Owoce i warzywa w czerwcu
REKLAMA
REKLAMA
Warzywa
Bób
Młody bób nadaje się do jedzenia na surowo, w pełni dojrzały ma ciemniejszy kolor i wymaga gotowania. Jest to najbardziej wartościowa roślina spośród wszystkich strączkowych, jeśli chodzi o zawartość błonnika oraz witamin B1, B2, PP, C i prowitaminy A, a także składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor, żelazo i magnez. Bób można podawać ugotowany z masłem i z tartą bułką, można go również dodać do lazanii i innych potraw z makaronem, a także do sałatek i do zapiekanek.
REKLAMA
Inne warzywa, które możemy spożywać w czerwcu to botwinka, natka pietruszki, rukola, rzodkiewka, sałata, szczaw, ziemniaki, brokuły, cukinia, fasolka szparagowa, kalafior, kalarepa, młoda marchewka, ogórki gruntowe, por, seler (liście), szparagi, szpinak i młode ziemniaki. Pod koniec miesiąca pojawiają się zielony groszek i groszek cukrowy.
Zobacz także: Rzodkiewka – uprawa
Zobacz także: Fasola szparagowa – uprawa
Zobacz także: Marchew – uprawa
Zobacz także: Por – uprawa
Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?
Czerwiec jest miesiącem, w którym powinniśmy pamiętać o systematycznym odchwaszczaniu roślin uprawnych, podlewaniu, nawożeniu i zabiegach ochronnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie ogórków, sałaty, kapusty i cebuli.
Zobacz także: Kapusta – uprawa
Zobacz także: Cebula – uprawa
Jest to odpowiedni czas na zastosowanie drugiej dawki owoców w przypadku warzyw o długim okresie wegetacji, m.in. kapustnych, pomidorów i warzyw korzeniowych. Na początku czerwca sadzimy do gruntu rozsadę pomidora, papryki i oberżyny.
Zobacz także: Pomidory – uprawa
Zobacz także: Papryka – uprawa
Do 10 czerwca można siać ogórki. W połowie miesiąca należy przerwać zbyt gęsto rosnące warzywa wysiane w maju (np. marchew, pietruszka, ogórek). W czerwcu siejemy do gruntu późne odmiany marchwi oraz buraki ćwikłowe.
Zobacz także: Ogórki w ogrodzie – uprawa
Owoce
W czerwcu możemy cieszyć się świeżymi truskawkami, czereśniami i poziomkami, a także jagodą kamczacką i borówką amerykańską. Pod koniec miesiąca zrywamy porzeczki, maliny oraz agrest.
Zobacz także: Borówka amerykańska – uprawa
Zobacz także: Maliny – uprawa
Koniec czerwca to czas, kiedy należy przeprowadzić zabieg przerzedzania zawiązków owoców na drzewach jabłoni, brzoskwiń i grusz. Robimy to po tzw. opadzie świętojańskim, kiedy drzewo samo zrzuca część zawiązków. Najzdrowsze i najlepiej uformowane zawiązki zostawiamy w odstępach 15–20 cm. Pamiętajmy także o podlewaniu drzew i krzewów owocowych, zwłaszcza tych posadzonych wiosną, które nie wykształciły jeszcze dobrze systemu korzeniowego.
Zobacz także: Brzoskwinie w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA