REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Pięknie zaprojektowany ogród uatrakcyjnia ofertę sprzedaży nieruchomości.  Fot. Bruk-Bet
Pięknie zaprojektowany ogród uatrakcyjnia ofertę sprzedaży nieruchomości. Fot. Bruk-Bet
Bruk-Bet

REKLAMA

REKLAMA

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie jest bardzo ważne. Powinniśmy pomyśleć o podzieleniu ogrodu na różne strefy już podczas jego projektowania. Możemy oddzielić rabaty kwiatowe od ogródka warzywnego żywopłotem z lawendy, a taras przysłonić częściowo pnączami. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Nie zapominajmy także o alejkach, które powinny być proste i dość szerokie aby były funkcjonalne. Podpowiadamy jak wyznaczyć ścieżki i granice w ogrodzie.

Tworzenie granic krajobrazu w ogrodzie

REKLAMA

Ogród to miejsce, które tak jak dom powinno być podzielone na jak najbardziej funkcjonalne sektory. Właśnie z tego względu dobrze jest wyznaczyć miejsce do pracy, relaksu, zabawy, a także to, które będzie wystawione na widok publiczny. Taki podział znacznie ułatwia na przykład niski żywopłot oddzielający ogródek warzywny od rabat z kwiatami lub płotek, wzdłuż którego posadzimy wysokie rośliny wymagające podpór. Nie musimy od razu odgradzać całego ogrodu i montować w nim bramek, ale dobrze jest oddzielić to, co wymaga oddzielenia. Jeśli chcemy zachować prywatność na tarasie pomyślmy o częściowym otoczeniu go trejażami – kratami ogrodowymi, po których będą się wspinać rośliny pnące efektownie wyglądające zarówno latem, jak i jesienią. To rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy taras zbudowany jest w nasłonecznionym miejscu – rośliny spowodują, że znajdziemy tam także zacienioną przestrzeń.

Zobacz także: Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Wyznaczanie alejek i ścieżek

Pierwszą podstawową rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć podczas planowania ścieżek w ogrodzie jest to, do jakich miejsc będziemy potrzebowali wygodnego dojścia. Połączmy utwardzoną, szeroką alejką dom z warzywnikiem, kompostownikiem, a także przestrzenią tarasu – jeśli nie znajduje się przy ścianie budynku. Możemy również stworzyć ścieżki, którymi da się spacerować po całym ogrodzie. W ten sposób łatwo pokażemy gościom wszystkie nasze rośliny. To ułatwi również pielęgnację posadzonych w pobliżu kwiatów. Zwróćmy uwagę aby alejki były dość szerokie, ze względu na to, że czasem musimy przewieźć po nich na przykład taczkę lub wózek dziecięcy. Szczególnie zadbajmy o odpowiednią wielkość podjazdu – dzięki temu łatwiej będzie z niego korzystać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Projektowanie ogrodu - GALERIA

Warto pamiętać, że ścieżki, w miejscach, w których nie jest to konieczne, nie muszą być zrobione z materiałów utwardzonych, takich jak kostka brukowa. Czasami wystarczy zasiać pas trawy przypominający alejkę pomiędzy rabatami. Uważajmy jednak, gdyż trawa potrzebuje regularnej pielęgnacji – taka ścieżka mimo swojej efektowności będzie wymagała sporo pracy.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA