmiarem naszej działki, równością terenu oraz tym, ile czasu możemy poświęcić na dbanie o trawnik. Podczas wyboru odpowiedniej kosiarki warto również porównać ceny samych kosiarek, sprawdzić budowę ich ostrzy, napędów oraz wyposażenia.

REKLAMA

Podkaszarka

Podkaszarka jest urządzeniem działającym na zasadzie kosiarki. Może być elektryczna lub spalinowa. Jest lekka i łatwa w utrzymaniu. Podkaszarki sprawdzają się przy podkaszaniu rabat i trawy rosnącej w miejscach trudno dostępnych dla kosiarki. Utrzymanie podkaszarki jest łatwe. Zużytą żyłkę nylonową, która jest elementem ścinającym można szybko wymienić. Jednak przy korzystaniu z tego urządzenia musimy włożyć więcej wysiłku w koszenie.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Kosiarki – podział ze względu na ostrze

Kosiarki dzielimy ze względu na ostrze na bębnowe i rotacyjne. Kosiarki bębnowe sprawdzają się na niskich, równych trawnikach i małych często koszonych działkach. Ostrza kosiarek bębnowych umiejscowione są na bębnie kosiarki. Charakteryzują się tym, że mogą przycinać trawę nawet do 2,5 cm. Wady kosiarki bębnowej to: zapychanie się i wkręcanie się trawy przy koszeniu wysokich trawników. Dodatkowo, ten typ kosiarki nie sprawdza się przy nierównych terenach. Kosiarka rotacyjna jest wyposażona w płaskie noże, które obracają się pionowo. Dzięki temu doskonale radzi sobie z gęstą i z wysoką trawą znajdującą się na nierównych terenach.

Kosiarki – podział ze względu na napęd

Na rynku mamy do wyboru kilka typów napędu. Wyróżniamy kosiarki ręczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Każda z nich sprawdza się na innym rozmiarze działki, Kosiarki ręczne zalecane są do małych ogródków do 50 m2, natomiast kosiarki spalinowe do trawników o powierzchni powyżej 1000 m2. Kosiarki z napędem ręcznym są tanie, ciche i nie potrzebują zasilania. Praca takiej kosiarki polega na ruchu ostrzy połączonych z kołami, co pozawala na koszenie jedynie w czasie styczności kół z trawnikiem. Ten model kosiarki nie sprawdza się na nierównych terenach, przy koszeniu wysokiej trawy oraz na dużych działkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kosiarki z napędem elektrycznym

Zaletami kosiarek z napędem elektrycznym jest ich niewielki rozmiar, co ułatwia używanie i przechowywanie, a także niska cena (najtańsze modele dostępne są już od 100 zł). Mają jednak mniejszą moc i szerokość koszenia (ok. 40 cm) niż kosiarki spalinowe. Dlatego, najlepiej sprawdzają się w czasie koszenia powierzchni do 500 m2. Wadami kosiarki elektrycznej są: kabel, który może utrudnić manewrowanie urządzeniem oraz spadek napięcia, które jest zależne od długości kabla. Im dłuższy kabel, tym napięcie mniejsze. Najlepsza długość to ok. 25 m. Dlatego kosiarka zasilana elektrycznie najlepiej sprawdza się na niewielkich powierzchniach.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik


Kosiarki akumulatorowe

Kosiarki akumulatorowe nie potrzebują kabla zasilającego. Dzięki temu , możemy spokojnie zająć się koszeniem trawnika i nie martwić się, że najedziemy na kabel. Ten model kosiarki zasilany jest akumulatorem. Wadami kosiarek akumulatorowych są: ich cena (są droższe niż kosiarki elektryczne) oraz czas ładowania akumulatora, który może wynosić nawet do 16 h. Dodatkowo na okres zimy należy rozładować akumulator i zabezpieczyć go. Kosiarki akumulatorowe i elektryczne mają niemal taką samą szerokość koszenia. Warto dopasować typ kosiarki do naszych potrzeb.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe najlepiej sprawdzają się na działkach o powierzchni ponad 500 m2. Ten rodzaj kosiarki nie ma trudności z wykoszeniem mokrej i wysokiej trawy. A jej dodatkową zaletą jest to, że nie potrzebuje prądu elektrycznego, który na dużych działkach może być trudno dostępny. Za pomocą kosiarki spalinowej o mocy ok. 4 KM mamy możliwość wykoszenia pasa trawy o szerokości większej niż 50 cm. Jeżeli jesteśmy właścicielem dużej działki (ponad 1000 m2) warto zastanowić się nad kupnem kosiarki z napędem na koła, nie wymaga od nas większego wysiłku fizycznego.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Kosz do kosiarek

REKLAMA

Praktycznym elementem kosiarki jest kosz. Ułatwia zbiór skoszonej trawy i usprawnia naszą pracę. Jego wielkość możemy odpowiednio dobrać do mocy i do wielkości kosiarki. W przypadku kosiarek elektrycznych kosze mogą mieć pojemność od 20l do 30l, natomiast w kosiarkach spalinowych często spotyka się kosze nawet 85l. Żeby uniknąć ręcznego zbierania skoszonej trawy warto się zastanowić nad kupnem modelu z wbudowanym koszem.

Podczas wyboru odpowiedniej kosiarki powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość działki oraz ilość czasu, którą możemy poświęcić na prace w ogrodzie, w tym na samo koszenie. Mniejsze kosiarki o niewielkiej mocy idealnie nadadzą się do małych działek, natomiast kosiarki o większej mocy i dużej wydajności sprawdzą się podczas prac przy większych ogrodach, w których pielęgnację trzeba włożyć więcej wysiłku.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

REKLAMA

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

REKLAMA