Pasternak – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść pasternak?
Korzeń pasternaku zawiera cukry, białko, witaminy: C, B1, B2, E, PP, sole mineralne: potasu, wapnia, fosforu i żelaza oraz olejki eteryczne. Pasternak był już od starożytności cenionym lekiem. Warzywo to jest dietetyczne, reguluje trawienie, poprawia krążenie krwi. Pasternak można spożywać na surowo i po przetworzeniu.
REKLAMA
Stanowisko
Wskazane jest stanowisko dobrze nasłonecznione.
Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny
Podłoże
Pasternak lubi gleby ogrodowe, pulchne, żyzne, przepuszczalne i zasobne w wodę.
Wysiew
Pasternak jest odporny na niskie temperatury (do -5° C), dlatego można go wysiewać wprost do gruntu już wczesną wiosną, gdy tylko ziemia obeschnie. Wysiewamy w rzędy co 30 cm lub 40 cm, na głębokość od 1 cm do 2 cm w ilości 6 g/10 m2. Nasiona wzejdą po 14–20 dniach.
Zobacz także: Rzadkie warzywa ogrodowe
Nawożenie
Nasiona pasternaku wysiewamy w drugim lub trzecim roku po zastosowaniu obornika.
Podlewanie
Pasternak najlepiej rośnie, kiedy ma wilgotne podłoże, dlatego warto dbać o regularne nawadnianie, zwłaszcza gdy opady deszczu są rzadkie i mogą wiązać się z przesuszeniem podłoża.
Zobacz także: Ogórki w ogrodzie – uprawa
Pielęgnacja
Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie pasternaku jest odchwaszczanie. Kiedy rośliny wzejdą, część z nich należy wyrwać, aby te które pozostaną, znajdowały się co 7–10 cm. Korzenie pasternaku zbiera się późną jesienią, odcinając części naziemne. Korzenie dobrze przechowują się w piasku, w chłodnej piwnicy lub w kopcach. Pozostała pielęgnacja pasternaku wygląda podobnie, jak w przypadku uprawy pietruszki czy marchwi.
Pieczony pasternak
Składniki:
- olej
- pasternak
Sposób przygotowania:
Pasternak płuczemy i kroimy wzdłuż. Następnie smarujemy olejem i układamy na blasze lub w naczyniu żaroodpornym. Pieczemy do momentu aż pasternak będzie miękki w środku i przypieczony na wierzchu.
Zobacz także: Pomidory – uprawa
REKLAMA
REKLAMA