Rabarbar w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść rabarbar?
Jadalne części rośliny bogate są w witaminę C oraz w sole mineralne. Z korzeni rabarbaru wytwarza się leki. Z rabarbaru powstają też smaczne kompoty, soki oraz ciasta.
REKLAMA
Stanowisko
Rabarbar najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych lub w półcieniu. Na słońcu roślina wydaje lepsze plony.
Podłoże
Najlepsze są gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne. Uprawa rabarbaru nie udaje się na glebach piaszczystych i na terenach podmokłych.
Zobacz także: Maliny – uprawa
Nawożenie
Najlepiej jest stosować nawóz organiczny, kompost lub obornik.
Podlewanie
Brak wody nie sprzyja rozwojowi rośliny, plony są o wiele skromniejsze i mniej smaczne. Rabarbar potrzebuje wody zwłaszcza kiedy wytwarza pąki liściowe oraz podczas wzrostu liści.
Rozmnażanie
Rozmnażanie z nasion jest skomplikowane, dlatego lepiej rozmnażać rabarbar dzieląc nożem wyrośnięte karpy korzeniowe. Najlepiej robić to w marcu, każda sadzonka powinna mieć korzenie oraz pąk. Rabarbar najlepiej wysadzać do gruntu na przełomie września i października, ten termin sadzenia gwarantuje dobre ukorzenienie i szybsze pobudzenie rośliny do życia wiosną.
Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny
Szkodniki i choroby
Największym zagrożeniem dla rabarbaru jest zgnilizna karp oraz zgnilizna ogonków liściowych. Roślinom dokucza także mączniak rzekomy, plamistość liści oraz rdza rabarbaru.
Pielęgnacja
Rabarbar wymaga regularnego odchwaszczania. Ponadto należy pozbywać się pędów kwiatostanowych, ponieważ ich rozwój uniemożliwia rozwój karpy i powstawanie pąków liściowych.
Kompot z rabarbaru i z jabłek
Składniki:
pół kg rabarbaru
pół kg jabłek
otarta skórka z cytryny
sok z cytryny
3 łyżki cukru
Sposób przygotowania:
Z rabarbaru ściągamy skórkę i usuwamy resztki liści, a następnie kroimy. Jabłka obieramy i również kroimy. Jeśli używamy skórki z cytryny, należy ją wcześniej sparzyć. Całość zalewamy wodą, aby owoce były cąłkowicie przykryte. Gotujemy pod przykryciem około 15 minut. Doprawiamy i ewentualnie rozwadniamy do smaku.
REKLAMA
REKLAMA