REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rabarbar w ogrodzie – uprawa

Rabarbar. Fot. Fotolia
Rabarbar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rabarbar jest byliną, która dorasta do półtora metra wysokości. Jest to roślina wieloletnia, jej zimująca w ziemi część podziemna nie zamiera, lecz odradza się na wiosnę, wypuszczając świeże liście. Rabarbar nie ma dużych wymagań, dlatego często uprawiany jest w przydomowych ogródkach.

Dlaczego warto jeść rabarbar?

Jadalne części rośliny bogate są w witaminę C oraz w sole mineralne. Z korzeni rabarbaru wytwarza się leki. Z rabarbaru powstają też smaczne kompoty, soki oraz ciasta.

REKLAMA

Stanowisko

Rabarbar najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych lub w półcieniu. Na słońcu roślina wydaje lepsze plony.

Podłoże

Najlepsze są gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne. Uprawa rabarbaru nie udaje się na glebach piaszczystych i na terenach podmokłych.

Zobacz także: Maliny – uprawa

Nawożenie

Najlepiej jest stosować nawóz organiczny, kompost lub obornik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podlewanie

Brak wody nie sprzyja rozwojowi rośliny, plony są o wiele skromniejsze i mniej smaczne. Rabarbar potrzebuje wody zwłaszcza kiedy wytwarza pąki liściowe oraz podczas wzrostu liści.

Rozmnażanie

Rozmnażanie z nasion jest skomplikowane, dlatego lepiej rozmnażać rabarbar dzieląc nożem wyrośnięte karpy korzeniowe. Najlepiej robić to w marcu, każda sadzonka powinna mieć korzenie oraz pąk. Rabarbar najlepiej wysadzać do gruntu na przełomie września i października, ten termin sadzenia gwarantuje dobre ukorzenienie i szybsze pobudzenie rośliny do życia wiosną.

Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny

Szkodniki i choroby

Największym zagrożeniem dla rabarbaru jest zgnilizna karp oraz zgnilizna ogonków liściowych. Roślinom dokucza także mączniak rzekomy, plamistość liści oraz rdza rabarbaru.

Pielęgnacja

Rabarbar wymaga regularnego odchwaszczania. Ponadto należy pozbywać się pędów kwiatostanowych, ponieważ ich rozwój uniemożliwia rozwój karpy i powstawanie pąków liściowych.

Kompot z rabarbaru i z jabłek

Składniki:
pół kg rabarbaru
pół kg jabłek
otarta skórka z cytryny
sok z cytryny
3 łyżki cukru

Sposób przygotowania:
Z rabarbaru ściągamy skórkę i usuwamy resztki liści, a następnie kroimy. Jabłka obieramy i również kroimy. Jeśli używamy skórki z cytryny, należy ją wcześniej sparzyć. Całość zalewamy wodą, aby owoce były cąłkowicie przykryte. Gotujemy pod przykryciem około 15 minut. Doprawiamy i ewentualnie rozwadniamy do smaku.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

REKLAMA

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA