REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oczko wodne na wiosnę

Justyna Hek
staw, Fot. Shutterstock
staw, Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiosną powinniśmy pomyśleć o oczku wodnym w naszym ogrodzie. Wraz z nadejściem wiosny należy oczyścić jego brzegi, poprzycinać rośliny wodne i te, które rosną w pobliżu oczka, a także ponownie uruchomić filtry oczyszczające wodę. Takie zabiegi sprawią, że będziemy się cieszyć ładnie wyglądającym oczkiem wodnym od początku wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy jak zadbać o oczko wodne na wiosnę.

REKLAMA

Sprzątanie brzegów oczka wodnego

Pierwszym etapem przygotowywania oczka wodnego do wiosny jest oczyszczenie okolic jego brzegów. Po okresie zimowym najprawdopodobniej wokół tafli wody zastaniemy bałagan – wystająca folia, poprzewracane kamienie ułożone wcześniej w pobliżu wody czy odkryte kable elektryczne. Powinniśmy uprzątnąć te elementy, a kable pokryć dokładnie ziemią aby w czasie lata były dobrze chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Należy także sprawdzić szczelność przegrody kapilarnej to znaczy skontrolować stan zbiornika, zwłaszcza jego krawędzi, które mogą być zdeformowane lub pęknięte. Od szczelności naszego zbiornika zależy, czy nie będziemy musieli uzupełniać wody w nim zawartej. Prace porządkowe niewątpliwie ułatwi nam wypompowanie części wody z oczka.

Zobacz także: Ogród – pielęgnacja w marcu

Rośliny w oczku wodnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w swoim oczku wodnym hodujemy rośliny, o nie także powinniśmy zadbać wraz z nadejściem wiosny. Warto zacząć od przycięcia roślin, które znajdują się w zbiorniku takich jak Pałki wodne lub Trzcina. Te gatunki należy ściąć tuż przy ziemi. Nieco inaczej postępujemy w przypadku Miskantów – skracamy je, ale jedynie do wysokości około 20 cm. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu czy korzenie roślin wodnych nie rozrosły się zbyt mocno. Po zimie mogą wyrastać poza zbiornik i tym samym powodować jego nieszczelność.


Rośliny, które zimowały w pomieszczeniach wystawiamy na zewnątrz wtedy, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie 10°C. Początkowo najlepiej umieścić je w płytkich miejscach oczka wodnego, a dopiero później przenosić w głębsze rejony. To dobry sposób na zahartowanie niektórych gatunków.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Filtrowanie wody

W okresie zimowym nie przejmowaliśmy się filtrowaniem wody, jednak wiosna to moment, kiedy ponownie powinniśmy uruchomić filtry. Temperatura powietrza wynosi już ponad 0°C, więc w wodzie mogą się pojawić bakterie nitryfikacyjne. Pamiętajmy, że temperatura w zbiorniku nie powinna być wyższa niż 26°C gdyż wpłynie to niekorzystnie na ryby i rośliny, które hodujemy. Przy pierwszym uruchomieniu filtra wiosną pomyślmy o uzupełnieniu jego mediów filtracyjnych szczepem bakterii wspomagających rozkład substancji szkodliwych dla roślin i zwierząt.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA