REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okna o nietypowych kształtach – na zamówienie

Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA
Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Okna o nietypowych kształtach nadają budynkowi wyjątkowego charakteru. Podczas wykonywanie projektu domu może się jednak okazać, że ich wykonanie jest kłopotliwe i bardzo kosztowne. Zobacz, co warto wiedzieć o oknach w nietypowych kształtach zanim zdecydujemy się na inwestycję w okna wg własnego projektu?

Rozwój rynku okien o niestandardowej konstrukcji związany jest z coraz większym stopniem urozmaicenia współczesnej architektury. W odróżnieniu od budownictwa sprzed kilkudziesięciu lat, w którym dominowały okna o jednakowych rozmiarach, dziś wiele osób zastanawia się nad inwestycją w zindywidualizowaną stolarkę, zwłaszcza, że nie musi to wcale oznaczać wzrostu ceny. Mianem okien nietypowych określa się wszystkie produkty, których wymiary, kształty lub kolorystyka wykraczają poza obowiązujący w danej firmie katalog stolarki typowej. Obecnie odchodzi się już od tej terminologii, bowiem wielu producentów oferuje jedynie okna na specjalne zamówienie i nie posiada stanów magazynowych stolarki typowej. Dlatego niestandardowy rozmiar okna zazwyczaj nie generuje dodatkowych kosztów, jednak projekt obejmujący utworzenie łuków lub ostrych kątów - już tak.

REKLAMA

Decydując się na tego typu stolarkę, warto wybrać firmę specjalizującą się w indywidualnych zamówieniach, ponieważ jej oferta cenowa prawdopodobnie będzie bardziej konkurencyjna, a jakość wyrobu wyższa. Porównując propozycje producentów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity koszt inwestycji.

Zobacz także: Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Zwieńczone łukiem tradycyjne prostokąty, elipsy, koła, trapezy, trójkąty i bawole oka – dzisiejsza technologia produkcji umożliwia wyprodukowanie praktycznie każdego kształtu, bez uszczerbku dla właściwości użytkowych. Nietuzinkowe konstrukcje pozwalają na stworzenie nowych możliwości aranżacyjnych zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym budownictwie. Okna na indywidualne zamówienie bardzo często stosowane są podczas renowacji obiektów, gdzie kluczowym czynnikiem jest odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku. W przypadku nowoczesnych projektów często wykonuje się proste, geometryczne wzory podkreślające modernistyczny charakter architektury.

Projekt okna

Największą trudnością w prawidłowym wykonaniu okien niestandardowych jest połączenie estetyki z aspektami użytkowymi. Dobry produkt powinien przede wszystkim spełniać swoje funkcje: komfortowo się otwierać, regulować i być wytrzymałym na obciążenia. Dlatego już w fazie projektu niezbędna jest konsultacja z producentem stolarki, aby uzgodnić właściwe rozmieszczenie zawiasów oraz sposób otwierania. Zwłaszcza jeśli okno zostanie umieszczone na poddaszu, w pobliżu skosów lub w lukarnie, pojawić się może problem z pełnym rozwieraniem skrzydeł.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy drzwi są dobrze zamontowane?

Z naszych doświadczeń wynika, że w niektórych przypadkach połączenie funkcjonalności z pierwotnym zamysłem architekta bywa niemożliwe – zdradza Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w firmie MS więcej niż OKNA - Zawsze jednak warto szukać kompromisów, na przykład uwzględniając dodatkowy podział lub zmieniając sposób otwierania. W zależności od rozmiaru oraz zaprojektowanego kształtu, należy się kierować innymi regułami, a każde zamówienie powinno być indywidualnie rozpatrzone. Na przykład zbyt ostre kąty w oknach w kształcie trójkąta lub trapezu uniemożliwiają rozwarcie skrzydła ze względu na szerokość profilu niezbędną do ich uzyskania. W przypadku okna trapezowego optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie zawiasów na najdłuższym boku, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji. Wszelkie formy o znacznych rozmiarach, zakończone od góry pełnym półkolem, powinny być wyprodukowane w wariancie dwuskrzydłowym, z klamkami ulokowanymi po zewnętrznej stronach okna, a zawiasami na środkowym słupku.

Okna wg własnego pomysłu

Dostosowanie wymiarów okna do indywidualnych potrzeb nie zawsze będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Stolarka o tradycyjnej, prostokątnej formie, a nietypowych wymiarach zazwyczaj rozliczana jest według standardowego cennika konkretnej firmy ze względu na automatyczny proces produkcji. Jednak inwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów. Różnica w cenie wynika przede wszystkim z bardziej wymagającego procesu technologicznego, gdzie większość prac wykonywanych jest ręcznie.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Wprowadzenie do oferty okien spoza katalogu wymaga od firmy rozdzielenia procesu produkcji, inwestycji w specjalistyczne maszyny, przeszkolenia pracowników. Ostateczna cena produktu zazwyczaj uzależniona jest od koniecznych modyfikacji, co zazwyczaj sprowadza się do liczby łuków i narożników. W przypadku niewielkich rozmiarów procentowa różnica w poniesionych kosztach na okna typowe w stosunku do tych spoza katalogu będzie więc wyższa niż w przypadku dużych witryn. Z kolei okres oczekiwania potrafi wydłużyć się o około dwa tygodnie. Jeżeli zamówienie obejmuje także nieszablonowy kolor łączny czas realizacji może ulec przesunięciu nawet o 6 tygodni.

Zobacz także: Okna plastikowe – prawdy i mity

Decydując się na inwestycję w nietypową stolarkę otworową, warto podkreślić jej urok także odpowiednim wystrojem wnętrza. Okno, jako element architektoniczny, powinno stanowić podstawę, od której rozpocznie się dalsza aranżacja. W nowoczesnych domach coraz częściej pozostawia się je nieprzesłonięte, eksponując ich unikalny charakter.

Źródło: MS więcej niż OKNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

    Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

    Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

    Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

    Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA