REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Żelbet – jeden z ważniejszych materiałów na budowie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ekspert Lafarge
Zbrojenie. Fot. Lafarge
Zbrojenie. Fot. Lafarge
Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Żelbet jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Dzięki właściwościom które posiada, konstrukcje z żelbetu są elementem praktycznie każdej większej budowy.

Historia żelbetu sięga 1867 roku, kiedy francuski ogrodnik Joseph Monier po raz pierwszy wykonał konstrukcję betonową ze zbrojoną siatką – doniczkę. Gdy zauważył, że podczas mrozu nie uległa ona spękaniom, opatentował swój wynalazek. Blisko ćwierć wieku później inżynier Francois Hennebique udowodnił naukowo korzyści płynące z połączenia betonu i stali. Pozwala ono na optymalne wykorzystanie najlepszych zalet obu materiałów, ponieważ duża przyczepność stali do betonu gwarantuje trwałe zespolenie.

REKLAMA

Konstrukcje, które można wykonać z żelbetu

Wzmocnienie stalowymi prętami wykorzystuje się wówczas, gdy konstrukcja betonowa jest narażona na silne działanie sił rozciągających. Do najczęściej wzmacnianych w ten sposób konstrukcji budowlanych należą nadproża okienne i drzwiowe, stropy oraz ławy fundamentowe. Technologia dobrze sprawdza się też przy słupach, schodach, tarasach czy balkonach. Beton zbrojony wykorzystuje się również poza obszarem budynku, np. na podjazdach.

Zbrojenie. Fot. Lafarge

Jak zbroić poszczególne elementy?

Dane dotyczące zbrojenia, znajdują się w projekcie technicznym budynku. Tam znajdziemy klasę i gatunek stali, z której mają być wykonane pręty, a także ich długość oraz średnicę. Ważne, aby pamiętać o tych parametrach przy zakupie, ponieważ niedopuszczalne jest stosowanie innych prętów, niż określonych w projekcie. Kolejnym etapem prac jest oczyszczenie prętów z rdzy, farb czy innych zabrudzeń, ponieważ daje to gwarancję optymalnego zespolenia z betonem. Z prętów wykonuje się szkielet zbrojenia zgodnie z wytycznymi projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Fundamenty – rodzaje i zasady wykonywania

Który beton wybrać?

REKLAMA

Odpowiednio przygotowany beton to kluczowa kwestia dla trwałości żelbetu. Beton do konstrukcji żelbetowych można zamówić w wytwórni lub zrobić samodzielnie. W pierwszym przypadku należy pamiętać, aby korzystać z usług sprawdzonych dostawców, dzięki czemu beton spełni wszystkie wymogi projektowe.

Jeśli chcemy zrobić beton sami, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, przede wszystkim, uwzględnić klasę betonu wymienioną w opisie technicznym projektu. Ważna jest niska nasiąkliwość oraz pożądana konsystencja. W przypadku domu jednorodzinnego najczęściej będzie to klasa C16/C20 o konsystencji plastycznej. Doskonale sprawdzi się tu cement Ekspert marki Lafarge, którego skład pozwala uzyskać mieszankę betonową o bardzo dobrej urabialności, uzyskującą wysokie parametry mechaniczne w krótkim czasie powiedział Paweł Madej, kierownik centrum Badania Betonów w Lafarge.

Jeżeli mamy wątpliwości co do proporcji, zawsze możemy zwrócić się po ekspertyzę do laboratorium budowlanego. Przy betonowaniu i wypełnianiu szalunków trzeba zwrócić uwagę na szczelność szalunku, co pozwoli uniknąć strat materiałowych i zapobiegnie odsłonięciu elementów zbrojenia. Podczas betonowania konieczne jest użycie wibratorów, które rozprowadzą beton i szczelnie wypełnią wszystkie przestrzenie.

Zobacz także:  Beton mrozoodporny – jak go wykonać?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

REKLAMA

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA