REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa pergoli – krok po kroku

Eksperci BUDTRADE.pl
Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.
Pergola. Fot. Fotolia
Pergola. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pergola jest rodzajem drewnianej konstrukcji, która może być zarówno wolnostojąca, jak i dobudowana do ściany domu. Można ją wykonać z drewnianych bądź betonowych słupów. Pergola może być praktyczną dekoracją naszego ogrodu.

Konstrukcja pergoli składa się z szeregu słupów i opartego na nich zadaszenia. Pergola nie tylko wzbogaca architekturę naszego ogrodu, ale i bywa bardzo funkcjonalnym elementem. Pod pergolą możemy ukryć meble ogrodowe lub narzędzia, stworzyć kącik do wypoczynku chroniący przed opadami deszczu lub upalnym słońcem. Może też posłużyć za miejsce do prac z roślinami. Ponadto pergola może być dekoracją naszego ogrodu, efektownie przyozdobioną pnącymi się kwiatami i roślinami.

REKLAMA

Projekt pergoli

Projektując pergolę należy odpowiednio zaplanować jej wysokość. Wysokość pergoli powinna wynosić ok.  2-2,5 m, co pozwoli na swobodne poruszanie się pod nią.

Zobacz także: Meble ogrodowe

Planując zadaszenie pergoli powinniśmy pamiętać o tym, by dach był lekki, nieprzytłaczający i jasny. Dobrym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest dach ze szkła poliwęglanowego. Jego przepuszczalność świetlna wynosi aż 90%. Jednocześnie materiał ten jest lekki, wytrzymały i łatwy do zamontowania. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zadaszenia ażurowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstrukcja pergoli

Doskonałym materiałem do wykonania pergoli jest drewno klejone, które cechuje się odpowiednią twardością i wytrzymałością. Drewno takie należy zgruntować i zaimpregnować, korzystając z metody ciśnieniowej. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do malowania słupów. Konstruując pergolę możemy też wybrać słupy murowane lub betonowe.

Słupy należy odpowiednio osadzić. Powinny być one wpuszczone w podłoże na nie mniej niż 60 cm. Z kolei przekrój słupów musi mieć wymiary ok. 10 cm x 10 cm.

Pergola dobudowana do ściany

Chcąc wybudować pergolę przy ścianie budynku, musimy wiedzieć w jaki sposób przyłączyć do niej dach naszej konstrukcji. Do wykonania tego zadania niezbędny jest profil przyłączeniowy dwuczęściowy. Innymi elementami potrzebnymi do budowy są kołki rozporowe, klamry, sworznie i profile krokwiowe. Wszystkie elementy powinny być nierdzewne.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wybudować pergolę, możemy zajrzeć do sklepu ogrodniczego. Na rynku dostępne są gotowe systemy łatwe do zamontowania.

Zobacz także:  Jaką altanę śmietnikową wybrać do ogrodu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA