REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont: Odnawiamy ściany – jaki styl wybrać i czym malować?

remont. Źródło: Angelika Wiewióra/ Salon Strefa Zamieszkania
remont. Źródło: Angelika Wiewióra/ Salon Strefa Zamieszkania
Angelika Wiewióra/ Salon Strefa Zamieszkania

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób odnowić ściany? Jaki styl wybrać? Czym je malować? Wybrać tradycyjną farbę, ozdobny tynk czy farbę strukturalną. Zobacz poradnik?

Jaki styl wykończenia wnętrza wybrać?

Kolor, motyw przewodni czy drobny akcent zdobniczy – każdy rok niesie ze sobą propozycje nowych trendów aranżacyjnych, które często stanowią kolejne odsłony znanych już rozwiązań. Od lat prym wiedzie kilka przeciwstawnych tendencji: nowoczesny minimalizm lub retro przepych, rustykalne ciepło lub technologiczny chłód, kolorowe szaleństwo i klasyczny spokój. Decydując się na określony styl, należy zadbać, by żaden element wyposażenia nie kłócił się estetycznie z resztą. Nawet bardzo abstrakcyjny wystrój jest na ogół efektem planowych działań, które wpływają na jego atrakcyjność. I choć na wygląd całości wpływa każdy szczegół (meble, sprzęt, drobne dekoracje), stworzenie od podstaw tematycznej aranżacji stanowi czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego czasem warto zacząć od zrobienia odpowiedniego tła. A na kolejne zmiany przyjdzie jeszcze pora.

REKLAMA

Zobacz także: Malowanie sufitu – jak zrobić to efektywnie i efektownie?

Jakim materiałem wykończać ściany?

REKLAMA

Dekoracje ścienne dają obecnie ogromne możliwości kreowania nowych form wizualnych, decydujących o wyglądzie całego pomieszczenia. Mając pomysł na charakter tworzonej aranżacji, możemy precyzyjnie dobrać do niej konkretny rodzaj farby, tynku lub innego środka zdobiącego.

– Dobrym sposobem na ciekawy, tematyczny wystrój jest zastosowanie pokrycia naśladującego wybrany materiał czy nawet stylpodpowiada Angelika Wiewióra z salonu wystroju wnętrz Strefa Zamieszkania.

– W nowocześnie urządzanych mieszkaniach znakomicie sprawdza się tynk o efekcie wizualnym przypominającym surowy beton, a do bardziej klasycznych rozwiązań pasują np. farby strukturalne nawiązujące do dawnych technik tynkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niejednokrotnie inspirację stanowi natura – w postaci drobnych motywów roślinnych lub imitacji eleganckich kamieni. Tynki dekoracyjne oraz farby strukturalne pozwalają formować na powierzchni ściany rozmaite wzory i kształty, dzięki czemu nabiera ona indywidualnych, niepowtarzalnych cech. Szeroka gama dostępnych barw i odcieni sprawia, że również tradycyjne, uniwersalne preparaty sprzyjają realizowaniu własnych pomysłów na atrakcyjny wystrój. W każdym przypadku należy pamiętać o poprawnej aplikacji.

Zobacz także:  7 sposobów na wykończenie ścian w kuchni

Od czego zacząć?

Nawet drobne czynności wykończeniowe wymagają pewnych przygotowań. Należy zabezpieczyć podłogi, meble i wszystkie narażone na pochlapanie farbą powierzchnie. W newralgicznych miejscach, jak na styku ściany i sufitu, bardzo pomocna jest samoprzylepna taśma. Duży wpływ na jakość malowania ma odpowiedni dobór sprzętu. Szeroki wałek malarski pozwala szybko i skutecznie pokryć duże płaszczyzny. Aby ułatwić sobie dotarcie do najwyższych partii, warto go wydłużyć rozkładaną rączką teleskopową. W strefach narożnikowych, w okolicach detali architektonicznych, instalacji oświetleniowych i wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja, używa się natomiast pędzla o szerokości dostosowanej do rozmiaru elementów obecnych na dekorowanej powierzchni. Do aplikacji niektórych materiałów stosuje się też pace, których krawędzie umożliwiają formowanie konkretnych wzorów. Ostateczny efekt zawsze zależy od umiejętności osoby realizującej remont, jednak nawet najbardziej wprawna ręka powinna korzystać z profesjonalnego sprzętu.

Zobacz także: Jak przygotować ścianę pod powłokę dekoracyjną?

- Pamiętajmy także o każdorazowym czyszczeniu narzędzi malarskich, aby jak najdłużej utrzymać ich optymalną funkcjonalność dodaje Angelika Wiewióra z salonu Strefa Zamieszkania.

Okresowe zmiany wyglądu mieszkania wcale nie muszą pochłaniać dużo czasu i pieniędzy, ale powinny być przeprowadzane w sposób przemyślany i konsekwentny.

Źródło: Angelika Wiewióra/ Salon Strefa Zamieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA