REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie w bloku wyposażone w inteligentne technologie

Inteligentne mieszkanie – teraz to możliwe. Już nie musisz się martwić, kiedy podkręcić ogrzewanie, przewietrzyć pokój czy zasłonić rolety – inteligentny system zrobi to za Ciebie. Nawet mieszkanie o niewielkiej powierzchni możemy wyposażyć w inteligentną technologię. Sterowanie sprzętami odbywa się za pomocą telefonu komórkowego.

Lafarge: Ambasador Regionu 2012

Firma Lafarge podczas tegorocznej edycji Liderów Regionu województwa świętokrzyskiego otrzymała wyróżnienie Ambasadora Regionu 2012. Nagrodę firmie przyznano za odniesione sukcesy na polskim rynku oraz zaangażowanie i wsparcie społeczności lokalnej.

Wybieramy okno: do sypialni, salonu i pomieszczenia gospodarczego

Choć wszystkie okna w domu jednorodzinnym powinny komponować się ze sobą, nie muszą być takie same. Kryteriów wyboru okien jest wiele, są to m.in. funkcja jaką ma pełnić dane okno oraz potrzeby i preferencje mieszkańców.

Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Czym zabezpieczyć drewno, aby jak najdłużej cieszyć się jego urokiem? Na dobrze zabezpieczonym drewnie nie pojawi się grzyb lub inne szkodniki. Zobacz przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna. Zobacz, który preparat wybrać do poszczególnych drewnianych elementów wewnątrz domu i mieszkania.

REKLAMA

Dodatkowe akcesoria do okna – praktyczne i funkcjonalne

Rolety, moskitiery, nawiewniki i zabezpieczenia antywłamaniowe – to akcesoria okienne, które poza tym, że są praktyczne, zwiększają funkcjonalność okna i oraz bezpieczeństwo domu i mieszkania. Zobacz, które w akcesoria okienne warto zainwestować.

Podbudowa pod kostkę brukową – krok po kroku

Jak wykonać podbudowę pod kostkę brukową, jaki materiał będzie do tego najlepszy: piasek, a może podsypka piaskowo-cementowa. Zobacz poradnik.

Efektywność energetyczna – jeden ze sposobów na kryzys

Planując wydatki związane z budową domu wielu inwestorów w ramach oszczędności, bierze pod uwagę tylko wydatki ponoszone w czasie budowy. Niestety pozorne oszczędności jak np. niedostateczne ocieplenie budynku w efekcie powodują większe straty spowodowane ucieczką ciepła z budynku podczas jego eksploatacji.

TopBuilder – nagroda dla ROCKWOOL

Firma ROCKWOOL – światowy producent skalnej wełny mineralnej po raz piąty otrzymał prestiżową nagrodę Top Builder za swoje produkty. Komisja konkursu doceniła przede wszystkim wprowadzony przez firmę na rynek w 2012 roku produkt o nazwie STEPROCK HD4F.

REKLAMA

Szprosy okienne: międzyszybowe, konstrukcyjne i naklejane

Szprosy to ozdobny element okna, który może występować w trzech rodzajach. Jako element ozdobny znajdujący się pomiędzy szybami (szprosy międzyszybowe), jako jeden z elementów okna dzielący szybę na mniejsze części (szprosy konstrukcyjne) lub też element ozdobny (szprosy naklejane).

Które okno wybrać: dekoracyjne czy proste?

Rynek stolarki okiennej daje nam duży wybór okien. Do wyboru mamy: okna proste w klasycznych kształtach, kunsztownie wykończone, dzielone szprosami a także bogato zdobione różnymi ornamentami. Duży wybór okien sprawia, że okna drewniane nie musi być nudne. Zobacz, które będzie dla Ciebie najlepsze?

Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik

Ciepłe wnętrze zimą i chłodne latem. Jak stworzyć taki klimat w domu lub mieszkaniu, a do tego mieć niskie koszty związane z ogrzewaniem albo klimatyzacją? Dobrze wykonana termomodernizacja budynku z wykorzystaniem dobrej jakości styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja na lata, która szybko się zwraca.

Okna o nietypowych kształtach – na zamówienie

Okna o nietypowych kształtach nadają budynkowi wyjątkowego charakteru. Podczas wykonywanie projektu domu może się jednak okazać, że ich wykonanie jest kłopotliwe i bardzo kosztowne. Zobacz, co warto wiedzieć o oknach w nietypowych kształtach zanim zdecydujemy się na inwestycję w okna wg własnego projektu?

Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?

Ogrodzenie panelowe czy siatka, które ogrodzenie wybrać. Oba rozwiązania są dość popularne i proste w montażu. Siatkę montuje się szybko, świetnie sprawdzi się w miejscach mniej wyeksponowanej części posesji. Ogrodzenie panelowe natomiast, ochroni nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Klimakonwektory (Fan-coil) – alternatywa dla tradycyjnego grzejnika

Klimakonwektor (Fan-coil) to urządzenie, które może jednocześnie grzać i chłodzić. Projektując instalację grzewczą i klimatyzację w domu jednorodzinnym musimy poprowadzić Kwie instalacje. W przypadku klimakonwektora wystarczy – jedna.

Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

W porównaniu z domem pasywnym, budowa domu stawianego w tradycyjny sposób (murowany) często trwa dłużej, poza ty koszty budowy także są wyższe. Zaletą domów pasywnych jest to, że koszt wykonania niektórych elementów budynków może być niższy (w porównaniu z budynkiem murowanym) nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i to już na etapie prac budowlanych.

Zawory regulacyjne – regulacja przepływu wody bez przebudowy instalacji

Instalacja wodna w mieszkaniu lub domu powinna być wyposażona w specjalne zawory, które o ile zajdzie taka potrzeba umożliwią nam odcięcie wody np. w razie awarii. Zawory regulacyjne mogą także na co dzień, pomóc nam w ograniczeniu zużycia wody. W tym celu warto stosować zawory regulacyjne, montowane w instalacji tuż przed punktem poboru wody. Jeśli w pewnym momencie zajdzie potrzeba podłączenia dodatkowego urządzenia np. zmywarki, można zastosować zawór kombinowany, który umożliwi nam regulację dopływu wody bez potrzeby przebudowy instalacji.

Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak często będziemy ją otwierać, przy jakim budynku będziemy ją montować oraz dobrać sposób otwierania do jej masy. Zobacz poradnik.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Często budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ale, aby przystąpić do budowy domu, musimy posiadać działkę. Działkę możemy kupić samodzielnie lub z pomocą specjalnej firmy. Ważne podczas zakupu działki jest to, aby sprawdzić jej stan prawny.

Witraż zamiast okna

Witraże są bardzo efektowną dekoracją wnętrz. Ich kolory a za razem przejrzystość stwarzają we wnętrzu niepowtarzalną atmosferę. Witraż w oknie, będąc jednym z elementów wystroju wnętrza może tez pełnić funkcje użytkowe np. ukrywać niechciane widoki znajdujące się za oknem, osłaniać wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem lub wścibskimi sąsiadami. Zobacz galerię.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Ciepły montaż okien to dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Zobacz, dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne?

Inteligentny dom – zrobi za nas wszystko co sobie zaplanujemy

Jak zapanować nad domowym rozgardiaszem i nadmiarem codziennych obowiązków? Inteligentny dom zaparzy za nas rano kawę, podgrzeje obiad lub podleje ogród. Teraz to możliwe, dziś w wielu przypadkach wyręczają nas inteligentne technologie.

Brama garażowa z drzwiami przejściowymi

Kupując bramę garażową zwracamy uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność, niezawodność oraz estetykę. Decydując konkretny model bramy garażowej warto zastanowić się czy garaż będzie nam służył jedynie do przechowywania samochodu czy też będziemy w nim przechowywać narzędzia ogrodowe lub rowery. W takim przypadku warto rozważyć zakup bramy garażowej z drzwiami przejściowymi.

Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?

Banki będą udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów pasywnych. Program dopłat ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor.

Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Okna drewniane są ekologiczne a poza tym to inwestycja na lata. Zobacz na co zwrócić uwagę, podczas zakupu okna drewnianego. Zobacz, jak kupić dobre okno drewniane, które będzie pełnić swoje zadanie przez wiele lat.

Firma Blachy Pruszyński uhonorowana Złotym Medalem Targów BUDMA

Firmę Blachy Pruszyński uhonorowano Złotym Medalem Targów BUDMA 2013 za blachodachówkę modułową ARADPRU. Dachówka uzyskała Rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Firma zdobyła prestiżowy tytuł TopBuilder 2013.

Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Termomodernizacja budynku zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. W Polsce aż 50%, uzyskiwanej energii zużywa się na ogrzewanie budynków. W niektórych gospodarstwach domowych, zapotrzebowanie na energię do ogrzania pomieszczeń sięga 80%. Dobrze wykonana termoizolacja budynku pozwoli nam zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię.

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Kupno działki rolnej z myślą i jej przekształcenie na budowlaną to dobry pomysł. Działki rolne są tańsze, niż działki budowlane. Decydując się na takie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na formalny proces przekształcenia działki. W niektórych przypadkach formalności związane z przekształceniem działki rolnej w budowlaną, mogą rozciągnąć się w czasie, co znacznie opóźni budowę.

Dlaczego należy stosować grunty i farby podkładowe?

Czy należy gruntować ścianę przed malowaniem? Czy można malować ściany bez gruntowania? W którym przypadku farba będzie się lepiej trzymać i będzie miała mniejszą chłonność? Czy wydajność farby zmienia się w przypadku użycia gruntów i farb podkładowych.

Kosz dachowy – newralgiczny element dachu

Woda deszczowa z połaci dachowych, w większości spływa koszem dachowym. Kosz dachowy pełni kluczowa rolę w konstrukcji dachu. Od jakości jego wykonania zależy także estetyka pokrycia.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w szczegółowy sposób określa przeznaczenie danego terenu oraz warunki jego zagospodarowania i możliwej zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania to istotny dokument, w przypadku osób, które zamierzają kupić działkę i wybudować dom.

„WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy, nazywana „wuzetką” (wz), to dokument potrzebny do ustalenia warunków sposobu zagospodarowania terenu. Decyzja o warunkach zabudowy zastępuje plan zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie taki plan nie został uchwalony lub przestał obowiązywać. Decyzję o warunkach zabudowy (WZ) można otrzymać również w sytuacji, kiedy nie jesteśmy właścicielem danej nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego wydawana jest bezpłatne.

Zasady bezpiecznego ogrzewania budynków

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, zaczynamy myśleć o ogrzewaniu domu. Niestety okres zimowy to także czas, kiedy jest najwięcej pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób zimą ogrzać dom lub mieszkanie.

Katastrofa budowlana w Wałbrzychu

Katastrofa w fabryce porcelany w Wałbrzychu, zawaliła się ściana. Niestety dwie osoby zginęły.

Uszczelnianie okien na zimę – sposoby

Uszczelnianiem okien należy zająć się, kiedy na zewnątrz temperatura jest dodatnia. Można też wymienić wszystkie okna na nowe, niestety wiąże się to z większymi kosztami. Zobacz, w jaki sposób można samodzielnie uszczelnić okna.

Remont łazienki – jeden na wiele lat

Remont łazienki najczęściej wiąże się z wyłączeniem jej z użytkowania na jakiś czas. Powoduje to określone trudności dla jej użytkowników, jest to też czas, w którym podejmujemy decyzje na temat tego, jak wykończyć łazienkę i jakich użyć do tego celu materiałów. Tylko wybierając dobre jakościowo materiały, będziemy mieć pewność, że remontu nie będziemy musieli powtarzać za jakiś czas.

Farba tablicowa. Można po niej rysować i pisać kredą

Farba tablicowa, po której można rysować i pisać kredą to świetny pomysł na wykończenie ścian w pokoju dziecka. Ściana pomalowana farbą tablicowa umożliwia ciągłą zmianę rysowanych na ścianie motywów. Dzieci mogą malować na ścianach dowolne wzory, bez obawy, że jej wierzchnia warstwa zostanie uszkodzona. Teraz pisanie po ścianach staje się zupełnie legalne. Farbę tablicowa można także stosować w innych pomieszczeniach takich jak sypialnia czy kuchnia, a także malować nią meble i naczynia kuchenne. Farby tablicowa dostępna jest w różnych kolorach. Zobacz galerię.

Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?

Zadaniem izolacji podłogi na gruncie jest zapewnienie odpowiedniego komfortu użytkowania podłogi. Straty ciepła z budynku w kierunku gruntu mogą wynosić nawet 15–20% w ogólnym bilansie cieplnym budynku. Z tego właśnie powodu projekt izolacji podłogi na gruncie jest tak ważny i powinien być wykonany bardzo dokładnie.

Beton mrozoodporny – jak go wykonać?

W polskich warunkach beton narażony jest na wiele czynników niszczących, w tym cykliczne zamarzanie i rozmarzanie wody zawartej w strukturze betonu. Zamarznięta woda w betonie, zmienia swój stan skupienia zmieniając tym samym objętość betonu. Efektem jest pojawienie się licznych spękań i naruszenie struktury materiału. Od czego zależy wytrzymałość betonu i jak prawidłowo wykonać beton mrozoodporny wyjaśnia Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów w Lafarge.

Odwodnienie w łazience: brodzik czy odwodnienie liniowe?

Jak urządzić łazienkę aby była estetyczna a zarazem wygodna? Jednym z nowocześniejszych rozwiązań jest zastosowanie odwodnienia liniowego. Dla tych co wolą standardowe, klasyczne rozwiązania – pozostaje brodzik. O wadach i zaletach brodzika oraz odwodnienia liniowego opowiada Piotr Blige, ekspert z firmy TECE.

Sposoby na wilgoć w łazience

Wilgoć w łazience to częsty problem spotykany w wielu domach. Nadmierna wilgotność wynika przede wszystkim z stałego przepływu wody. Sposobem na zmniejszenie wilgotności w łazience jest wykończenie tego pomieszczenia w taki sposób i z wykorzystaniem takich materiałów, które będą odporne na działanie wilgoci.

Powietrzne pompy ciepła – budowa, wydajność, działanie

Powietrzne pompy ciepła to źródła ciepła, której jeszcze do niedawna nie opłacało się stosować w naszym klimacie. Nie sprawdzały się bowiem przy temperaturze -25 st. C. Technika jednak poszła do przodu. Obecnie powietrzne pompy ciepła osiągają wysoką wydajność także przy temperaturze -25 st. C.

Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

Budowa domu: O co warto zapytać architekta?

Budując dom, jedną z pierwszych osób z którymi konsultujemy własne pomysły jest architekt. Zobacz, o co warto zapytać architekta podczas ustalania szczegółów na temat projektu domu.

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.

Który producent styropianu jest najlepszy?

Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?

Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian w polskim budownictwie są ściany warstwowe. Jedną z warstw jest warstwa izolacyjna. Aby dobrze pełniła swoja funkcję, musi mieć odpowiednią grubość. Zobacz jak ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby panował w nim odpowiedni klimat a całe rozwiązanie było ekonomiczne.

Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku

Ocieplenie ścian piwnicy ma znaczący wpływ na izolacyjność termiczną budynku. Izolacja obwodowa to izolacja, która styka się z gruntem, jest pozbawiona mostków termicznych i zapobiega przenikaniu ujemnych temperatur do wnętrza budynku.

Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Styropianu (PSPS) przygotowali pierwszy w historii projekt badawczy na temat styropianu. Celem badania było zbadanie właściwości styropianów będących na polskim rynku i wskazanie tych, które te normy spełniają. Styropiany te oznaczono specjalnym znakiem"Gwarantowany styropian".

Dwa źródła ciepła: kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie dwóch źródeł ciepła w domu jednorodzinnych w ostatnim czasie stało bardzo modne. Przykładem takiego rozwiązania jest wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jednocześnie z ogrzewaniem podłogowym. Rafał Durda, ekspert z firmy TECE, wskazuje jak zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego, tak by instalacja funkcjonowała prawidłowo.

REKLAMA