REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?

Daniel Dębczak
Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.
Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.

REKLAMA

REKLAMA

Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.

Fundamenty pośrednie

Fundamentami pośrednimi nazywa się elementy konstrukcji, które przekazują obciążenia budynku na podłoże przez pobocznicę wykorzystując tarcie boczne, są to pale i studnie. Takie rozwiązania bardzo rzadko stosuje się w budownictwie jednorodzinnym, częściej przy większych budowlach i obiektach infrastruktury drogowej np.: przyczółki mostów, filary wiaduktów i estakad. 

REKLAMA

Zobacz także: Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?

Fundamenty bezpośrednie

Drugim rodzajem posadowień są fundamenty bezpośrednie przekazujące obciążenia poprzez powierzchnię podstawy. Wśród nich wyróżnia się stopy, ławy i płyty fundamentowe. 

Stopy są podstawą smukłych elementów konstrukcji takich jak słupy i kominy wznoszone z cegły. 

Ławy przenoszą obciążenia od ścian konstrukcyjnych, a ich szerokość zależy od szerokości przegrody i ilości kondygnacji budynku. Należy pamiętać, aby szerokość, grubość i zbrojenie ław zostało odpowiednio dobrane do warunków gruntowych i działających obciążeń. Również grubość otuliny dla prętów zbrojeniowych oraz klasa wodoszczelności betonu powinna odpowiadać normowym wymogom klas ekspozycji dla ustroju fundamentowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

REKLAMA

Płyty mogą być elementami o złożonych wymiarach i stosuje się je zwykle pod całym budynkiem. Tworząc jednorodną podstawę zachowują stateczność pod wpływem bardzo dużych obciążeń będąc jednocześnie posadzką dla najniższej kondygnacji np. garażu podziemnego. 

Budując dom jednorodzinny należy pamiętać, aby starannie wykonać wykop fundamentowy nie naruszając spodniej warstwy gruntu. Zaleca się aby w przypadku wykonywaniu wykopu koparką, ostatnie 10 cm gruntu wybrać ręcznie. Zgodnie z przepisami wykop powinien być odebrany przez kierownika budowy i odnotowany wpisem w dzienniku budowy. Pieczołowicie ułożone zbrojenie ław i staranne zalanie stanowi podstawę ścian, które mogą być wznoszone już po 3-4 dniach od betonowania. 

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Ścianę fundamentową należy zabezpieczyć środkami nieprzepuszczającymi wody, folią i styropianem, są to preparaty ropopochodne do użytku na zimno. Zwróćmy uwagę czy lepiki nie reagują ze styropianem, który straciłby swoją grubość wskutek reakcji chemicznej z uszczelniaczem. Odpowiednio zabezpieczony fundament zasypujemy żwirem lub piaskiem dobrze przepuszczającym wodę. Warto również zadbać o drenaż opaskowy odprowadzający wodę poza powierzchnię podstawy budynku. Solidnie wykonana i zabezpieczona konstrukcja podstawy ścian nośnych zapewni bezawaryjność i trwałość całej budowli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA