REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oczko wodne na wiosnę

Justyna Hek
staw, Fot. Shutterstock
staw, Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiosną powinniśmy pomyśleć o oczku wodnym w naszym ogrodzie. Wraz z nadejściem wiosny należy oczyścić jego brzegi, poprzycinać rośliny wodne i te, które rosną w pobliżu oczka, a także ponownie uruchomić filtry oczyszczające wodę. Takie zabiegi sprawią, że będziemy się cieszyć ładnie wyglądającym oczkiem wodnym od początku wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy jak zadbać o oczko wodne na wiosnę.

REKLAMA

Sprzątanie brzegów oczka wodnego

Pierwszym etapem przygotowywania oczka wodnego do wiosny jest oczyszczenie okolic jego brzegów. Po okresie zimowym najprawdopodobniej wokół tafli wody zastaniemy bałagan – wystająca folia, poprzewracane kamienie ułożone wcześniej w pobliżu wody czy odkryte kable elektryczne. Powinniśmy uprzątnąć te elementy, a kable pokryć dokładnie ziemią aby w czasie lata były dobrze chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Należy także sprawdzić szczelność przegrody kapilarnej to znaczy skontrolować stan zbiornika, zwłaszcza jego krawędzi, które mogą być zdeformowane lub pęknięte. Od szczelności naszego zbiornika zależy, czy nie będziemy musieli uzupełniać wody w nim zawartej. Prace porządkowe niewątpliwie ułatwi nam wypompowanie części wody z oczka.

Zobacz także: Ogród – pielęgnacja w marcu

Rośliny w oczku wodnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w swoim oczku wodnym hodujemy rośliny, o nie także powinniśmy zadbać wraz z nadejściem wiosny. Warto zacząć od przycięcia roślin, które znajdują się w zbiorniku takich jak Pałki wodne lub Trzcina. Te gatunki należy ściąć tuż przy ziemi. Nieco inaczej postępujemy w przypadku Miskantów – skracamy je, ale jedynie do wysokości około 20 cm. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu czy korzenie roślin wodnych nie rozrosły się zbyt mocno. Po zimie mogą wyrastać poza zbiornik i tym samym powodować jego nieszczelność.


Rośliny, które zimowały w pomieszczeniach wystawiamy na zewnątrz wtedy, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie 10°C. Początkowo najlepiej umieścić je w płytkich miejscach oczka wodnego, a dopiero później przenosić w głębsze rejony. To dobry sposób na zahartowanie niektórych gatunków.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Filtrowanie wody

W okresie zimowym nie przejmowaliśmy się filtrowaniem wody, jednak wiosna to moment, kiedy ponownie powinniśmy uruchomić filtry. Temperatura powietrza wynosi już ponad 0°C, więc w wodzie mogą się pojawić bakterie nitryfikacyjne. Pamiętajmy, że temperatura w zbiorniku nie powinna być wyższa niż 26°C gdyż wpłynie to niekorzystnie na ryby i rośliny, które hodujemy. Przy pierwszym uruchomieniu filtra wiosną pomyślmy o uzupełnieniu jego mediów filtracyjnych szczepem bakterii wspomagających rozkład substancji szkodliwych dla roślin i zwierząt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA