REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Joanna Orzechowska
Trawnik w rolki. Fot. Fotolia
Trawnik w rolki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mając do wyboru wysiewanie trawnika lub układanie go z rolki, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak na przykład ukształtowanie terenu. Kiedy warto zainwestować w darń rolowaną, a kiedy lepiej wysiać trawę? Przed podjęciem decyzji przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Trawnik tradycyjny – z wysiewu

Trawnik tradycyjny najczęściej jest stosowany:

REKLAMA

– na powierzchniach płaskich (na działkach bez wzniesień, z których nasiona mogłyby spływać w czasie podlewania lub deszczu),

– gdy wykorzystujemy kostkę ażurową (np. na parkingach),

– kiedy nie zależy nam na szybkim wzroście trawnika (trawa kiełkuje około 1 miesiąca, ale pełen efekt jest widoczny dopiero po dłuższym czasie),

– jeżeli mamy ograniczony budżet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

W sklepach możemy kupić najróżniejsze mieszanki traw. Podstawowe rodzaje to:

  • trawy dekoracyjne, czyli tzw. parkowe – rosną wolniej (rzadsze koszenie), ale źle znoszą deptanie,
  • trawy rekreacyjne, inaczej uniwersalne – mają walory dekoracyjne, można również po nich chodzić, normalnie je użytkować,
  • trawy intensywne, tzw. sportowe – najodporniejsze na deptanie.

Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbła trawy mają ok. 10 cm długości. Kosiarkę trzeba wtedy ustawić w taki sposób, aby skróciła ona trawę nie więcej niż o połowę.

Zobacz także: Efektowne i modne trawy ozdobne

Trawnik rolowany

W tym przypadku efekt będzie widoczny natychmiast, a po ułożonej trawie będzie można od razu chodzić. Takiego trawnika nie należy jednak zbytnio eksploatować przez pierwsze dwa tygodnie, ponieważ tyle mniej więcej potrzeba, aby zakorzenił się w nowym miejscu.

Z pośród traw z rolki, do wyboru mamy darń wytworzoną w jeden z dwóch sposobów:

– wysiew do gruntu (ok. 5–8 zł/m2),

– wysiew na warstwę torfu ułożonego na folii (ok. 8–12 zł/m2).

Na którą się zdecydować? Wybór zależy od tego, co jest aktualnie priorytetem. Trawa wysiana do gruntu na początku będzie wyglądała dużo ładniej, ale może mieć problem z wrastaniem, bo podczas zdejmowania skrócono jej korzenie nawet o połowę. Wysiana na folię nie będzie od razu tak atrakcyjna, ale ze względu na to, że trafi do nas z całymi korzeniami istnieje większa szansa, że wrośnie bez problemów.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Jak wysiewać trawnik?

REKLAMA

Jeżeli informacja nie jest podana na opakowaniu, przyjmuje się, że do obsiania 100 m2 trawnika, trzeba 2,5–3,5 kg mieszanki traw. Nie warto oszczędzać – jeżeli użyjemy mniejszej ilości nasion, trawa będzie gęstnieć dużo wolniej i pojawi się na niej więcej chwastów. Wysiewu najlepiej dokonywać w bezwietrzny dzień, można wykorzystać specjalne urządzenie (siewnik ręczny) lub zrobić to tradycyjnie – szerokim gestem.

Aby efekt był równomierny, nasiona dzielimy na połowę i siejemy “w kratkę” – jedną część w poprzek trawnika, drugą wzdłuż. Następnie należy całość przegrabić i wyrównać za pomocą walca. Walcowanie ma również uchronić nasiona przed zwianiem lub wypłukaniem. Na koniec całość delikatnie podlewamy. Pamiętajmy, że przez pierwsze dwa tygodnie, gdy trawa kiełkuje, musimy ją systematycznie podlewać, ale nie powinniśmy po niej chodzić (najlepiej jeżeli przed wysianiem założymy system irygacyjny).

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Układanie trawy z rolki

Kupić należy o 10% więcej darni niż wynosić będzie powierzchnia trawnika. Miejsce, na którym układać będziemy trawnik należy oczywiście, tak samo jak w przypadku wysiewu, przygotować – wyrównać, usunąć kamienie, chwasty, porządnie zagrabić i obficie podlać. Pasy układamy albo zaczynając od miejsca, w którym będzie się znajdował najdłuższy, albo od prostego krańca (przy ogrodzeniu, ścianie).

Umieszczamy je ciasno obok siebie w taki sposób, jak buduje się mur z cegieł (żeby łączenia w sąsiadujących rzędach nie stworzyły linii). Każdy kawałek należy od razu po ułożeniu docisnąć (np. deską), a po zakończeniu całość ubić wałem i porządnie podlać. Podlewanie powinno być najbardziej intensywne w pierwszym tygodniu (codziennie). W drugim wystarczy co 2–3 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA