REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kosiarki do trawy – rodzaje

Kosiarka. Fot. Fotolia
Kosiarka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku możemy spotkać różne modele kosiarek do trawy. Poszczególne kosiarki nadają się do różnych powierzchni trawnika np. kosiarka spalinowa świetnie sprawdza się przy koszeniu powierzchni powyżej 1000 m2. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej kosiarki do trawy.

Wybierając kosiarkę powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kosiarka powinna być odpowiednio dobrana do naszego trawnika i powierzchni jaką będzie miała za zadanie wykosić. Wybór kosiarki powinien być zdeterminowany rozmiarem naszej działki, równością terenu oraz tym, ile czasu możemy poświęcić na dbanie o trawnik. Podczas wyboru odpowiedniej kosiarki warto również porównać ceny samych kosiarek, sprawdzić budowę ich ostrzy, napędów oraz wyposażenia.

REKLAMA

Podkaszarka

Podkaszarka jest urządzeniem działającym na zasadzie kosiarki. Może być elektryczna lub spalinowa. Jest lekka i łatwa w utrzymaniu. Podkaszarki sprawdzają się przy podkaszaniu rabat i trawy rosnącej w miejscach trudno dostępnych dla kosiarki. Utrzymanie podkaszarki jest łatwe. Zużytą żyłkę nylonową, która jest elementem ścinającym można szybko wymienić. Jednak przy korzystaniu z tego urządzenia musimy włożyć więcej wysiłku w koszenie.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Kosiarki – podział ze względu na ostrze

Kosiarki dzielimy ze względu na ostrze na bębnowe i rotacyjne. Kosiarki bębnowe sprawdzają się na niskich, równych trawnikach i małych często koszonych działkach. Ostrza kosiarek bębnowych umiejscowione są na bębnie kosiarki. Charakteryzują się tym, że mogą przycinać trawę nawet do 2,5 cm. Wady kosiarki bębnowej to: zapychanie się i wkręcanie się trawy przy koszeniu wysokich trawników. Dodatkowo, ten typ kosiarki nie sprawdza się przy nierównych terenach. Kosiarka rotacyjna jest wyposażona w płaskie noże, które obracają się pionowo. Dzięki temu doskonale radzi sobie z gęstą i z wysoką trawą znajdującą się na nierównych terenach.

Kosiarki – podział ze względu na napęd

Na rynku mamy do wyboru kilka typów napędu. Wyróżniamy kosiarki ręczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Każda z nich sprawdza się na innym rozmiarze działki, Kosiarki ręczne zalecane są do małych ogródków do 50 m2, natomiast kosiarki spalinowe do trawników o powierzchni powyżej 1000 m2. Kosiarki z napędem ręcznym są tanie, ciche i nie potrzebują zasilania. Praca takiej kosiarki polega na ruchu ostrzy połączonych z kołami, co pozawala na koszenie jedynie w czasie styczności kół z trawnikiem. Ten model kosiarki nie sprawdza się na nierównych terenach, przy koszeniu wysokiej trawy oraz na dużych działkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kosiarki z napędem elektrycznym

Zaletami kosiarek z napędem elektrycznym jest ich niewielki rozmiar, co ułatwia używanie i przechowywanie, a także niska cena (najtańsze modele dostępne są już od 100 zł). Mają jednak mniejszą moc i szerokość koszenia (ok. 40 cm) niż kosiarki spalinowe. Dlatego, najlepiej sprawdzają się w czasie koszenia powierzchni do 500 m2. Wadami kosiarki elektrycznej są: kabel, który może utrudnić manewrowanie urządzeniem oraz spadek napięcia, które jest zależne od długości kabla. Im dłuższy kabel, tym napięcie mniejsze. Najlepsza długość to ok. 25 m. Dlatego kosiarka zasilana elektrycznie najlepiej sprawdza się na niewielkich powierzchniach.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik


Kosiarki akumulatorowe

Kosiarki akumulatorowe nie potrzebują kabla zasilającego. Dzięki temu , możemy spokojnie zająć się koszeniem trawnika i nie martwić się, że najedziemy na kabel. Ten model kosiarki zasilany jest akumulatorem. Wadami kosiarek akumulatorowych są: ich cena (są droższe niż kosiarki elektryczne) oraz czas ładowania akumulatora, który może wynosić nawet do 16 h. Dodatkowo na okres zimy należy rozładować akumulator i zabezpieczyć go. Kosiarki akumulatorowe i elektryczne mają niemal taką samą szerokość koszenia. Warto dopasować typ kosiarki do naszych potrzeb.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe najlepiej sprawdzają się na działkach o powierzchni ponad 500 m2. Ten rodzaj kosiarki nie ma trudności z wykoszeniem mokrej i wysokiej trawy. A jej dodatkową zaletą jest to, że nie potrzebuje prądu elektrycznego, który na dużych działkach może być trudno dostępny. Za pomocą kosiarki spalinowej o mocy ok. 4 KM mamy możliwość wykoszenia pasa trawy o szerokości większej niż 50 cm. Jeżeli jesteśmy właścicielem dużej działki (ponad 1000 m2) warto zastanowić się nad kupnem kosiarki z napędem na koła, nie wymaga od nas większego wysiłku fizycznego.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Kosz do kosiarek

REKLAMA

Praktycznym elementem kosiarki jest kosz. Ułatwia zbiór skoszonej trawy i usprawnia naszą pracę. Jego wielkość możemy odpowiednio dobrać do mocy i do wielkości kosiarki. W przypadku kosiarek elektrycznych kosze mogą mieć pojemność od 20l do 30l, natomiast w kosiarkach spalinowych często spotyka się kosze nawet 85l. Żeby uniknąć ręcznego zbierania skoszonej trawy warto się zastanowić nad kupnem modelu z wbudowanym koszem.

Podczas wyboru odpowiedniej kosiarki powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość działki oraz ilość czasu, którą możemy poświęcić na prace w ogrodzie, w tym na samo koszenie. Mniejsze kosiarki o niewielkiej mocy idealnie nadadzą się do małych działek, natomiast kosiarki o większej mocy i dużej wydajności sprawdzą się podczas prac przy większych ogrodach, w których pielęgnację trzeba włożyć więcej wysiłku.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA