Owoce i warzywa w lipcu
REKLAMA
REKLAMA
Owoce
Lipiec to czas zbiorów owoców jagodowych. Zbieramy truskawki, poziomki, morele oraz czereśnie. Nieco później należy rozpocząć zbiory wiśni, malin, porzeczek i agrestu.
REKLAMA
REKLAMA
W lipcu powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin sadowniczych, aby nie doszło do drobienia owoców i zmniejszenia plonowania. Należy zwrócić uwagę na grusze i na śliwy, drzewa te są kruche i mogą złamać się pod wpływem ciężaru owoców, jeśli istnieje takie zagrożenie, trzeba koniecznie skonstruować podpory dla gałęzi, na których jest najwięcej owoców. Po zakończeniu zbioru wiśni i czereśni, należy przyciąć drzewka, usuwając stare, zwisające gałązki, pokładające się na sobie i rosnące do środka korony.
Czereśniom skracamy wierzchołek, tniemy je bardziej umiarkowanie. Po zbiorach malin wycinamy pędy, które już owocowały, a tegoroczne przywiązujemy do podpór. W lipcu wycinamy również nieowocujące pędy letnie winorośli, a każdy owocujący pęd skracamy powyżej owocującego grona. Pod koniec miesiąca kończą się zbiory truskawek. Należy usunąć ściółkę, ściąć liście na wysokości około 6 cm nad ziemią, wyrwać chwasty z międzyrzędzi. Jeżeli truskawki uprawiamy 4 lata w jednym miejscu, należy usnąć stare sadzonki i przygotować nowe miejsce pod uprawę młodych. Lipiec jest miesiącem wzmożonej aktywności szkodników.
Zobacz także: Rzadkie warzywa ogrodowe
Warzywa
Lipiec to miesiąc zbioru wielu warzyw i ziół. Gotowe do zbioru są niektóre odmiany kapusty, groch zielony, fasolę szparagową, ogórki, cukinie, kabaczki, bób, sałaty, buraki, pietruszka, marchew. Lipiec to także czas zbioru ziół, takich jak: tymianek, oregano, szałwia, cząber, estragon i mięta.
W lipcu należy pamiętać o nawadnianiu upraw. Szczególnie dużo wody potrzebują warzywa kapustne, korzeniowe, dyniowate oraz fasola. Trzeba zachować czujność, ponieważ w tym miesiącu pojawiają się oznaki działalności szkodników i objawy chorób roślin. W lipcu nawozimy pomidory, które potrzebują dużo potasu i azotu, składników odpowiadających za ich trwałość i smak. Wysiewamy rzodkiewkę, sałatę liściową, kapustę włoską, kalarepę i szpinak. Sadzimy wyhodowane z rozsady brukselki.
Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny
REKLAMA
REKLAMA