REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Turkuć podjadek – nieproszony gość w ogrodzie

Redakcja Dom
Turkuć podjadek. Fot. Fotolia
Turkuć podjadek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Turkuć podjadek to owad, na którego sam widok włos może się zjeżyć. Ten dość spory owad, który swoim wyglądem może nieźle przestraszyć, większość czasu spędza pod ziemią obgryzając korzenie roślin. Podpowiadamy, jak w sposób ekologiczny pozbyć się turkucia z ogrodu.

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce osiągający rozmiary do 6 cm długości i 4 cm rozpiętości. Turkuć to wszystkożerny owad. Poza korzeniami roślin zjada też bezkręgowce i larwy innych owadów oraz dżdżownice.

REKLAMA

Turkucie podjadki większość czasu spędzają pod ziemią. W dużej mierze preferują gleby wilgotne np. torfowiska, bagna, pola uprawne, a także sady. Na co dzień turkuć podjadek drąży tunele w ziemi pod powierzchnią naszego ogrodu, w których porusza się albo do przodu albo do tyłu.
Przemieszczając się w wykopanych tunelach, kiedy natrafi na jakąś roślinę, często podgryza jej korzenie i unosi ją w wyniku czego roślina więdnie.

Cykl życiowy turkucia

Choć turkucie nie żyją dość długo, bo tylko 4 lata, ich rozwój od jaja do dorosłego osobnika trwa nawet do 3 lat. W maju turkucie opuszczają swoje kryjówki wychodząc na powierzchnię w poszukiwaniu pary. W czerwcu samice składają nawet do 300 jaj w końcu korytarza znajdującego się pod ziemią. Larwy, które wylęgają się już po kilku tygodniach, swoim wyglądem przypominają dorosłe osobniki. Pod opieką matki, młode zostają do jesieni, w tym czasie osiągają samodzielność.

Jak w humanitarny sposób pozbyć się turkucia z ogrodu?

Dawniej, kiedy populacja turkucia podjadka była większa uważany był za szkodnika. Obecnie z powodu niewielkiej ich liczebności, nie ma większego wpływu na nasze uprawy.

Turkucie podjadki najczęściej występują pojedynczo. Osobniki te nie stanowią większego zagrożenia dla naszego ogrodu. Dopiero kiedy ich liczebność wzrośnie, powinniśmy zacząć martwić się o nasze rośliny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Turkucia podjadka możemy wyeliminować na dwa sposoby, pozbyć się larw albo dorosłych osobników.

Pozbywanie się larw turkucia podjadka

Wg zasady, żeby zwalczać zło w zarodku, przystępując do usuwania larw turkucia, powinniśmy wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Warto też zauważyć, że larwy turkucia podjadka można zwalczać na różnych etapach ich rozwoju.

Pułapki na turkucie podjadki

REKLAMA

Pierwszy sposób na turkucie to zapobieganie ich rozwojowi, czyli stworzenie pułapki, w którą zwabimy samicę. W tym celu należy namierzyć wejście do podziemnych tuneli. W jego pobliżu należy wkopać w ziemię słoik lub inne naczynie o gładkich ściankach, sypiąc na jego dno trochę nawozu, by zwabić owady. Obok słoika powinna znajdować się oparta o brzeg słoika deseczka. Owad, kiedy na nią trafi na pewno po niej przejdzie wpadając do słoika. Słoik z owadami, należy codzienne opróżniać. W ten sposób nie dopuścimy do złożenia jaj.

Innym sposobem, jest namierzanie gniazd i usuwanie ich. Do tych działań możemy przystąpić na przełomie czerwca i lipca. Gdy tylko zauważymy w ogrodzie lekko uniesioną ziemie, oznacza to, że turkuć na pewno gdzieś jest w pobliżu. Na końcu takiego korytarza na pewno znajduje się gniazdo z larwami. Żeby wykurzyć turkucie z gniazda, należy wlać mieszaninę oleju kuchennego i wody do komory, w której znajduje się samica. Kiedy turkucie zaczną z niego wychodzić – bez większego problemu będziemy mogli je złapać.

Pułapka na dorosłe owady

We wrześniu możemy przygotować inny rodzaj pułapki. W miejscu, gdzie zauważymy większą liczbę turkuci, należy wykopać dół o powierzchni ok. 1 m i głębokości ok. 0,5 m, następnie nasypać do niego obornik i przysypać ziemią. Nie zapomnijmy zaznaczyć też, gdzie dany dół wykopaliśmy, żeby móc potem go znaleźć. Zimą lub na wiosnę należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione owady.

jz

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA