Remont: Odnawiamy ściany – jaki styl wybrać i czym malować?
REKLAMA
REKLAMA
Jaki styl wykończenia wnętrza wybrać?
Kolor, motyw przewodni czy drobny akcent zdobniczy – każdy rok niesie ze sobą propozycje nowych trendów aranżacyjnych, które często stanowią kolejne odsłony znanych już rozwiązań. Od lat prym wiedzie kilka przeciwstawnych tendencji: nowoczesny minimalizm lub retro przepych, rustykalne ciepło lub technologiczny chłód, kolorowe szaleństwo i klasyczny spokój. Decydując się na określony styl, należy zadbać, by żaden element wyposażenia nie kłócił się estetycznie z resztą. Nawet bardzo abstrakcyjny wystrój jest na ogół efektem planowych działań, które wpływają na jego atrakcyjność. I choć na wygląd całości wpływa każdy szczegół (meble, sprzęt, drobne dekoracje), stworzenie od podstaw tematycznej aranżacji stanowi czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego czasem warto zacząć od zrobienia odpowiedniego tła. A na kolejne zmiany przyjdzie jeszcze pora.
REKLAMA
Zobacz także: Malowanie sufitu – jak zrobić to efektywnie i efektownie?
Jakim materiałem wykończać ściany?
REKLAMA
Dekoracje ścienne dają obecnie ogromne możliwości kreowania nowych form wizualnych, decydujących o wyglądzie całego pomieszczenia. Mając pomysł na charakter tworzonej aranżacji, możemy precyzyjnie dobrać do niej konkretny rodzaj farby, tynku lub innego środka zdobiącego.
– Dobrym sposobem na ciekawy, tematyczny wystrój jest zastosowanie pokrycia naśladującego wybrany materiał czy nawet styl – podpowiada Angelika Wiewióra z salonu wystroju wnętrz Strefa Zamieszkania.
– W nowocześnie urządzanych mieszkaniach znakomicie sprawdza się tynk o efekcie wizualnym przypominającym surowy beton, a do bardziej klasycznych rozwiązań pasują np. farby strukturalne nawiązujące do dawnych technik tynkowania.
Niejednokrotnie inspirację stanowi natura – w postaci drobnych motywów roślinnych lub imitacji eleganckich kamieni. Tynki dekoracyjne oraz farby strukturalne pozwalają formować na powierzchni ściany rozmaite wzory i kształty, dzięki czemu nabiera ona indywidualnych, niepowtarzalnych cech. Szeroka gama dostępnych barw i odcieni sprawia, że również tradycyjne, uniwersalne preparaty sprzyjają realizowaniu własnych pomysłów na atrakcyjny wystrój. W każdym przypadku należy pamiętać o poprawnej aplikacji.
Zobacz także: 7 sposobów na wykończenie ścian w kuchni
Od czego zacząć?
Nawet drobne czynności wykończeniowe wymagają pewnych przygotowań. Należy zabezpieczyć podłogi, meble i wszystkie narażone na pochlapanie farbą powierzchnie. W newralgicznych miejscach, jak na styku ściany i sufitu, bardzo pomocna jest samoprzylepna taśma. Duży wpływ na jakość malowania ma odpowiedni dobór sprzętu. Szeroki wałek malarski pozwala szybko i skutecznie pokryć duże płaszczyzny. Aby ułatwić sobie dotarcie do najwyższych partii, warto go wydłużyć rozkładaną rączką teleskopową. W strefach narożnikowych, w okolicach detali architektonicznych, instalacji oświetleniowych i wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja, używa się natomiast pędzla o szerokości dostosowanej do rozmiaru elementów obecnych na dekorowanej powierzchni. Do aplikacji niektórych materiałów stosuje się też pace, których krawędzie umożliwiają formowanie konkretnych wzorów. Ostateczny efekt zawsze zależy od umiejętności osoby realizującej remont, jednak nawet najbardziej wprawna ręka powinna korzystać z profesjonalnego sprzętu.
Zobacz także: Jak przygotować ścianę pod powłokę dekoracyjną?
- Pamiętajmy także o każdorazowym czyszczeniu narzędzi malarskich, aby jak najdłużej utrzymać ich optymalną funkcjonalność – dodaje Angelika Wiewióra z salonu Strefa Zamieszkania.
Okresowe zmiany wyglądu mieszkania wcale nie muszą pochłaniać dużo czasu i pieniędzy, ale powinny być przeprowadzane w sposób przemyślany i konsekwentny.
Źródło: Angelika Wiewióra/ Salon Strefa Zamieszkania
REKLAMA
REKLAMA