REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bosch – mistrz patentów Europy 2012

Bosch.
Bosch.

REKLAMA

REKLAMA

Bosch w 2012 roku otrzymał 838 patentów i w ten sposób został zajął pierwsze miejsce w liczbie uzyskanych patentów. Wynik został ogłoszony przez Europejski Urząd Patentowy w Brukseli.

W 2012 roku Bosch zgłosił do opatentowania ponad 4 700 wynalazków. Europejski Urząd Patentowy zarządza centralnym przyznawaniem świadectw patentowych w 38 krajach zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Patentowej (EPO).

REKLAMA

Grupa Bosch przeznacza rocznie ponad 8% swoich obrotów na badania i rozwój. W 2012 roku była to kwota ok. 4,5 miliarda euro. Na całym świecie w działach badawczo-rozwojowych Bosch zatrudnia ponad 42 000 pracowników, z tego 20 700 w Niemczech. Patenty chronią wyniki ich pracy przed kopiowaniem. Osoby trzecie mogą korzystać z wynalazków poprzez nabycie licencji.

Zobacz także: Lafarge: Ambasador Regionu 2012

Od patentu do produktu

Nie wszystkie dobre pomysły zostają patentami i nie wszystkie patenty stają się produktami. Jest to często bardzo żmudny proces.

– Przykładem może być elektroda w naszym filtrze cząstek stałych, umożliwiająca ograniczenie emisji pyłów zawartych w spalinach produkowanych przez kotły na biomasę zainstalowane w domach jednorodzinnych. – mówi Dietmar Steiner, jeden z wynalazców w firmie Bosch.

Spalanie w kotłach biopaliw, takich jak drewno czy Pellet, pozwala uzyskać zerowy bilans emisji CO2, jednak powstałe w wyniku utleniania części stałe niosą ze sobą szkodliwy pył.

REKLAMA

Można go usunąć właśnie przy pomocy filtra cząstek stałych: w rurze wylotu spalin wytwarza się w tym celu silne pole elektryczne. Następnie nośniki ładunku elektrycznego łączą się z pyłem w spalinach. Elektroda przyciąga naładowane elektrycznie cząstki pyłu – wyjaśnia Steiner, fizyk pracujący w dziale badawczo-rozwojowym w Schwieberdingen, pod Stuttgartem.

Elektroda w całości pokryta pyłem wymaga oczyszczenia. Pierwsze koncepcje rozwiązania tego problemu Steiner wraz ze swoim zespołem projektowym sformułował już w roku 2006. Podczas rozpalania kotła następuje poruszenie elektrody poprzez odchylenie elementu bimetalowego. Dzięki temu pył z elektrody zostaje strząśnięty do popielnika kotła.

– Naszym celem było ograniczenie częstotliwości oczyszczania filtra do maksymalnie dwóch razy w roku – mówi Steiner.

 Filtr zatrzymuje ponad 85% drobnego pyłu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości elementów produkowanych seryjnie przez firmę Bosch udało się znacznie obniżyć koszty produkcji filtrów. Od 2015 roku w Niemczech obowiązywać będą niższe limity dla emisji drobnego pyłu. Nowy filtr cząstek stałych umożliwi spełnienie tych norm.

Pierwsze modele wynalazku powstały w 2006 roku, wniosek patentowy został złożony w 2008 roku. W roku 2010 patent na elektrodę opublikowano, ale przyznanie patentu miało miejsce dopiero w 2011 roku. Prowadzone są już negocjacje w sprawie udzielenia licencji z firmami z branży grzewczej, które są bardzo zainteresowane wykorzystaniem tej metody oczyszczania spalin.

Zobacz także: TopBuilder – nagroda dla ROCKWOOL

Źródło: Bosch

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA

  Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

  Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

  Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

  W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

  REKLAMA