Fasola szparagowa – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść fasolę szparagową?
Strąki fasoli szparagowej są bogate w białko, w witaminy B1, E, PP, C oraz w karoten. Zawierają także sole mineralne (wapnia, żelaza oraz fosforu) i błonnik.
REKLAMA
Stanowisko
Fasola szparagowa jest rośliną ciepłolubną, dlatego najlepiej jest uprawiać ją na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.
Zobacz także: Marchew – uprawa
Podłoże
Fasola szparagowa powinna być uprawiana na glebach próchniczych, przepuszczalnych i łatwo nagrzewających się. Najbardziej wskazane są czarnoziemy, gleby brunatne, piaszczysto–gliniaste i bielice. Nie należy uprawiać fasoli na tym samym stanowisku częściej niż co 4 lata.
Wysiew
Nasiona fasoli szparagowej wysiewamy w drugiej połowie maja. Fasolę siejemy w rzędy oddalone od siebie o 40–50 cm, pojedyncze nasiona należy umieszczać w rzędzie co około 10 cm na głębokość 5 cm.
Zobacz także: Pomidory – uprawa
Nawożenie
Fasola szparagowa współżyje z bakteriami brodawkowymi, które wiążą wolny azot z powietrza, dlatego nawożenie azotem nie jest konieczne. Fasola szparagowa ma duże zapotrzebowanie na fosfor i potas, zalecane są nawozy mineralne, których dawki ustala się po analizie gleby.
Zobacz także: Rzodkiewka – uprawa
Podlewanie
Wskazane jest regularne podlewanie. Warto również umieścić dookoła rośliny ściółkę, na przykład korę, która utrzyma wilgoć w ziemi. Szczególnie ważne jest dokładne nawadnianie podczas suchej pogody, minimum 2 razy w tygodniu.
Pielęgnacja
Fasolkę należy regularnie odchwaszczać, pamiętając jednocześnie, aby nie spulchniać ziemi głębiej niż na 4 cm, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni rośliny. Ważne jest również regularne odchwaszczanie.
Fasolka szparagowa w sosie śmietanowym
Składniki:
0,5 kg fasoli szparagowej
łyżka masła
150 ml słodkiej śmietany
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
3 łyżki bułki tartej
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
Fasolkę opłukać i ugotować tak, aby była lekko twarda. Dodać masło, śmietanę, posiekaną cebulkę i wyciśnięty czosnek, doprawić i dusić całość przez chwilę pod przykryciem na małym ogniu. Na osobnej patelni uprażyć bułkę tartą, dodać do fasolki, dokładnie wymieszać i dusić jeszcze przez chwilkę.
Zobacz także: Groch – uprawa
REKLAMA
REKLAMA