REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Planowanie ogrodu, który nie będzie wymagał dużo pracy

Justyna Hek
Posadzka w ogrodzie
Posadzka w ogrodzie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ogród, który nie będzie wymagał długotrwałej pielęgnacji – to szczególnie dobre rozwiązanie dla zapracowanych osób. Możemy tak zaprojektować swój ogród, aby jego utrzymanie było stosunkowo tanie i nie zajmowało nam zbyt wiele czasu. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny posadzimy w ogrodzie, jakie rodzaje nawierzchni wybierzemy i jak duży trawnik zaplanujemy. Podpowiadamy jak zaplanować ogród, który nie będzie wymagał od nas zbyt dużo pracy.

Wybór nawierzchni do ogrodu

REKLAMA

Jeśli chcemy aby nasz ogród był głównie miejscem relaksu, a nie pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników już na etapie jego tworzenia. Przede wszystkim pamiętajmy, że kostka brukowa i elementy betonowe wymagają mniejszego nakładu pracy niż na przykład te same elementy wykonane z drewna. Drewniany płot lub taras będziemy musieli regularnie impregnować, zaś taras wyłożony kostką jedynie umyć po zimie. Aby nie przeznaczać wolnego czasu na pracę w ogrodzie zaplanujmy jak najwięcej utwardzonych powierzchni – dzięki temu oszczędzimy unikniemy koszenia trawy i pielęgnacji roślin.

Zobacz także: Projektowanie ogrodów – vademecum

Rośliny do ogrodu, który nie będzie wymagał dużo pracy

Koszenia trawy możemy uniknąć również wówczas gdy zamiast tradycyjnego trawnika stworzymy trawnik z roślin okrywowych lub łąkowych. Możemy zastosować to rozwiązanie przynajmniej w części ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na utworzenie rabat pamiętajmy, aby nie sadzić roślin zbyt gęsto. Taki sposób sadzenia spowoduje, że będziemy musieli poświęcać dużo czasu na przycinanie i przesadzanie kwiatów. Dobrym sposobem na uniknięcie pracy w ogrodzie jest również sadzenie roślin wieloletnich kosztem jednorocznych. To sprawdza się także w przypadku roślin hodowanych w pojemnikach na tarasach lub balkonach – unikamy corocznego sadzenia nowych kwiatów. Innym rozwiązaniem jest wyeliminowanie z tarasu roślin uprawianych w pojemnikach i zastąpienie ich podwyższonymi kwietnikami. Tak jak kwiaty w donicach wymagają podlewania, jednak możemy to robić dużo rzadziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Projektowanie ogrodu - GALERIA

Przy wyborze roślin do ogrodu zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jakiej gleby wymagają, w jakich miejscach mogą być uprawiane i jak pracochłonna jest ich pielęgnacja. Jeśli wybierzemy gatunki, którym będą odpowiadały warunki panujące w naszym ogrodzie, ich uprawa stanie się znacznie łatwiejsza.

Automatyczny system nawadniania

Automatyczny system nawadniania niewątpliwie sprawdzi się w ogrodzie, któremu nie chcemy poświęcać zbyt wiele czasu. Zamontowany na rabatach, trawnikach, a także w pojemnikach z roślinami na tarasie sprawi, że nie będziemy musieli podlewać swoich roślin ręcznie.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA