REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Joanna Orzechowska
Trawnik w rolki. Fot. Fotolia
Trawnik w rolki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mając do wyboru wysiewanie trawnika lub układanie go z rolki, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak na przykład ukształtowanie terenu. Kiedy warto zainwestować w darń rolowaną, a kiedy lepiej wysiać trawę? Przed podjęciem decyzji przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Trawnik tradycyjny – z wysiewu

Trawnik tradycyjny najczęściej jest stosowany:

REKLAMA

– na powierzchniach płaskich (na działkach bez wzniesień, z których nasiona mogłyby spływać w czasie podlewania lub deszczu),

– gdy wykorzystujemy kostkę ażurową (np. na parkingach),

– kiedy nie zależy nam na szybkim wzroście trawnika (trawa kiełkuje około 1 miesiąca, ale pełen efekt jest widoczny dopiero po dłuższym czasie),

– jeżeli mamy ograniczony budżet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

W sklepach możemy kupić najróżniejsze mieszanki traw. Podstawowe rodzaje to:

  • trawy dekoracyjne, czyli tzw. parkowe – rosną wolniej (rzadsze koszenie), ale źle znoszą deptanie,
  • trawy rekreacyjne, inaczej uniwersalne – mają walory dekoracyjne, można również po nich chodzić, normalnie je użytkować,
  • trawy intensywne, tzw. sportowe – najodporniejsze na deptanie.

Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbła trawy mają ok. 10 cm długości. Kosiarkę trzeba wtedy ustawić w taki sposób, aby skróciła ona trawę nie więcej niż o połowę.

Zobacz także: Efektowne i modne trawy ozdobne

Trawnik rolowany

W tym przypadku efekt będzie widoczny natychmiast, a po ułożonej trawie będzie można od razu chodzić. Takiego trawnika nie należy jednak zbytnio eksploatować przez pierwsze dwa tygodnie, ponieważ tyle mniej więcej potrzeba, aby zakorzenił się w nowym miejscu.

Z pośród traw z rolki, do wyboru mamy darń wytworzoną w jeden z dwóch sposobów:

– wysiew do gruntu (ok. 5–8 zł/m2),

– wysiew na warstwę torfu ułożonego na folii (ok. 8–12 zł/m2).

Na którą się zdecydować? Wybór zależy od tego, co jest aktualnie priorytetem. Trawa wysiana do gruntu na początku będzie wyglądała dużo ładniej, ale może mieć problem z wrastaniem, bo podczas zdejmowania skrócono jej korzenie nawet o połowę. Wysiana na folię nie będzie od razu tak atrakcyjna, ale ze względu na to, że trafi do nas z całymi korzeniami istnieje większa szansa, że wrośnie bez problemów.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Jak wysiewać trawnik?

REKLAMA

Jeżeli informacja nie jest podana na opakowaniu, przyjmuje się, że do obsiania 100 m2 trawnika, trzeba 2,5–3,5 kg mieszanki traw. Nie warto oszczędzać – jeżeli użyjemy mniejszej ilości nasion, trawa będzie gęstnieć dużo wolniej i pojawi się na niej więcej chwastów. Wysiewu najlepiej dokonywać w bezwietrzny dzień, można wykorzystać specjalne urządzenie (siewnik ręczny) lub zrobić to tradycyjnie – szerokim gestem.

Aby efekt był równomierny, nasiona dzielimy na połowę i siejemy “w kratkę” – jedną część w poprzek trawnika, drugą wzdłuż. Następnie należy całość przegrabić i wyrównać za pomocą walca. Walcowanie ma również uchronić nasiona przed zwianiem lub wypłukaniem. Na koniec całość delikatnie podlewamy. Pamiętajmy, że przez pierwsze dwa tygodnie, gdy trawa kiełkuje, musimy ją systematycznie podlewać, ale nie powinniśmy po niej chodzić (najlepiej jeżeli przed wysianiem założymy system irygacyjny).

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Układanie trawy z rolki

Kupić należy o 10% więcej darni niż wynosić będzie powierzchnia trawnika. Miejsce, na którym układać będziemy trawnik należy oczywiście, tak samo jak w przypadku wysiewu, przygotować – wyrównać, usunąć kamienie, chwasty, porządnie zagrabić i obficie podlać. Pasy układamy albo zaczynając od miejsca, w którym będzie się znajdował najdłuższy, albo od prostego krańca (przy ogrodzeniu, ścianie).

Umieszczamy je ciasno obok siebie w taki sposób, jak buduje się mur z cegieł (żeby łączenia w sąsiadujących rzędach nie stworzyły linii). Każdy kawałek należy od razu po ułożeniu docisnąć (np. deską), a po zakończeniu całość ubić wałem i porządnie podlać. Podlewanie powinno być najbardziej intensywne w pierwszym tygodniu (codziennie). W drugim wystarczy co 2–3 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA