REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Turkuć podjadek – nieproszony gość w ogrodzie

Redakcja Dom
Turkuć podjadek. Fot. Fotolia
Turkuć podjadek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Turkuć podjadek to owad, na którego sam widok włos może się zjeżyć. Ten dość spory owad, który swoim wyglądem może nieźle przestraszyć, większość czasu spędza pod ziemią obgryzając korzenie roślin. Podpowiadamy, jak w sposób ekologiczny pozbyć się turkucia z ogrodu.

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce osiągający rozmiary do 6 cm długości i 4 cm rozpiętości. Turkuć to wszystkożerny owad. Poza korzeniami roślin zjada też bezkręgowce i larwy innych owadów oraz dżdżownice.

REKLAMA

Turkucie podjadki większość czasu spędzają pod ziemią. W dużej mierze preferują gleby wilgotne np. torfowiska, bagna, pola uprawne, a także sady. Na co dzień turkuć podjadek drąży tunele w ziemi pod powierzchnią naszego ogrodu, w których porusza się albo do przodu albo do tyłu.
Przemieszczając się w wykopanych tunelach, kiedy natrafi na jakąś roślinę, często podgryza jej korzenie i unosi ją w wyniku czego roślina więdnie.

Cykl życiowy turkucia

Choć turkucie nie żyją dość długo, bo tylko 4 lata, ich rozwój od jaja do dorosłego osobnika trwa nawet do 3 lat. W maju turkucie opuszczają swoje kryjówki wychodząc na powierzchnię w poszukiwaniu pary. W czerwcu samice składają nawet do 300 jaj w końcu korytarza znajdującego się pod ziemią. Larwy, które wylęgają się już po kilku tygodniach, swoim wyglądem przypominają dorosłe osobniki. Pod opieką matki, młode zostają do jesieni, w tym czasie osiągają samodzielność.

Jak w humanitarny sposób pozbyć się turkucia z ogrodu?

Dawniej, kiedy populacja turkucia podjadka była większa uważany był za szkodnika. Obecnie z powodu niewielkiej ich liczebności, nie ma większego wpływu na nasze uprawy.

Turkucie podjadki najczęściej występują pojedynczo. Osobniki te nie stanowią większego zagrożenia dla naszego ogrodu. Dopiero kiedy ich liczebność wzrośnie, powinniśmy zacząć martwić się o nasze rośliny.

Turkucia podjadka możemy wyeliminować na dwa sposoby, pozbyć się larw albo dorosłych osobników.

Pozbywanie się larw turkucia podjadka

Wg zasady, żeby zwalczać zło w zarodku, przystępując do usuwania larw turkucia, powinniśmy wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Warto też zauważyć, że larwy turkucia podjadka można zwalczać na różnych etapach ich rozwoju.

Pułapki na turkucie podjadki

REKLAMA

Pierwszy sposób na turkucie to zapobieganie ich rozwojowi, czyli stworzenie pułapki, w którą zwabimy samicę. W tym celu należy namierzyć wejście do podziemnych tuneli. W jego pobliżu należy wkopać w ziemię słoik lub inne naczynie o gładkich ściankach, sypiąc na jego dno trochę nawozu, by zwabić owady. Obok słoika powinna znajdować się oparta o brzeg słoika deseczka. Owad, kiedy na nią trafi na pewno po niej przejdzie wpadając do słoika. Słoik z owadami, należy codzienne opróżniać. W ten sposób nie dopuścimy do złożenia jaj.

Innym sposobem, jest namierzanie gniazd i usuwanie ich. Do tych działań możemy przystąpić na przełomie czerwca i lipca. Gdy tylko zauważymy w ogrodzie lekko uniesioną ziemie, oznacza to, że turkuć na pewno gdzieś jest w pobliżu. Na końcu takiego korytarza na pewno znajduje się gniazdo z larwami. Żeby wykurzyć turkucie z gniazda, należy wlać mieszaninę oleju kuchennego i wody do komory, w której znajduje się samica. Kiedy turkucie zaczną z niego wychodzić – bez większego problemu będziemy mogli je złapać.

Pułapka na dorosłe owady

We wrześniu możemy przygotować inny rodzaj pułapki. W miejscu, gdzie zauważymy większą liczbę turkuci, należy wykopać dół o powierzchni ok. 1 m i głębokości ok. 0,5 m, następnie nasypać do niego obornik i przysypać ziemią. Nie zapomnijmy zaznaczyć też, gdzie dany dół wykopaliśmy, żeby móc potem go znaleźć. Zimą lub na wiosnę należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione owady.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA