Budowa pergoli – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Konstrukcja pergoli składa się z szeregu słupów i opartego na nich zadaszenia. Pergola nie tylko wzbogaca architekturę naszego ogrodu, ale i bywa bardzo funkcjonalnym elementem. Pod pergolą możemy ukryć meble ogrodowe lub narzędzia, stworzyć kącik do wypoczynku chroniący przed opadami deszczu lub upalnym słońcem. Może też posłużyć za miejsce do prac z roślinami. Ponadto pergola może być dekoracją naszego ogrodu, efektownie przyozdobioną pnącymi się kwiatami i roślinami.
REKLAMA
Projekt pergoli
Projektując pergolę należy odpowiednio zaplanować jej wysokość. Wysokość pergoli powinna wynosić ok. 2-2,5 m, co pozwoli na swobodne poruszanie się pod nią.
Zobacz także: Meble ogrodowe
Planując zadaszenie pergoli powinniśmy pamiętać o tym, by dach był lekki, nieprzytłaczający i jasny. Dobrym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest dach ze szkła poliwęglanowego. Jego przepuszczalność świetlna wynosi aż 90%. Jednocześnie materiał ten jest lekki, wytrzymały i łatwy do zamontowania. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zadaszenia ażurowego.
Konstrukcja pergoli
Doskonałym materiałem do wykonania pergoli jest drewno klejone, które cechuje się odpowiednią twardością i wytrzymałością. Drewno takie należy zgruntować i zaimpregnować, korzystając z metody ciśnieniowej. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do malowania słupów. Konstruując pergolę możemy też wybrać słupy murowane lub betonowe.
Słupy należy odpowiednio osadzić. Powinny być one wpuszczone w podłoże na nie mniej niż 60 cm. Z kolei przekrój słupów musi mieć wymiary ok. 10 cm x 10 cm.
Pergola dobudowana do ściany
Chcąc wybudować pergolę przy ścianie budynku, musimy wiedzieć w jaki sposób przyłączyć do niej dach naszej konstrukcji. Do wykonania tego zadania niezbędny jest profil przyłączeniowy dwuczęściowy. Innymi elementami potrzebnymi do budowy są kołki rozporowe, klamry, sworznie i profile krokwiowe. Wszystkie elementy powinny być nierdzewne.
Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wybudować pergolę, możemy zajrzeć do sklepu ogrodniczego. Na rynku dostępne są gotowe systemy łatwe do zamontowania.
Zobacz także: Jaką altanę śmietnikową wybrać do ogrodu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.